Cena jedného z palív padla pod psychologickú hranicu. Čoskoro príde ďalšia vlna zlacňovania (+ predikcia)

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Padla psychologická hranica. Nafta sa totiž po dlhšom váhaní predsa len dostala pod euro päťdesiat. Zlacnenie zaznamenal aj benzín. A podľa analytika motoristi môžu očakávať ďalšiu korekciu cien.

Palivá už niekoľko týždňov pomalými krokmi lacneli, no posledné dva akoby sa zasekli. Benzín na hranici euro šesťdesiat a nafta na hranici euro päťdesiat. To sa teraz zmenilo, keďže už sú pod týmito úrovňami.

„Dôvodom je pokračujúci pokles cien ropy na svetových trhoch. K tomu sledujeme i zníženie veľkoobchodných marží a zároveň posilnilo euro voči americkému doláru,“ povedal na úvod analytik Boris Tomčiak.

Ropné mocnosti navyše spravili dôležité rozhodnutie.

„Kartel OPEC na svojom poslednom zasadaní predĺžil ťažobný limit do konca septembra, ale zároveň nastavil plán postupného zvyšovania produkcie niektorých krajín od októbra do septembra 2025,“ podotkol Tomčiak.

Zároveň doplnil, že v rámci tohto plánu sa dodávky zoskupenia OPEC+ zvýšia o viac ako 2 milióny barelov ropy denne, čo zodpovedá 2 percentám globálnej spotreby.

„Ropy je aktuálne na trhu dostatok,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

​Palivá ešte zlacnejú

Tieto správy napokon prispeli k tomu, že ceny palív budú naďalej klesať.

„Výhľad pre motoristov je priaznivý. Do konca júna sa priemerné ceny znížia o 4 centy na liter,“ ozrejmil Tomčiak.

A ani cez leto sa neočakáva zdraženie, keďže trh s ropou a palivami sa bude pripravovať na spomenutý rast dodávok OPEC+.

„Spotreba ropy vo svete je rekordne vysoká, ale rastie pomalšie oproti predpokladom zo začiatku roka. Ťažba mimo kartel OPEC, napríklad v Severnej či Južnej Amerike sa postupne zvyšuje, keďže pri súčasnej cene je rozširovanie ťažby ziskové,“ uzavrel Tomčiak.

Pozrite si, ako vyzerá nakupovanie v prvej samoobslužnej predajni na Slovensku. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.