Prevádzkam, ktoré sídlia pod bytmi začali prichádzať faktúry za nedoplatky tepla

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Malo byť spravodlivejšie, doplácajú naň však tí poctiví. Prevádzkam, ktoré majú sídla pod bytmi prichádzajú vo veľkom faktúry za nedoplatky tepla. Dôvodom je nová vyhláška, ktorá zvýhodňuje majiteľov bytov.

Počas mája začali do schránok prichádzať faktúry za teplo. Po prvý raz však rozpočítané po novom. Kým nový predpis zvýhodňuje majiteľov bytov, ktorí majú rožné byty či byty nad pivnicami, doplácajú naň napríklad nebytové priestory, ktoré od bytového družstva dokonca neodoberajú ani teplo.

Týka sa to napríklad aj majiteľa prevádzky predaja a servisu náradia v Dubnici nad Váhom. Nedoplatok za teplo ho nemilo prekvapil.

Aj keď si vykurujú vlastným plynovým kotlom, platí bytovému družstvu za základnú zložku vykurovania až 60 percent. A tak sa skladá na faktúry bytom nad nimi.

„Pochopil by som to v tom prípade, ak by sme tu pasívne brali teplo, ale v našich priestoroch sa nenachádzajú ani ich rozvody tepla. Zospodu sú pivnice. Z bokov máme ulicu. Čiže naše teplo ide hore,“ hovorí majiteľ prevádzky Miroslav Špánik.

Problém s nedoplatkom nemá len on. Ale aj vedľajšia prevádzka. Miroslav sa za nedoplatok svojho nebytového priestoru rozhodol zatiaľ nezaplatiť. Tvrdí, že ak to bude potrebné, bude situáciu riešiť aj súdnou cestou.

Prečítajte si tiež:

​Zmena vyhlášky

Nedoplatky za teplo prišli aj ďalším desiatkam podnikov po celom Slovensku.

„Táto vyhláška mala riešiť problémy, ktoré tu boli s meračmi a spôsobila ešte väčší problém. Pretože obeťami sa stali tí ľudia, ktorí si v snahe ušetriť a použiť obnoviteľné zdroje urobili vlastné kúrenie,“ hovorí podpredseda Asociácie na podporu obnoviteľných zdrojov energie František Bednár.

Vyhlášku zmenila ešte predchádzajúca vláda. S veľkou pravdepodobnosťou sa však v krátkom období bude znovu upravovať.

„Riešenia vám ešte dnes nepredstavím. Sme vo fáze, kedy sme zozbierali jednotlivé podnety vyhodnocujeme. Pýtame si doplňujúce informácie,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Podľa Františka Bednára by bolo efektívne, ak by sme sa vrátili späť k tomu, čo tu dlhé roky fungovalo.

„Nie som zástanca socializmu. Boli veci, ktoré fungovali. Bytové podniky riadili všetko. Komplexnú údržbu, tepelné hospodárstvo. Vyúčtovanie bolo veľmi jednoduché. Robilo sa to podľa plochy, podľa koeficientu bytov. Robili to vo vlastnej réžii,“ myslí si.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Energie

Dôležité udalosti