Kontrolóri v Žiline si posvietili na nelegálnu prácu. Ich zistenia sú alarmujúce

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ani nie za dva týždne odhalili žilinskí inšpektori až 16 firiem, ktoré ľudí zamestnávajú na čierno. Na základe ich skúseností sú to pravé večerné alebo nočné hodiny, kedy na nelegálnych zamestnancov narazia najčastejšie.

Zistenia kontrolórov z inšpektorátu práce v Žiline sú alarmujúce. Každý šiesty človek pracoval na čierno. Chybujú najmä malé firmy. Za nelegálne zamestnávanie pritom u nás hrozia pomerne veľké pokuty.

Mimoriadna kontrolná akcia bola zameraná na odhaľovanie prípadov nelegálneho zamestnávania. Inšpektori celkovo skontrolovali 264 zamestnancov. Z toho až 45 pracovníkov bolo nelegálne zamestnaných. To znamená, že každý šiesty kontrolovaný človek pracoval nelegálne.

Značná časť ľudí, ktorí pracovali na čierno, boli nelegálni utečenci z Ukrajiny. Mnohí zamestnávatelia sa naivne nazdávajú, že keď pomáhajú ukrajinským migrantom, nepotrebujú riadnu pracovnú zmluvu.

Prečítajte si tiež:

​Mnohí zamestnávatelia to porušujú, aby sa vyhli plateniu odvodov. Nelegálne zamestnávanie sa u nás berie ako porušovanie právnych predpisov, za ktoré hrozia pokuty.

Ani nie za dva týždne odhalili žilinskí inšpektori až 16 firiem, ktoré ľudí zamestnávajú na čierno. Kontrolóri z inšpektorátu práce odkazujú zamestnávateľom, aby sa nespoliehali na to, že prídu len počas svojich úradných hodín.

Na základe ich skúseností sú to pravé večerné alebo nočné hodiny, kedy na nelegálnych zamestnancov narazia najčastejšie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.