Poznáme termín, kedy pribudnú ďalšie bezplatné diaľnice v okolí veľkých miest

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Obchvatmi budeme jazdiť zadarmo už počas leta. Poznáme termín, kedy pribudnú ďalšie bezplatné diaľnice v okolí veľkých miest. Dokopy pôjde o vyše 100 kilometrov úsekov. Bez známky budú môcť vodiči jazdiť po celej D4 v Bratislave, zadarmo budú aj diaľnice v okolí Žiliny či Prešova. Podľa odborníkov to pomôže odľahčiť dopravu v centrách miest.

Menej áut v mestách a tým ekologickejšie prostredie. Toto sú podľa rezortu dopravy dôvody, prečo sa rozhodol podstatne rozšíriť bezplatné úseky diaľnic v blízkosti miest. Návrh už prešiel pripomienkovým konaním a čaká sa už iba na formality.

„Platiť to začne od prvého augusta,“ prezradila Petra Poláčiková, hovorkyňa ministerstva dopravy.

Už o pár týždňov tak vodiči nebudú potrebovať diaľničnú známku napríklad pri prejazde diaľnicou D4 v Bratislave, na diaľnici D2 od Stupavy aj na časti R7. Bezplatné budú rovnako úseky R1 pri Nitre.

Tešiť sa môžu aj motoristi na severe v okolí Žiliny, kde budú zadarmo úseky D1 a D3. „Konkrétne tu to pomôže tým ľudom, ktorí idú zo západu a dochádzajú za prácou do južných alebo severných častí Žiliny, Kysuckého Nového Mesta, Čadce,“ konštatuje dopravný expert Ľubomír Palčák.

Prečítajte si tiež:

Odborníci to schvaľujú

Ďalšie bezplatné úseky pribudnú aj na východe, v okolí Popradu, Košíc a Prešova. Tam sa pôvodne nerátalo so severným obchvatom R4, no nakoniec ho do zoznamu zaradili.

Ak prirátame tieto nové úseky k tým, ktoré sú nespoplatnené už v súčasnosti, tak vodiči budú mať dokopy takmer 200 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest zadarmo.

Odborníci na dopravu toto opatrenie schvaľujú. Využijú ho najmä tí vodiči, ktorí bývajú v okolitých obciach veľkých miest a autom chodia len do práce či na nákupy a do ročnej diaľničnej známky tak neinvestovali.

„Automaticky prechádza veľká časť dopravy na diaľnicu a centrum mesta nie je tak zaťažené,“ tvrdí dopravný analytik Jozef Drahovský.

„Takéto niečo má aj pozitívny efekt na kvalitu života, hluk a emisie,“ poznamenal Palčák.

Podľa ministerstva dopravy toto opatrenie nebude mať zásadný vplyv na štátny rozpočet. Vodiči, ktorí budú jazdiť po týchto úsekoch, by si totižto diaľničnú známku tak či tak nekúpili.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Doprava

Dôležité udalosti