Ako získať fotovoltiku bez vysokej vstupnej investície?

Ako získať fotovoltiku bez vysokej vstupnej investície?
Zdroj: ZSE

Zaobstarajte si ju na splátky alebo využite tieto možnosti.

Uplynulý rok 2023 bol pre slovenskú fotovoltiku prelomový. Počty inštalovaných fotovoltických riešení trhali rekordy. Celkový nárast inštalovanej kapacity bol vyšší o neuveriteľných 400 percent v porovnaní s rokom 2022. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE ide o dôležitý míľnik v rozvoji trhu s fotovoltikou na Slovensku, ktorý posledných desať rokov stagnoval.

Najväčší podiel na celkovom počte inštalovaných fotovoltík, až 92 percent, mali malé fotovoltické zdroje umiestnené na strechách rodinných domov. To sú mimoriadne priaznivé čísla, no potenciál fotovoltiky na Slovensku je niekoľko násobne vyšší.

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE v spolupráci s rakúskou konzultačnou spoločnosťou Energiewerkstatt spočítali teoretickú kapacitu strešnej fotovoltiky na Slovensku. S údajov vyplýva, že na inštaláciu fotovotických panelov je vhodných 2,4 milióna budov. Najpočetnejšiu kategóriu pritom zastupujú objekty s výmerou 50 až 500 štvorcových metrov, teda rodinné domy.

Zdá sa, že fotovoltika sa na Slovensku uberá cestou inštalovania fotovoltických riešení určených pre vlastnú okamžitú spotrebu vyrobenej elektriny. Používateľom to pri správnom návrhu systému prináša pomerne vysoké ekonomické úspory.

S fotovoltikou zaplatíte za elektrinu o polovicu menej

Na inštaláciu fotovoltiky nikdy nebola lepšia príležitosť. Po vstupnej investícií sú mesačné náklady na energie neporovnateľne nižšie, ako pri tradičných zdrojoch. Fotovoltické panely môžu znížiť vaše náklady na elektrinu až o 40 percent. S využitím Virtuálnej batérie dokonca o polovicu. Návratnosť celého riešenia je vďaka nej len šesť rokov.

„Pri riešení ZSE Fotovolt Štandard 3 kWp, ktoré obsahuje osem fotovoltických panelov a so službou Virtuálna batéria môže domácnosť so spotrebou 5,8 MWh dosiahnuť ročnú úsporu až 580 eur,“ hovorí Erik Chabreček, odborník na fotovoltické riešenia zo ZSE.

Ak si chcete pozrieť podrobnejšie informácie, koľko a s akým riešením od ZSE môžete ušetriť, prečítajte si tento článok od odborníka.

Výška úspory sa okrem konkrétneho fotovoltického riešenia samozrejme odvíja aj od geografickej polohy, orientácie panelov, spotrebiteľského správania a mikroklimatických podmienok. Neznamená to však, že ak žijete na severe Slovenska, výroba elektriny zo slnečného žiarenia je pre vás nemožná. Rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi len minimálnych 10 až 15 percent ročne.

„Fotovoltika je vhodná pre domácnosti žijúce v rodinných domoch na území celého Slovenska, ktoré si chcú vyrábať elektrinu pre vlastnú spotrebu. Dokážu tak šetriť financie i životné prostredie. Fotovoltika je aj pre tých, ktorí chcú zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Erik Chabreček zo ZSE.

Ušetriť môžete už na vstupnej investícii

Fotovoltaika je momentálne dostupná pre všetky domácnosti, ktoré majú záujem vyrábať si vlastnú elektrinu. To najmä vďaka možnosti získania štátneho príspevku z programu Zelená domácnostiam až do výšky 4 025 eur. V ZSE môžete ďalej získať zľavu na vybrané fotovoltické riešenia až tisíc eur a dokonca si zaobstarať fotovoltiku na splátky. Vstupná investícia tak je pre váš rodinný rozpočet prijateľná záťaž, ktorú zvládnete.

Ak teda uvažujete nad fotovoltikou, no nemáte dostatočnú hotovosť, prípadne nechcete siahnuť na rodinné úspory, riešením je fotovoltika na splátky od ZSE. Splátky získate priamo v ZSE a vyrábať vlastnú elektrinu si môžete už od 54 eur mesačne. V cene riešenia získate okrem profesionálneho poradenstva a montáže aj nadštandardnú záruku a kontrolný servis a čistenie panelov.

ZSE navyše poskytuje zákazníkom okrem štandardnej 24 mesačnej záruky na celé fotovoltické riešenia Štandard a Bezstarosti aj predĺženú záručnú dobu nad rámec trvania štandardnej záruky pre kľúčové časti fotovoltických riešení. Záručná doba na striedač SolarEdge v riešeniach od ZSE tak trvá až 20 rokov.

„Rozhodne podporujeme zákazníkov v tom, aby nečakali a rozhodli sa pre inštaláciu fotovoltického riešenia čo najskôr,“ uzatvára Chabreček zo ZSE.

Ak sa rozhodnete pre fotovoltiku od ZSE, vybavia za vás komplet celú administratívu od získania poukážky na finančný príspevok až po pripojenie vašej fotovoltiky do distribučnej sústavy.

V týchto prípadoch sa vám fotovoltika oplatí najviac

Ak najviac elektriny spotrebujete počas dňa, je vaša domácnosť ideálnym adeptom na inštaláciu fotovoltických panelov. Tie vyrobia najviac elektriny práve počas dňa v

závislosti od intenzity slnečného žiarenia. Takže, ak vaša domácnosť funguje v nepretržitom režime – často pracujete z domu, prípadne ste na materskej či rodičovskej dovolenke, elektrinu môžete spotrebovať ihneď. Rovnako aj v prípade viacgeneračných domácností, kde starí rodičia varia či pozerajú televíziu počas celého dňa.

Prekážkou nie je sú ani prípady kedy fungujete v režime, že najviac elektriny spotrebúvate ráno a večer. Týka sa to veľkého množstva domácností. Nápor na spotrebu energie je ráno pred odchodom do práce či školy, a potom večer po návrate domov. Ideálnou voľbou je v tomto prípade skombinovať fotovoltické panely s Virtuálnou batériou. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie.

Fotovoltika od ZSE teraz oplatí, pretože:

● ceny všetkých riešení sú oproti roku 2023 znížené,

● fotovoltiku môžete mať aj na splátky už od 52 eur mesačne,

● môžete získať dotáciu až 4 025 eur,

● do konca apríla dostanete na vybrané riešenia zľavu navyše až 1 000 eur,

● ušetríte na poplatkoch za elektrinu od 40 do 50 percent,

● vlastnú elektrinu môžete mať už do troch mesiacov,

● vďaka Virtuálnej batérii sa vám investícia vráti už za 6 rokov a

● navyše vám ZSE pomôže zo všetkými vybavovačkami

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.