Žiadne ohňostroje ani fanfáry. Keď bolo jasné, aké bude zloženie nového Európskeho parlamentu, finančné trhy ochladli

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Euro po voľbách do Európskeho parlamentu oslabilo. Nadol zamierili aj hlavné európske akciové burzy. Finančníci prijali volebné výsledky veľmi rozpačito. Ich prvotná reakcia naznačuje, že návrat Európy na cestu hospodárskej prosperity nečakajú.

Žiadne ohňostroje ani fanfáry. Naopak, keď bolo jasné, aké bude zloženie nového Európskeho parlamentu, finančné trhy ochladli.

Hodnota eura voči doláru klesla o dva centy. Nadol šli aj hlavné európske akciové burzy v Nemecku, Francúzsku, Taliansku aj Španielsku.

„Nenastala žiadna výrazná zmena oproti tomu, čo sa čakalo. Inými slovami konzervatívci sú stále najsilnejšou silou v Európe. Trh ju preto vníma ako relatívne stabilnú a žiadne veľké reformy sa nečakajú,“ uviedol ekonóm Oliver Roth, manažér skupiny ODDO BHF, ktorá sa špecializuje na finančné služby.

Prečítajte si tiež:

​Samostatnou kapitolou je Francúzsko. Druhá najväčšia európska ekonomika si to namierila k predčasným voľbám. So silnejúcou popularitou kontroverzne vnímanej strany Marie Lepenovej.

Existujú ale aj názory, že väčšie zastúpenie euroskeptikov v poslaneckých laviciach schladí nadšenie z prijímania zelených opatrení, ktoré európsku ekonomiku začali brzdiť.

Ako a či výsledok eurovolieb zmení Európu, na to dnes odpoveď zatiaľ nepoznáme. Môžeme ale hovoriť o tom, čo by európske inštitúcie mali začať robiť a s čím by naopak mali prestať, aby Únia vedela konkurovať ekonomikám v Severnej Amerike a Ázii.

O tom, prečo Európska únia stráca náskok pred Čínou a nedokáže ekonomicky dobehnúť Spojené štáty sme sa rozprávali s s analytikom inštitútu INESS Radovanom Ďuranom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.