Východniarov čaká veľká zmena pri cestovaní autobusom. Pribudne úplne nový typ lístka

 SAD Prešov
SAD Prešov Zdroj: TASR/Maroš Černý

Autobusovú dopravu na východnom Slovensku čakajú zmeny v druhoch a sadzbách cestovného. Košický a Prešovský samosprávny kraj zavedú takzvanú zónovú tarifu, ktorá prinesie novinky, ako prestupný lístok alebo časový predplatný lístok od denného až po ročný.

Ako informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK), nová tarifa prinesie výhody najmä pravidelným cestujúcim.

„Regionálne autobusy využívajú na prepravu do školy a do práce dennodenne tisíce pravidelných cestujúcich, ktorí za to doposiaľ neboli odmeňovaní. Zmena tarify bude výhodná práve pre týchto cestujúcich, keďže ponuku lístkov rozšírime o výhodné predplatné cestovné. Čím viac budú cestovať, tým menej zaplatia v prepočte na jednu cestu. Ide o overený spôsob, ako zatraktívniť cestovanie verejnou dopravou a motivovať cestujúcich k častejšiemu využívaniu verejnej dopravy," uviedol predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka.

Prečítajte si tiež:

Tarifné zóny 

Územie východného Slovenska bude rozdelené na tarifné zóny, pričom cena cestovného sa bude odvíjať od počtu prejdených zón.

Predplatné lístky budú dostupné v rôznych variantoch - ako jednodňové, mesačné, štvrťročné, polročné a ročné.

Územná platnosť takýchto lístkov bude určená vybranými tarifnými zónami s výnimkou celosieťových lístkov, ktoré budú platné na celom území východného Slovenska.

„Zmena tarify prináša niekoľko praktických výhod. Okrem predplatných lístkov je to najmä jednorazový prestupný lístok na dvojicu spojov, vďaka ktorému cestujúci s dopravnou kartou zaplatí za cestu s prestupom rovnakú cenu ako pri priamom spojení. Zónová tarifa, ktorú v prvej fáze uplatníme v autobusovej doprave, konečne vytvorí možnosť rozšírenia integrácie na železničnú dopravu a mestské dopravy tak, aby mohli východniari cestovať verejnou dopravou v našej časti Slovenska na jeden cestovný lístok," povedal predseda PSK Milan Majerský.

Prečítajte si tiež:

Dopravná karta

Kraje upozorňujú, že s ohľadom na skracovanie času vybavovania cestujúcich bude nosičom prestupných a predplatných lístkov výhradne dopravná karta.

Nákup jednorazového neprestupného lístka ostane rovnaký ako doposiaľ, zvýraznia sa však cenové rozdiely pri platbe z dopravnej karty oproti platbe v hotovosti alebo z bankovej karty.

Pre výhodnejšie cestovné preto kraje odporúčajú aj občasným cestujúcim vybaviť si dopravnú kartu. V súčasnosti používané dopravné karty vrátane preukazu ISIC zostávajú naďalej v platnosti. Zmeny začnú platiť v auguste.

Pozrite si aj túto reportáž zo Slovenska. Vynovili ho za státisíce a nevydržal ani dva roky. Zvažuje sa výstavba úplne nového mosta v Podvaží:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.