Cena obľúbenej potraviny extrémne narástla. Pre mnohých sa stáva luxusom

Muž nakupuje potraviny
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Extrémny cenový nárast. Oproti minulému roku totiž za olivový olej platíme takmer raz toľko. Za všetko môže veľmi zlá úroda na juhu Európy. Ďalší vývoj má v rukách počasie.

Olivový olej sa čoraz viac objavuje v slovenských domácnostiach. Jeho cena však za posledné mesiace vyletela nahor, čím sa pre mnohých stáva luxusným tovarom. Kým v minulom roku v apríli stál v priemer 4,6 eura, tak tento rok zákazníci v obchodoch už za pollitra zaplatia takmer osem eur.

Prečítajte si tiež:

​Za všetkým stojí veľká neúroda

Hlavnou príčinou je neúroda v Španielsku, ale aj v Taliansku a Grécku. Tieto tri krajiny tvoria až 75 percent celosvetovej produkcie.

„Extrémne suchá v Španielsku a Taliansku spôsobili, že svetová produkcia olivového oleja poklesla v sezóne 22/23 až o 25 percent oproti minulému roku a táto nižšia úroveň produkcie pravdepodobne pretrvá až do tejto sezóny 23/24,“ uviedol analytik Marek Nemky.

Zároveň sú zásoby v Španielsku taktiež na extrémne nízkych úrovniach, čo naďalej vytvára obavy o dostatok olivového oleja pre spotrebiteľov a cena na to reaguje rastom.

Prečítajte si tiež:

​Ceny tento rok neklesnú

Aj keď sa počasie v týchto oblastiach začína zlepšovať, tento rok ešte nemôžeme očakávať, že cena zamieri nadol.

„V súčasnosti sa stále nachádzame na cenách približne 9100 dolárov za tonu, čo je oproti cenám spred rokov na úrovniach okolo 4000 dolárov stále o viac ako dvojnásobok vyššie. Pozitívny vývoj na počasí by tak postupne mal normalizovať produkciu, na normalizáciu si však budeme musieť počkať až na ďalšiu ročnú sezónu,“ zhodnotil Nemky.

Ak by teda malo prísť zlacnenie, tak najskôr ho zákazníci zaznamenajú v ďalšom roku. To však platí len v prípade, že počasie v spomínaných oblastiach bude stabilné.

„Lacnejší olivový olej by som v najbližšom období taktiež neočakával, keďže produkcia je ešte stále značne poškodená a aj napriek pozitívnemu vývoju v tejto sezóne k prudkému nárastu produkcie pravdepodobne nedôjde,“ myslí si Nemky.

Prečítajte si tiež:

​Všetko závisí od počasia

Popritom sú vyčerpané aj zásoby, a tak si podľa analytika na vyššie ceny budeme musieť zatiaľ zvyknúť.

„Normalizácia by však mohla prísť v ďalšom roku, to sa však bude odvíjať od počasia, ktoré odhadnúť takto dopredu neviem,“ uzavrel Nemky.  

Pozrite si, ako vyzerá nakupovanie v prvej samoobslužnej predajni na Slovensku. 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti