Štadióny

Berlín

Berlín

Olympijský štadión v Berlíne je športový stánok, ktorý postavili v roku 1936 pre účely letných olympijských hier, navrhol ho architekt Werner March. Práve počas olympiády padla jeho doteraz rekordná návšteva, keď bejzbalový zápas sledovalo viac ako stotisíc divákov. Štadión je aktuálne súčasťou komplexu Olympiapark. Po rekonštrukciách v roku 2004 má Olympijský štadión trvalú kapacitu 74 475 sedadiel a je najväčším štadiónom v Nemecku pre medzinárodné futbalové stretnutia. Okrem využívania ako atletický štadión si aréna vybudovala aj veľkú futbalovú tradíciu. Od roku 1963 je domovským stánkom Herthy Berlín, v rámci MS 1974 hostila tri zápasy. V roku 2006 prešiel stánok ďalšou modernizáciou, aby sa na ňom odohralo šesť duelov mundialu vrátane toho finálového medzi Talianskom a Francúzskom. Pred 15 rokmi počas MS v atletike sa na ňom prepisovala história, keď jamajský šprintér Usain Bolt tu utvoril nové rekordy v behu na 100 aj na 200 metrov. Každoročne je dejiskom finále Nemeckého pohára, v roku 2011 sa na ňom odohralo finále MS žien, o štyri roky neskôr finále Ligy majstrov. V rámci tohtoročného Eura uvidíme na Olympijskom štadióne v Berlíne šesť konfrontácií, po jednej v osemfinále a vo štvrťfinále a tej finálovej 14. júla.

zobraziť viac
Kolín

Kolín

Pôvodný kolínsky Müngersdorfer Stadion postavili ešte v roku 1923 na mieste bývalej vojenskej pevnosti, ktorú po prvej svetovej vojne, na základe Versailleskej zmluvy, museli zbúrať. Svojho času to bol s kapacitou 80 000 divákov najväčší štadión v celej krajine, aktuálne pojme 50-tisíc návštevníkov. Jednou zo zaujímavostí štadióna boli atletické súťaže pre amatérskych športovcov, na ktorých sa v roku 1929 zúčastnilo až 38-tisíc ľudí. V roku však bola účasť Židom odoprená. Po vojne sa na štadióne konali športové podujatia iba na profesionálnej úrovni. Chrám v súčasnosti nesie názov RheinEnergieStadion a je domovským stánkom účastníka Bundesligy 1. FC Kolín. V roku 2005 bol spoluorganizátorom Pohára konfederácie FIFA a o rok nato aj majstrovstiev sveta a v roku 2020 po nástupe pandémie COVID-u sa tu pred prázdnymi tribúnami uskutočnilo aj finále Európskej ligy UEFA medzi FC Sevilla a milánskym Interom. V rámci Eura 2024 bude hostiť päť zápasov, okrem štyroch skupinových aj jedno osemfinálové. V júli 2004 získal štadión od Medzinárodného olympijského výboru bronzovú medailu ako významné športové a rekreačné zariadenie. Na konci minulého storočia a na prelome milénií tu koncertovala plejáda hudobných hviezd, od kapiel Queen, The Rolling Stones, AC/DC, Guns N' Roses, Bon Jovi, U2 či Pink Floyd, až po jednotlivcov ako Michael Jackson, Tina Turner, Bob Dylan a Robbie Williams.

zobraziť viac
Dortmund

Dortmund

Signal Iduna Park v Dortmunde patrí medzi najznámejšie v Európe a je preslávený svojou elektrizujúcou atmosférou. Má kapacitu viac ako 81-tisíc fanúšikov pre zápasy materskej Borussie, pričom na účely medzinárodných stretnutí je vyhradených len 66-tisíc sedadiel. Je to najväčší nemecký štadión a tretí najväčší v rámci špičkových európskych klubov, po Camp Nou (FC Barcelona) a Santiago Bernabéu (Real Madrid). Signal Iduna Park drží rekord starého kontinentu v počte priemernej návštevnosti, keď v sezóne 2011/2012 uvidelo 17 domácich duelov Borussie celkovo 1,37 milióna fanúšikov, čo predstavuje 80 588 priaznivcov na jeden zápas. Južná tribúna s kapacitou takmer 24 500 divákov je najvyššou v Európe na státie a vyslúžila si prezývku „Žltá stena“. Stánok si druhého apríla pripomenul jubilejné 50. výročie od otvorenia, za polstoročie prešiel štyrmi výraznejšími rekonštrukciami, naposledy pred MS v roku 2006. Za ten čas bol dejiskom zápolení aj počas MS 1974, odohralo sa na ňom aj finále Pohára UEFA v roku 2001, kde v deväťgólovej prestrelke vyhral Liverpool nad Alavésom 5:4. Z tohtoročného programu ME sa budú v Dortmunde hrať štyri skupinové zápasy, jeden osemfinálový a tiež tu v rámci semifinále spoznáme aj jedného finalistu.

