Prečo stále nevieme dohnať západné krajiny? Odpoveď ponúkli slovenskí finanční lídri

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensku uchádza vlak a uviazlo na chvoste nepopulárnych rebríčkov. Čo robíme horšie ako ostatné krajiny a ako prebrať niekdajšieho tigra Európy? Odpovede sme hľadali vo Vysokých Tatrách na stretnutí finančných lídrov, ktorí ťahajú biznis na Slovensku.

Slovenský ekonomický tiger zaspal a nie a nie ho zobudiť.

„V kontexte ostatných krajín sa už zhruba desať, dvanásť rokov prepadávame a zaostávame,“ vyhlásil bývalý minister financií Ivan Mikloš.

Prečítajte si tiež:

Príliš veľa vysokoškolákov študuje v zahraničí

V celkovej ekonomickej prosperite patríme medzi najhoršie krajiny Únie. Pokrivkáva to však aj inde. Máme menej úspor, staroby sa dožívame v horšom zdraví.

„Asi pätina našich vysokoškolákov študuje v zahraničí, čo je vysoké číslo. V priemere v Európskej Únii sú to asi štyri percentá,“ dodala hlavná analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Títo ľudia majú profesijnú nálepku tých, ktorí škrtajú, šetria, sledujú excelovské tabuľky a prísne strážia kondíciu firiem. Hovoria, že Slovensko najskôr potrebuje jasnú víziu.

„Prijímať rozhodnutia, ktoré sú na dlhšie ako jedno volebné obdobie. Dôležité je byť štátnik a nie politik,“ odkázal finančný riaditeľ Siemens Slovakia Pavel Lakatoš.

Prečítajte si tiež:

Z montovne na mozgovňu

Podľa finančných lídrov Slovensko potrebuje aj reformy, zahraničné investície, znížiť dane a odvody, podporiť súkromnú prípravu na dôchodok a do toho všetkého ešte čosi.

„Téma vzdelávania mládeže, makroekonomická stabilita a efektivita verejného sektora,“ dodal riaditeľ EBCG Roman Slovinec.

Mikloš ľudovo dodáva, že montovňu je potrebné zmeniť na „mozgovňu“.

Vyspelé ekonomiky Slovensko najviac dobiehalo najmä po roku 2000 počas zlatej dekády. Sen, že v tomto období už budeme na úrovni Nemecka, zostal len snom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.