Slovákov elektromobily veľmi nezaujímajú. Jedným z dôvodov sú aj chýbajúce benefity

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V televízii Markíza v pondelok odštartoval zelený týždeň. Jeho cieľom je poukázať na dôležitosť ochrany životného prostredia a v ekológii inšpirovať aj vás.

Pondelok (10. jún) je venovaný doprave a my sme sa pozreli na fenomén elektrických áut. Na Slovensku sa ich používanie rozbieha zatiaľ veľmi opatrne, no vo svete ich výroba a predaj napreduje míľovými krokmi.

Najviac to vidieť v Číne, ktorá stavila na elektromobily aj pre kritickú situáciu so smogom, ktorý komplikuje život najmä vo veľkomestách.

Ešte pred pár rokmi mali bežné elektromobily dojazd na jednu batériu 200 kilometrov, dnes už je pri drahších modeloch dojazd 1000 km a a bežným štandardom je 500 - 600 km.

Dramaticky sa zrýchlilo aj nabíjanie batérie. Zatiaľ čo kedysi to pri malých batériách trvalo hodiny, v súčasnosti je možné veľkú batériu nabiť za pár minút.

Prečítajte si tiež:

​Na slovenských cestách jazdí zatiaľ iba 12-tisic elektromobilov. O tom, že je to málo, hovorí aj umiestnenie Slovenska v rebríčku, ktorý zoraďuje krajiny na základe počtu elektromobilov v pomere k obyvateľstvu. V rámci EÚ sa delíme o posledné a predposledné miesto s Českou republikou.

Jedným z dôvodov sú aj chýbajúce benefity, ktoré v iných krajinách pomohli oživiť záujem o elektrické autá. Vláda začiatkom roka rozhodla, že by sa to malo zmeniť. O spustení dotácií má do konca júna rozhodnúť ministerstvo financií.

Okrem ekologických a ekonomických dôvodov sú podľa odborníkov ďalšími prednosťami elektromobilov aj jazdné vlastnosti vrátane výrazne vyššej akcelerácie a aj lepšieho ovládania vďaka nízkemu ťažisku.

Vzhľadom na počet elektromobilov je sieť nabíjacích staníc na Slovensku pomerne robustná, no na mape stále existujú biele miesta. Nedostatok je najmä rýchlonabíjacích bodov. Aj to sa má podľa kompetentných úradov zmeniť. Do konca roka pribudne 200 takýchto nabíjačiek na úsekoch, ktoré si to najviac žiadajú.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zelený týždeň

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.