Dostať tovar z kamiónov do vlakov sa nám stále nedarí. Ak nestihneme termín, prídeme o peniaze

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prekladisko v Dunajskej Strede je jedným z najväčších na Slovensku. Pri každodennom pohľade na naše cesty je to však stále len zlomok.

Dostať tovar z kamiónov do vlakov sa nám stále nedarí, hoci sme sa k tomu zaviazali aj Európe. Nákladní dopravcovia preto apelujú na vládu, aby sa situáciou začala konečne zaoberať. Hrozí totiž, že nestihneme využiť všetky dostupné peniaze z plánu obnovy.

Prekladisko v Dunajskej Strede je jedným z najväčších na Slovensku. Mesačne preložia 60-tisíc kontajnerov z ciest na koľaje.

Pri každodennom pohľade na naše cesty je to však stále len zlomok. Slovensko sa totiž zaviazalo k tomu, že v roku 2030 budeme mať 30 percent tovaru na železnici. Dnes to vyzerá presne naopak.

Dopravcovia upozorňujú najmä na katastrofálny stav infraštruktúry, ktorá sa viac rozpadá a degraduje, než sa vynovuje. Nemáme tiež ani plán, ako to zmeniť.

Prečítajte si tiež:

Ekologický význam

Okolité štáty pritom pochopili nielen ekologickosť, ale tiež efektívnosť prepravy tovarov po koľajach. Nespornou výhodou je aj možnosť prepravy vo väčších kontajneroch ako po cestách.

V posledných rokoch väčšina fabrík stavila na rýchlosť a menšie balenia. Karta sa začína obracať pre ekologickosť železnice.

Prvými lastovičkami sú už aj na Slovensku napríklad niektoré automobilky, ktoré budujú železničné prepojenia. Chýba však systematická podpora zo strany štátu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.