Zdraží dopravu aj bývanie. Nová daň z emisií pre domácnosti bude vyššia ako sa predpokladalo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slováci si už onedlho siahnu oveľa hlbšie do vrecka než predpokladali. Pripravovaná daň z uhlíka bude pre domácnosti zrejme vyššia. Dôvodom je rapídne zdražovanie emisii.

Jozef z obce Valašská Dubová, ktorá sa nachádza na Liptove, kúri uhlím už 40 rokov. Hovorí, že je to pre neho oveľa lacnejšie, než keby prešiel na alternatívne palivo. „Tým uhlím je to o tretinu lacnejšie než napríklad drevo,“ tvrdí.

Už onedlho sa to však zmení. V súčasnosti sú už emisné kvóty v Európe zavedené pre priemyselné a energetické podniky. Po novom však daň z uhlíka budú platiť aj domácnosti.

„Mali by tam spadať nové sektory, vrátane sektoru budov, vykurovania či dopravy,“ vraví Radovan Potočár, šéfredaktor webu Energie-portal.sk.

O dani z emisií pre domácnosti rozhodli ešte minulý rok europoslanci, a to pre pomalé plnenie emisných cieľov európskymi krajinami. Vtedy únia počítala s tým, že domácnosti za znečisťovanie ovzdušia zaplatia 45 eur za tonu emisií, čo je v prepočte 10 centov na liter fosílnych palív. Avšak jeho ráznym zdražením to bude zrejme oveľa viac. V Nemecku to aktuálne predpovedajú až na 200 eur za tonu, čo je o trikrát viac než sa predpokladalo.

Emisie - tabuľka

Týkalo by sa to aj pohonných hmôt

Vyššiu daň by sme pocítili nielen pri kúrení uhlím, ale aj tankovaní. Za jeden liter benzínu či nafty by sme si k aktuálnej cene priplatili až 40 centov. To by napríklad pri súčasných cenách znamenalo, že by sme za liter zaplatili cez dve eurá.

Podobnú dilemu by mohli mať aj ľudia, ktorí stále kúria uhlím. Viaceré domácnosti by boli zrejme motivované prejsť na vykurovanie inou alternatívou. V Nemecku už takto prešlo až 20-tisíc domácností na elektrické kotle.

Daň z emisie pre domácnosti začne platiť od začiatku roka 2027.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Emisie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.