Prichádza konečne dobrá správa. Analytici NBS hovoria o troch dôvodoch, prečo by mali ceny prestať rásť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Inflačná kríza dokázala za dva roky zvýšiť ceny potravín o takmer 40 percent. Za posledný rok sa situácia upokojila, no a teraz prichádza konečne dobrá správa. Analytici Národnej banky vidia tri dôvody, prečo by ceny mali prestať rásť, prípadne by mohli dokonca klesnúť.

Dvojica analytikov Národnej banky Slovenska si všimla, že u nás počas inflačnej krízy zdraželi potraviny štvrtým najrýchlejším tempom v Únii. Neuniklo im ale ani to, že štyri z desiatich položiek počas uplynulých mesiacov už začali lacnieť.

Analytici sa snažili teda odhadnúť vývoj cien pre ďalšie obdobie. A našli tri dôvody, prečo by sa v obchodoch už zdražovať nemalo, prípadne by ceny mohli dokonca klesať.

Prečítajte si tiež:

Po prvé, ceny poľnohospodárskej výroby v celej Európskej únii mieria nadol. Farmárske veľkoobchodné ceny sú momentálne o desatinu nižšie, ako boli pred rokom.

Veľkoobchodné farmárske ceny.
Veľkoobchodné farmárske ceny. Zdroj: TV Markíza

​Po druhé, ceny hnojív, ktoré sú pre farmárov kľúčovým nákladom, sú nižšie dokonca o 40 percent. Zrejme to súvisí s lacnejšími energiami potrebnými pri ich výrobe.

Medzinárodné ceny hnojív.
Medzinárodné ceny hnojív. Zdroj: TV Markíza

​A po tretie, analytici si všimli takzvané momentum inflácie potravín. Trojmesačnú infláciu v eurozóne očistili o sezónne vplyvy a z dvojciferných úrovní sa dostali na jedno percento.

Momentum potravinovej inflácie.
Momentum potravinovej inflácie. Zdroj: TV Markíza

​Výsledkom by mohlo byť zastavenie rastu ceny priemerného nákupu. Čoraz menej položiek bude dražieť, čoraz viac naopak lacnieť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.