zobraziť viac
Düsseldorf

Düsseldorf

Merkur Spiel-Arena v Düsseldorfe, ležiaca blízko rieky Rýn, tento rok oslavuje 20 rokov existencie, pričom za ten čas si prešla viacerými názvami. Pre športové podujatia, medzi ktoré patria domáce zápasy miestneho druholigistu Fortuny, je kapacita tohto stánku so zaťahovacou strechou 54 600 divákov, počas koncertov sa navyšuje až na 66 500 návštevníkov. Prvý medzinárodný zápas sa tu odohral 9. februára 2005, medzi Nemeckom a Argentínou sa zrodila remíza 2:2. Zaujímavé je, že už dvakrát si ho za dejisko zápasov zvolila portugalská reprezentácia, ktorá na ňom hrala proti Saudskej Arábii a Grécku. V roku 2010 sa tu uskutočnili preteky motoristických šampiónov, kde prijali pozvanie legendy ako Michael Schumacher, Sebastian Vettel, Alain Prost či Sébastien Loeb. V januári tohto roka sa práve na tomto štadióne utvoril nový rekord v počte divákov, ktorí sledovali zápas v hádzanej. V rámci ME mužov si duel Nemecka so Švajčiarskom nenechalo ujsť 53 586 priaznivcov. O pár mesiacov nato bude stánok spoluhostiteľom futbalového Eura, kde 21. júna uvidíme v akcii aj slovenský tím proti Ukrajine. Okrem toho sú tu na programe ďalšie dva zápasy skupín, jeden osemfinálový a tiež jeden štvrťfinálový. V rámci kultúrnych vystúpení nad všetkými vyznievajú osobnosti ako Paul McCartney, Madonna, Phil Collins, Beyoncé, Harry Styles, ale aj skupiny The Rolling Stones, Bon Jovi, Coldplay, The Weeknd, Rammstein či Black Eyed Peas.

zobraziť viac
Frankfurt

Frankfurt

Waldstadion, v súčasnosti známy ako Deutsche Bank Park, vo Frankfurte nad Mohanom, je 58-tisícový stánok so zaťahovacou strechou. Otvorili ho v roku 1925 a domáce zápasy na ňom hráva miestny futbalový účastník Bundesligy Eintracht. Štadión poslednýkrát prešiel zásadnejšou modernizáciou pred Pohárom konfederácií FIFA v roku 2005, následne sa využíval aj pre MS 2006. V roku 2011 sa na ňom hrali štyri zápasy MS žien vrátane finále. V júni v rámci Eura naň dvakrát budú cestovať aj slovenskí priaznivci, keďže tím trénera Francesca Calzonu tu 17. júna nastúpi proti Belgicku a o deväť dní neskôr proti Rumunsku. Deutsche Bank Park bude medzitým hostiť aj ďalšie dva zápasy skupín a potom aj jedno osemfinálové stretnutie. Stánok je primárne navrhnutý ako futbalový, no dá sa využiť napríklad aj pre americký futbal a mnohé mimošportové akcie. Celý komplex spolu so štadiónom zahŕňa ďalšie športové zariadenia vrátane bazéna, tenisového areálu, ihriska na plážový volejbal či haly pre zimné športy. Veľkým bonusom je vlastná železničná stanica, ktorá je napojená na národnú nemeckú sieť. V posledných rokoch pred hľadiskom tohto stánku vystúpilo viacero hudobných superhviezd ako Harry Styles, Rihanna, Ed Sheeran, Beyoncé, Pink, Madonna či Céline Dion.

zobraziť viac
Gelsenkirchen

Gelsenkirchen

Svetlo sveta uzrel v auguste 2001 pod názvom Arena AufSchalke, ktorý hrdo nosil do roku 2005, kým práva neodkúpila pivovarnícka spoločnosť Veltins. Hráči z kabín na ihrisko prichádzajú baníckym tunelom, inšpirovaným históriou mesta. Avšak už pri pohľade zvonku by neznalý rozhodne netipoval, že na tomto štadióne domáci mančaft bojuje o záchranu v druhej nemeckej lige. Schalke 04, ešte v roku 2011 hrajúce semifinále Ligy majstrov, síce výkonmi posledných časov príliš neoslňuje, no jeho stánok stále priam žiari. Nenadarmo sa Veltins-Arena môže pýšiť päťhviezdičkovým vyznamenaním od UEFA. A vďaka vernosti modro-bielych fanúšikov, no hlavne vyše 61-tisícovej kapacite (54-tisícovej na medzinárodné zápasy) už druhá Bundesliga zaznamenala i väčšiu návštevnosť než prvá. Na blížiacom sa Eure tu bude taktiež bezpochyby vypredané. Je populárny svojím vysúvacím trávnikom, hostil päť duelov majstrovstiev sveta 2006 vrátane jedného štvrťfinále a v máji 2010 zlomil i svetový rekord. Paradoxne hokejový. Stal sa totiž dejiskom otváracieho zápasu MS medzi usporiadateľským Nemeckom a USA. Z futbalovej arény sa tak na pár dní stal zimák s kapacitou 77 803 miest, ktorá bola toho času najvyššia v histórii. Počas ME 2024 na ňom Srbi vyzvú Angličanov, Španieli Talianov, Gruzínsko tu nastúpi proti Portugalsku a fanúšikovia sa tiež môžu tešiť na jedno „gelsenkirchenské“ osemfinále.

