Ľudia sa začínajú zbavovať chalúp. Nie je za tým len málo času a energie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

„Chalupový boom“ je definitívne minulosťou. Ľudia sa začínajú pomaly zbavovať rekreačných nehnuteľností. Ponuky na predaj chát a chalúp podľa realitných kancelárií pribúdajú. Ovplyvňuje to aj ich ceny. Počas pandémie bola pritom situácia opačná. O chaty bol enormný záujem.

Zavretí doma a nemožnosť cestovania. Ľudia počas pandémie začali hľadať alternatívy, ako tráviť voľný čas. Vrhli sa tak na chalupy, ktoré sa predávali ako teplé rožky. A ich cena závratne rástla.

Situácia sa zmenila. Pandémia je minulosťou, práce z domu sa skončili, ľudia môžu znova cestovať, no a podľa realitných maklérov záujem o rekreačné nehnuteľnosti upadá.

Prečítajte si tiež:

Chaty ľudí časom omrzia

Chatu pri priehrade Ružín neďaleko Košíc aktuálne predáva aj Veronika. Pôvodne ju kupovali s tým, že tam bude rodina tráviť voľné chvíle, aj sa z nej nejaký čas tešili, no po pár rokoch ich nadšenie prešlo.

„Po niekoľkých rokoch sme si uvedomili, že nie sme chatári v pravom zmysle slova, vyžaduje si to investície, čas, energiu a jednoducho sme tam prestali chodiť a predávame ju,“ hovorí Veronika.

Na realitných portáloch je podobných ponúk viac ako dosť a stále pribúdajú. Potvrdzuje to aj realitný maklér z Rožňavy. Záujem o chalupy či záhradné chatky aj v tejto oblasti klesá.

Aj ďalší makléri, ktorí sa špecializujú na predaj rekreačných nehnuteľností, tvrdia, že ľudí časom chaty omrzeli a zistili, že sa o ne treba starať. V niektorých častiach Slovenska zaznamenali aj trojnásobne viac ponúk ako po predošlé roky.

Prečítajte si tiež:

Pokles cien aj o 15 percent

Dôvodom je zrejme aj to, že od pandémie stúpli úroky hypoték a splátky tak narástli. Závisí však od lokality, niekde je ponúk na predaj viac, inde zasa menej. A takpovediac výpredaj rekreačných nehnuteľností má vplyv už aj na ich cenu. Realitní makléri hovoria o prvom zlacňovaní.

Niekde je pokles o 10 až 15 percent.

Niektorí predávajúci ceny držia hore a snažia sa zarobiť, keďže počas COVID-u chaty a chalupy výrazne zdraželi, no majú potom problém s predajom.

A sú aj takí majitelia, ktorí, aj keď na svoju chatu nemajú čas, nechcú sa jej zbaviť, ale ponúkajú ju radšej na dlhodobý prenájom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.