Jedna z najväčších bánk znižuje úrokové sadzby. Zamerala sa na najobľúbenejšie fixácie

Na snímke sú novostavby
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/hanohiki

Slovenská sporiteľňa znižuje úrokové sadzby. Zamerala sa hlavne na najobľúbenejšie fixácie. Stále však zostáva v pásme medzi štyrmi až piatimi percentami, teda ako ostatné banky.

Troj a päťročné fixácie zlacnia. Avizuje to Slovenská sporiteľňa, ktorá sa od 1. júna rozhodla zmeniť svoj cenník.

„Situácia na finančnom trhu sa stabilizovala dostatočne na to, aby sme mohli zlacnieť úvery na bývanie, ako sme už dávnejšie avizovali. Tešíme sa, že tak môžeme urobiť pri najobľúbenejších fixáciách. V súčasnom období je tradične vyšší záujem o hypotéky, preto veríme, že s ďalšími benefitmi klientom vyjdeme v ústrety a naladíme ich pozitívne,“ vysvetlila Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Na druhej strane, banka navýšila jednoročný fix.

SLSP hypotéky od 1. júna

1-ročný fix          od 4,99 % (doteraz 4,79 %)
3-ročný fix          od 4,59 % (4,99 %)
5-ročný fix          od 4,79 % (4,99 %)
10-ročný fix        od 5,39 % (bez zmeny)
15-ročný fix        od 5,39 % (bez zmeny)

Prečítajte si tiež:

​Zlacňujú tie banky, ktoré mali nastavené vyššie úroky 

Pre mesiacom znižovanie úrokov ohlásila aj UniCredit bank a mBank. Hlavne druhá menovaná išla so sadzbami výraznejšie nižšie. Od začiatku roka je teda skôr pravidlom, že banky zlacňujú.

„Trendom by som to nenazýval, na začiatku roka síce prišlo k poklesu úrokov v prípade dvoch bánk, ale nie pre všetkých žiadateľov...Vnímam to teda ako snahu vyvolať konkurenčný boj,“ uviedol Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

Banky sa takto snažia vymedziť voči konkurencii, ale stále neposúvajú hranicu najlacnejších hypoték smerom nadol. Tá sa aktuálne pohybuje v okolí štyroch percent.

„Banky s najdrahšími hypotékami majú istý priestor na zlacňovanie a v najbližších týždňoch ešte môže dôjsť k znižovaniu úrokov. Posúvanie spodnej hranice úrokových sadzieb zatiaľ nie je veľmi pravdepodobné, avšak nedá sa to vylúčiť,“ ozrejmila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk.

To je aj prípad Slovenskej sporiteľne. Banka totiž mala fixácie, ktoré teraz znížila, na úrovni piatich percent. 

Na trhu sa paradoxne udiala aj opačná situácia. 365.bank začiatkom roka znížila úrokové sadzby, čím sa zaradila medzi najlacnejšie, ale začiatkom mája ich mierne zdvihla.  

Prečítajte si tiež:

​​Výraznejšie zlacňovanie hypoték nateraz nehrozí

Pozitívnym signálom k ďalšiemu zlacňovaniu by mohli byť správy z prostredia ECB, ktoré hovoria o znížení základnej úrokovej sadzby. Brzdou je však kondícia slovenskej ekonomiky.

„Momentálne si Slovensko požičiava najdrahšie v eurozóne, čo samozrejme má vplyv na úrokové sadzby bánk. Okrem toho, banky po novom musia čeliť vysokému bankovému odvodu, čo im významne znižuje zisky. Takže priestor na výraznejšie znižovanie úrokových sadzieb v našich bankách zatiaľ nevidím,“ vysvetlila Šablová.

Na druhej strane, je niekoľko kľúčových údajov, ktoré môžu spôsobiť pozvoľné klesanie úrokov na našom trhu.

„Sú to napríklad aj údaje z trhu práce, prebiehajúca konsolidácia verejných financií, výška inflácie, ale aj možnosti bánk, ktoré sú súčasťou veľkých skupín. Tie môžu mať priaznivejšie zdroje, ktoré by im umožnili ponúkať lacnejšie úvery,“ uzavrel Dobiš.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.