Ide o v poradí 17. majstrovstvá Európy.
Áno, zasúťažiť si môžete aj s Televíziou Markíza TU.
Usporiadateľskou krajinou je Nemecko, hrať sa bude v desiatich mestách – Berlín, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Kolín, Lipsko, Mníchov a Štuttgart.
Začína sa v piatok 14. júna otváracím zápasom domáceho Nemecka proti Škótsku a vyvrcholí v nedeľu 14. júla finálovým stretnutím.
Nie, toto podujatie je raz za štyri roky, rovnako ako majstrovstvá sveta. Každé dva roky sa však koná jeden z týchto eventov, teda v roku 2026 budú MS v Severnej Amerike.
Celkovo 24 účastníkov je rozdelených do šiestich skupín po štyroch. Dva najlepšie celky z každej skupiny postúpia do vyraďovacej časti šampionátu. Tam ich doplnia ešte štyri najlepšie tímy z tretích miest. Pri zhodnom počte bodov u dvoch tímov o ich poradí v skupine rozhodne výsledok vzájomného zápasu. Až po ňom by prišlo na rad celkové skóre.
Po skončení základných skupín sa hrá klasický play off pavúk na jedno stretnutie. Pokiaľ by sa vo vyraďovacej časti nerozhodlo o postupujúcom po 90 minútach, tak by nasledovalo predĺženie. Ak by ani to nerozhodlo, nasleduje rozstrel zo značky pokutového kopu.
Celkom určite medzi topfavoritov treba považovať domáce Nemecko, ale aj Francúzsko, Anglicko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko či Holandsko.
Prvenstvo spred troch rokov sa pokúsi obhájiť Taliansko, vôbec prvýkrát si účasť na Eure vybojovalo v baráži Gruzínsko.
Najviac prvenstiev majú na konte Nemecko a Španielsko, ktoré vyhrali trikrát. Nemecko naposledy v roku 1996, Španielsko pred dvanástimi rokmi.
Naša reprezentácia odohrá tri duely E-skupiny, postupne 17. júna proti Belgicku vo Frankfurte, 21. júna v Düsseldorfe proti Ukrajine a o päť dní neskôr sa vráti do Frankfurtu, kde nastúpi proti Rumunsku.
Maskotom je medveď Albärt. Ide o slovnú hračku, ktorá spája meno Albert a nemecký výraz pre medveďa (Bär). Meno určili v hlasovaní návštevníci webu Európskej futbalovej únie (UEFA) a školáci z európskych krajín.
Keďže sa na EURO neprebojovalo Nórsko, neuvidíme superhviezdnu dvojicu z Manchesteru City, resp. z Arsenalu – Erling Haaland a Martin Odegaard. Z rovnakého dôvodu tiež budú chýbať aj Alexander Isak (Švédsko/Newcastle) či Evan Ferguson (Írsko/Brighton).

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.