Na pracovnom trhu sa míňajú Slováci. Silu zo zahraničia budú pomáhať vybaviť lietajúci konzuli

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Našinci nestačia a cudzinci meškajú. Na trhu práce sa míňajú Slováci. Pracovné sily z ďalekej Ázie Slovensko nutne potrebuje. Tisícky miest si vypýtajú plánované fabriky ako baterkáreň v Šuranoch aj automobilka v Košiciach. Rezort zahraničných vecí preto posiela do sveta lietajúcich konzulov. Cudzincov nám majú vybaviť skôr.

V nitrianskom závode Land Rover pracujú cudzinci z 26 krajín sveta. Okrem iných aj Indovia. Práca je pre nich vzácna, väčšinu mzdy posielajú domov. „Pri mojich výdavkoch dokážem každý mesiac poslať rodine do Indie aj 60 percent svojho zárobku,“ chválil sa pred našimi kamerami ešte vo februári jeden zo zamestnancov.

Slovenské fabriky si už so Slovákmi na dlho nevystačia. Áziu zavalili požiadavkami na stále ďalších ľudí. Lenže konzuláty tam nestačia s vybavovaním. Letí im preto výpomoc.

„Jeden z týchto lietajúcich konzulov začal prácu v Indii, potom pokračuje v Indonézii, kde musí zadministrovať 1100 národných víz pre občanov tretích krajín,“ priblížil minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Tých si už vybrali slovenskí zamestnávatelia. Po navýšení víz pre ľudí z Ázie môžu ďalších zamestnancov hľadať aj v Nepále a na Filipínach.

Prečítajte si tiež:

Chýba stále 80-tisíc ľudí

„Keď sa rozprávame o štarte nových výrob ako sú baterkárne v Šuranoch a automobilka v Košiciach a množstvo iných fabrík, ktoré prichádzajú, tak tie majú potrebu stoviek nových zamestnancov, ktorých hľadajú. Aj bratislavská automobilka hľadá dvetisíc ľudí, z toho dvesto kvalifikovaných elektrotechnikov,“ konštatuje Andrej Lasz, sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

Vo firmách stále chýba 80-tisíc ľudí. Zamestnancov do takzvaných nedostatkových profesií sem z tretích krajín dovážame už dnes. Napríklad z Gruzínska, Vietnamu aj z Číny.

Zdroj: TV Markíza

​Rebríček ale vedú Ukrajinci, Srbi, Rusi či Macedónci. Nejde len o výrobnú sféru, hovoríme aj o odborníkoch, vývojároch a manažéroch. „Medzi firmami je populárny aj Uzbekistan. Zamestnancov tam odborne vyškolia a posielajú na Slovensko,“ dodáva Lasz.

Mnoho cudzincov prichádza pracovať za odmenu na rok či dva, aby si zarobili a nabrali skúsenosti. Otázne však je, či si ich aj dokážeme udržať.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.