Ministerstvo práce začalo vyplácať rodičovské dôchodky. Vyplatené budú jednorazovo

Minister práce Erik Tomáš
Minister práce Erik Tomáš. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR spolu so Sociálnou poisťovňou spustili vyplácanie rodičovských dôchodkov na tento rok.

Rodičovský dôchodok bude vyplatený jednorazovo. Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) o tom informoval v pondelok na tlačovej konferencii s tým, že seniorom prídu vo výplatnom termíne dve platby, štandardný a rodičovský dôchodok.

„Od dnešného dňa sa začína vyplácať rodičovský dôchodok. Bude vyplatený jednorazovo, a to v mesiaci jún,“ uviedol minister práce.

Prečítajte si tiež:

Vyše 900-tisíc seniorov

„Bez ohľadu na to, či seniori dostávajú svoje dôchodky buď bankou prostredníctvom účtu, alebo poštou, tak v oboch prípadoch seniori dostanú dve platby. Bude to platba so štandardným dôchodkom a platba s rodičovským dôchodkom,“ doplnil Tomáš.

Rodičovský dôchodok Sociálna poisťovňa v júni vyplatí vyše 908.000 seniorom. Priemerný ročný rodičovský dôchodok je 338,40 eura. Výška rodičovského dôchodku závisí od počtu detí pracujúcich na Slovensku, od výšky ich príjmov i od toho, či platia sociálne odvody.

Prečítajte si tiež:

Niektorí nedostanú ani dve eurá 

Minister práce pripomenul, že najvyšší ročný rodičovský dôchodok je vo výške 2439,60 eura. „Treba však povedať, že takýto rodičovský dôchodok dostane len jeden poberateľ, ktorý má desať pracujúcich detí,“ doplnil Tomáš.

Najnižší ročný rodičovský dôchodok bude vo výške 1,20 eura, a ten dostane 1597 poberateľov.

Maximálna mesačná výška rodičovského dôchodku od jedného dieťa je 23,50 eura, avšak priemerná mesačná výška na jedno dieťa je 15 eur. Celková suma, ktorú Sociálna poisťovňa vyplatí na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur. Rodičovský dôchodok sa po novom vypláca jednorazovo.

O rodičovských dôchodkoch sa dozviete viac aj v nasledujúcej archívnej reportáži: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.