Viac opravovať a menej nakupovať. Zlaté časy domácich majstrov sa vracajú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aj dnes (11. 6.) vám v rámci zeleného týždňa televízie Markíza prinášame témy, ktorých úlohou je inšpirovať aj vás v pozitívnom vzťahu k ochrane životného prostredia.

Skúste odhadnúť, koľko odpadu ročne v celej Európe vyprodukujeme pokazenými či starými spotrebičmi. Je to až 35 miliónov ton.

Európska komisia chce toto závratné číslo podstatne znížiť, a tak najnovšie heslo, ktoré vysiela do sveta, je: viac opravovať a menej nakupovať. Šikovní domáci kutili si teda môžu vyhrnúť rukávy, brúsiť náradia a zostavovať cenník.

Dnes si už len ťažko vieme predstaviť život bez výdobytkov modernej techniky, či už sú to chladničky, televízory, sušičky bielizne alebo smartfóny a iná elektronika.

Všetky tieto zariadenia však po tom, ako nám prestanú slúžiť, predstavujú obrovské množstvo odpadu. A ak sa chce EÚ vydať ekologickou cestou, musí vyriešiť aj tento narastajúci problém.

Prečítajte si tiež:

​Elektroodpad je jedným z najrýchlejšie rastúcich typov odpadu v EÚ. Recykluje sa z neho len 40 %. Recyklačné postupy sa v jednotlivých krajinách EÚ líšia.

V roku 2021 sa na čele krajín EÚ v zbere elektronického odpadu umiestnilo Rakúsko s priemerom 15,46 kg na obyvateľa. V roku 2021 sa v EÚ vyzbieralo v priemere 11 kg odpadu z elektrických a elektronických zariadení na obyvateľa.

Vyhodené elektrické a elektronické zariadenia obsahujú látky, ktoré môžu byť nebezpečné pre životné prostredie alebo pre ľudí, ktorí pracujú v recyklačných centrách. EÚ preto prijala legislatívu proti používaniu niektorých látok, ako je napríklad olovo.

Prečítajte si tiež:

​Ďalším problémom sú vzácne minerály, ktoré sa používajú v elektronike. Ich veľká časť totiž pochádza z krajín, kde sa nerešpektujú ľudské práva.

Európsky parlament preto prijal pravidlá, ktoré ukladajú európskym dovozcom týchto minerálov povinnosť preverovať svojich dodávateľov, aby sme svojou spotrebou nefinancovali ozbrojené konflikty a zneužívanie ľudí.

V marci 2020 predstavila Európska komisia Akčný plán pre obehové hospodárstvo. Ako jedna z priorít sa tu spomína aj redukcia e-odpadu.

Medzi ciele patrí aj tzv. „právo na opravu“ a zlepšovanie znovuvyužitia, zavedenie jednotnej nabíjačky pre mobily a systému odmien, ktorý by ľudí motivoval k tomu, aby staré zariadenia recyklovali a nevyhadzovali s ostatnými odpadmi.

Prečítajte si tiež:

​USB typu C sa do konca roka 2024 stane spoločnou nabíjačkou pre väčšinu elektronických zariadení v EÚ. Notebooky budú musieť byť vybavené portom USB typu C do 28. apríla 2026.

V marci 2023 komisia predložila nový návrh s cieľom podporiť opravy spotrebného tovaru. V rámci poskytovanej záruky by sa od predajcov vyžadovalo, aby výrobky opravovali, pokiaľ ich výmena nie je lacnejšia. Nad rámec záruky by poskytla práva na uľahčenie a zlacnenie opráv.

Oprava bielej a čiernej techniky bude už čoskoro lacnejšia a dostupnejšia. V rámci zákonnej záruky sa od predajcov bude vyžadovať, aby ponúkli klientovi opravu, samozrejme, s výnimkou, keď cena za opravu prevyšuje hodnotu výrobku. Aj po uplynutí tejto lehoty bude zabezpečené, aby oprava bola dostupnou možnosťou.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zelený týždeň

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.