Úroky sa budú znižovať veľmi pomaly. Inflačná beštia podľa guvernéra národnej banky ešte nie je skrotená

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Úroky sa budú znižovať veľmi pomaly. Guvernér Národnej banky Slovenska naznačil, kedy by sme sa mohli dočkať druhého kola. Aby sa ale nižšie úroky aj skutočne premietli do cien našich pôžičiek v bankách, budú ešte musieť zabrať politici.

Tri roky sa úroky len zvyšovali. Pred týždňom sme sa konečne dočkali ich zníženia. Zo štyri a pol išli dole o štvrť percenta.

Dlžníci, ale aj tí, ktorí si požičať plánujú, čakajú, kedy príde druhé kolo.

Náš guvernér a aj šéfovia ďalších centrálnych bánk eurozóny sa boja, že ak by úroky vrátili príliš rýchlo znova nadol, rozdúchali by lacnými peniazmi novú vlnu inflácie.

„Nežijeme vo vákuu a inflačná beštia nie je úplne skrotená,“ uviedol guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

Prečítajte si tiež:

Na ťahu je vláda

Šéf jednej z našich najväčších finančných poradenských spoločností upozorňuje, že Slováci sa z nižších úrokov, tak ako Nemci či napríklad Holanďania, nakoniec nemusia tešiť vôbec.

V ekonomike si totiž tradične najlacnejšie požičiava vláda, a tá slovenská momentálne platí za štátny dlh najviac v Európe. Za päťročné dlhopisy 3,8 percenta. A to je teda aktuálne dno pre všetkých na Slovensku.

„Toto je vodítko, ktoré ukazuje bankám, za koľko môžu ľuďom požičiavať svoje peniaze,“ podotkol šéf Partners Investments Maroš Ovčarik.

Na ťahu je vláda. Musí upchávať diery v štátnej pokladnici tak, aby jej finančné trhy uverili a ceny slovenských štátnych dlhopisov mohli začať klesať.

Vláda sa zvyšovať príjmy snaží. Do konkrétnych návrhov zatiaľ pretavila zdaňovanie sladených nápojov a nikotínových náplní. Bude toho musieť ale urobiť oveľa viac. Zatiaľ len cez médiá ohlasuje boj s fiktívnymi živnosťami, či zámer prepúšťať na ministerstvách a štátnych úradoch.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Financie

Dôležité udalosti