Veľké rozdiely medzi dôchodcami. Seniori dostanú o pár mesiacov prvýkrát 13. penzie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prilepšenie v sume priemerného dôchodku za predošlý rok. Tak si vládna koalícia priklepla nové trináste dôchodky, ktoré dostanú penzisti v decembri tohto roka.

Veľké rozdiely medzi dôchodcami. Seniori dostanú o pár mesiacov prvýkrát 13. penzie. No tí predčasní o dosť vyššie než tí, ktorí išli do klasického dôchodku. Mnohí sú s tým nespokojní. Ministerstvo už pripúšťa zmenu zákona, ktorý prešiel len nedávno.

Prilepšenie v sume priemerného dôchodku za predošlý rok. Tak si vládna koalícia priklepla nové 13. dôchodky, ktoré dostanú penzisti v decembri tohto roka.

Prečítajte si tiež:

Známe sú už aj sumy. Minimum 300 eur to bude pre siroty či vdovcov. Starobní dôchodcovia sa delia podľa toho, či išli do penzie predčasne alebo v riadnom veku. Rozdiel v 13. dôchodku medzi nimi vychádza takmer 30-eurový.

„Poberatelia starobných dôchodkov ho dostanú na úrovni 606 eur 30 centov a poberatelia predčasných vo výške 635 eur aj 50 centov,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

„Výška 13. dôchodku sa odvíja od priemernej ročnej výšky predčasného dôchodku, ktorú ovplyvniť nevieme,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva práce Natália Jachym Holubová.

Predčasné penzie sú v priemere vyššie aj preto, že boli výhodné a brali si ich často dobre zarábajúci ľudia. Teraz podľa logiky zákona – čím vyšší priemer, tým aj vyššia 13. penzia – dostanú viac aj na konci roka. Viacerým sa to nepáči.

Zdroj: TV Markíza

Väčší rozdiel na budúci rok

Ešte väčší rozdiel v 13. penziách by pritom mohol byť na budúci rok. Predčasní dôchodcovia by mohli dostať až takmer o 100 eur viac.

Odhaduje to exminister práce a odborník na dôchodky Jozef Mihál podľa toho, ako sa čoraz viac rozchádzajú sumy vyplácaných penzií. Potvrdzuje to aj Sociálna poisťovňa.

„Čo sa týka prvých štyroch mesiacov tohto roka, trend je podobný. Priemerné vyplácané starobné sú na úrovni 670 eur a priemerné predčasné vo výške 758 eur,“ povedal Kontúr.

„Ak to takto zostane, 13. dôchodky v roku 2025 budú ešte lepšie v prospech predčasných dôchodcov. Nepovažujem za správne, aby poberatelia predčasných dôchodkov, ktorí sú mladší, mali 13. dôchodky pomaly o 100 eur vyššie ako poberatelia tých riadnych, ktorí môžu byť oveľa starší, odkázaní na pomoc iných,“ myslí si Mihál.

Odborník navrhuje presne to isté. Aby sa pre výpočet 13. penzie pre všetkých brala do úvahy jedna spoločná suma bez ohľadu na to, kedy išli do dôchodku. Ministerstvo pripúšťa, že zákon, ktorý prešiel len nedávno, upraví.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti