COOP Jednota spustila prvú samoobslužnú predajňu. Takto v nej vyzerá nakupovanie (+ video)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nový trend nakupovania dorazil na Slovensko. COOP Jednota totiž spustila prvú samoobslužnú predajňu. Vyskúšali sme si, ako to celé funguje.

Samoobslužné predajne sú už realitou aj na Slovensku. Maloobchodná sieť COOP Jednota posledný májový deň spustila prvú z nich. Vybrala si malú obec Šalgočka, ktorá sa nachádza medzi Trnavou a Nitrou v Galantskom okrese.

„Táto lokalita sa nám ponúkla sama, keďže pani starostka sa snažila predajňu zachrániť. Rozhodli sme sa teda pre túto obec,“ uviedol pre TVNOVINY.sk Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb COOP Jednota Slovensko. 

Maloobchodná sieť tým dala najavo, že predajne otvorené 24/7 nebudú len výsadou veľkých miest.

„Tým, že máme 2-tisíc predajní v rôznych veľkostiach a formátoch, tak aj tento systém si chceme odskúšať v rôznych podmienkach, preto plánujeme vidiecke aj mestské predajne,“ doplnil Švrček.

Otvorenie ďalších automatizovaných predajní si COOP Jednota naplánovala na letné mesiace, pričom ich chce mať do konca roka desať.

Prečítajte si tiež:

​Nakupovanie v samoobslužnej predajni

Sami sme sa išli pozrieť, ako tento nový systém nakupovania funguje v praxi. Táto konkrétna predajňa je v hybridnom režime. Od rána do obeda ide o klasickú prevádzku s personálom, potom sa preklápa do samoobslužného režimu.

„Naša predajňa je tu pre všetkých, tradičných zákazníkov i tých, pre ktorých sú moderné technológie súčasťou každodenného života. Dôležité je, aby sa zákazník zaregistroval priamo v predajni, dostane vernostnú kartu a môže nakupovať kedykoľvek,“ zdôraznila Júlia Ančinová, podpredsedníčka predstavenstva COOP Jednota Galanta.

Keďže ide o pilotný projekt, zákazník musí mať skôr spomínanú vernostnú kartičku. Raz teda musí prísť do predajne osobne, kde vyplní osobné údaje. Keď toto absolvuje, potom sa už poľahky dostane kedykoľvek do predajne.

​Kľúčom je vernostná kartička

Pri vchode je skener čiarového kódu kartičky. Ten zákazníka vpustí do malej predsiene, kde ho musí naskenovať ešte raz. A potom sa začína klasický nákup ako v bežnom obchode. Keďže je v ponuke aj alkohol a cigarety, vstup je možný len od 18 rokov.

Nablokovanie tovaru a platba prebieha cez samoobslužné pokladne, pričom sa dá platiť len bezhotovostne. Pred začatím musí zákazník naskenovať kód z vernostnej kartičky, aby mu to „otvorilo“ kasu.  

Po zaplatení ho z predajne opäť vypustí skener na vernostnú kartičku. Tú neskôr nahradí aplikácia.

„V budúcnosti budeme na vstup do predajne využívať mobilnú aplikáciu COOP Jednota klub. Postup bude veľmi jednoduchý, zákazník sa najprv prihlási do aplikácie, v ktorej si vygeneruje QR kód na otvorenie dverí do predajne a následne môže nakupovať,“ vysvetlil Švrček.

Prečítajte si tiež:

​V obmedzenom počte, ale aj cez sviatok

Na celý nákupný proces dohliada umelá inteligencia a kamerový systém. Predajňa je napojená na pult centrálnej ochrany a v prípade neočakávaných situácií si zákazník vie privolať pomoc.

Cez špeciálne tlačidlo, ktoré je pri pokladni a vchodových dverách, sa totiž vie spojiť so zamestnancom, ktorý ho vie navigovať, čo treba v danej situácii robiť.

Zákazníci môžu v predajni nakupovať neobmedzene 24 hodín denne, 7 dní v týždni potraviny, priemysel aj drogériu, teda aj cez štátne sviatky, kedy sú iné obchody pozatvárané.

Zaujímavosťou je, že do predajne môže vstúpiť len obmedzený počet nakupujúcich. V spomínanej môžu byť len traja zákazníci.

„Na každej predajni to číslo bude iné a vychádza z toho, akú má rozlohu, a to z toho dôvodu, aby bezpečnostná služba vedela na predajňu dobre dohliadať,“ ozrejmil Švrček.

V prípade, že sa kapacita predajne naplní, systém ďalšieho zákazníka už dovnútra nepustí.

Prečítajte si tiež:

​Billa od plánov ustúpila

Okrem COOP Jednota sa pred časom o koncept samoobslužných predajní zaujímala aj Billa. Momentálne však z týchto plánov ustúpila.

„Spoločnosť BILLA Slovensko momentálne zameriava svoju pozornosť na otváranie nových predajní s personálom, rekonštrukciu a modernizáciu starších,“ vysvetlil ešte koncom apríla hovorca spoločnosti Marek Kravjar.

Ostatné obchodné reťazce o tomto koncepte nateraz neuvažujú.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.