Rebríček konkurencieschopnosti: Slovensko si pohoršilo, predbehli nás Česi, Poliaci aj Maďari

Na snímke vyhliadková veža UFO v Bratislave.
Bratislavské pamiatky. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Slovensko je 59. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 67 hodnotených krajín z celého sveta. Vyplýva to z aktuálneho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti. Medziročne si SR v tomto rebríčku pohoršila o šesť miest.

Hodnotenie každoročne vydáva švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu (Institute for Management Development, IMD). Na Slovensku sa na ňom podieľa Inštitút slobody a podnikania (ISP) a Nadácia F. A. Hayeka. „Slovensko medziročne pokleslo najmä v oblasti efektívnosti vlády, kde možno vidieť prepad vo všetkých piatich sub-faktoroch,“ priblížil predseda ISP Ján Oravec.

V prvej trojici krajín z hľadiska globálnej konkurencieschopnosti sa tento rok umiestnili Singapur, Švajčiarsko a Dánsko. V porovnaní s ostatnými krajinami Vyšehradskej štvorky (V4) sa Slovensko umiestnilo za Českou republikou (29. miesto), Poľskom (41. miesto) aj Maďarskom (54. priečka).

Prečítajte si tiež:

Úspešnými ekonomikami budú podľa správy IMD tie, ktoré dokážu predvídať a prispôsobiť sa v meniacom sa globálnom kontexte a zároveň dokážu vytvárať hodnoty a zvyšovať blahobyt svojich občanov. Hlavnými výzvami v oblasti konkurencieschopnosti budú podľa inštitútu prechod na nízkouhlíkové a obehové hospodárstvo, zohľadnenie rastúcej integrácie rozvíjajúcich sa trhov do svetového hospodárstva a nasledovanie trendov digitálnej transformácie hospodárstva.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 5. 6. 2024 o tom, ako prebrať stagnujúce Slovensko:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Podnikanie

Dôležité udalosti