zobraziť viac
Hamburg

Hamburg

Imtech Arena v Hamburgu od roku 2001 až trikrát menila názov, fanúšikovia ju predtým poznali ako Volksparkstadion, AOL či HSH Nordbank. V meste azda väčšiu pozornosť púta len populárny prístav. Je domácim stánkom hamburského SV, na druholigový takisto rozhodne nevyzerá. Bol dejiskom piatich zápasov na MS 2006, hralo sa tu tiež finále Európskej ligy medzi víťazným Atléticom Madrid a Fulhamom. Okrem sledovania futbalu tam môžete trebárs aj krájať vlastnú narodeninovú tortu, štadión totiž poskytuje flexibilné a prestížne priestory na oslavy či konferencie. V Imtech Arene okrem futbalových velikánov už vystúpili aj slávne spevácke mená ako Shakira, Snoop Dogg, The Weeknd či Enrique Iglesias. Ešte v roku 2014 sa radil medzi top desiatku štadiónov s najvyššou priemernou návštevnosťou v celej Európe, aj to skvelo zodpovedá jeho bohatej 57-tisícovej kapacite. Medzinárodne však na tribúnach sprístupní „len“ 51-tisíc sedačiek, pod ktorými diváci uvidia až štyri skupinové stretnutia, plus jedno štvrťfinálové. O lístky bojujú najmä priaznivci z Česka, keďže ich reprezentácia tu vystúpi rovno dvakrát, a to proti nováčikovi z Gruzínska i ambicióznemu Turecku.

zobraziť viac
Lipsko

Lipsko

„Vitajte v našej obývačke, cíťte sa tu ako doma,“ radi glosujú správcovia štadióna či funkcionári RB Lipsko, keď vítajú hostí pri vstupe do útrob krásnej Red Bull Areny. Bola otvorená pred viac než siedmimi dekádami a pod názvom Zentralstadion, alebo ak chcete – Centrálny štadión, sa so 100-tisíc sedadlami až do roku 2004 právom pasovala za najväčší stánok v celom Nemecku. V dneškoch, po absolútnej prestavbe, na tribúnach stále schová viac než 42-tisíc fanúšikov. Bundesliga sa tu tak hrá od sezóny 2016/17, v ktorej bol štadión akousi nedobytnou pevnosťou, veď domáce RB ťahalo za kratší povraz len dvakrát. Za socializmu sa na hracej ploche konali spartakiády, v roku 2005 hostila stretnutia Pohára konfederácií FIFA a na majstrovstvách sveta 2006 tu diváci krútili šálmi počas piatich duelov. Môže sa pýšiť azda najmodernejšou strechou, špeciálne navrhnutou tak, aby garantovala takpovediac bezchybnú akustiku. Najmä preto je vyhľadávaným dejiskom koncertov, veď za mikrofónom v Red Bull Arene stála aj Tina Turner, AC/DC či Bruce Springsteen. Dianie európskeho šampionátu naň prvýkrát zavíta stretnutím Portugalcov s Čechmi, nasledovať bude šláger skupiny D medzi Holandskom a Francúzskom či duel Chorvátska s Talianskom. Štadión taktiež uvíta jedno osemfinále.

zobraziť viac
Mníchov

Mníchov

Domáci Bayern tam horko plakal po spackanom finále Ligy majstrov v sezóne 2011/12, no odvtedy, už jedenásť rokov v rade, na konci ročníka iba oslavuje majstrovské tituly. Allianz Arena, pýcha nielen severného Mníchova, tak dobre pozná dná i vrcholy, z maximálnej 75-tisícovej kapacity pre Euro sprístupní o necelých desaťtisíc menej. Moderný zovňajšok sa vie odieť do akýchkoľvek farieb, a to vďaka súhre 2760 svetelných fóliových vankúšikov, naplnených suchým vzduchom. Aj preto skalní Allianz Arenu radi prezývajú spojením „nafukovací čln“. Ak tam Nemci 14. júna vyhrajú otvárací zápas šampionátu so Škótskom, určite celé mesto ožiari čierno-červeno-žltá trikolóra. Zásobovanie elektrickej energie preto zabezpečuje päť transformátorov, zmena farieb trvá dve minúty. Nečudo, že tvorcovia tejto veľkolepej konštrukcie, Jacques Herzog a Pierre de Meuron, jednoznačne ovládli medzinárodnú architektonickú súťaž. Veď pri výstavbe strechy pomáhalo až 30 špeciálne školených ľudí, prevažne horolezcov, denne pracujúcich v 50-metrovej výške. Fanúšikovia si tu schuti zakričia aj počas ďalších troch skupinových duelov, tiež jedného osemfinále a semifinále. Opomenúť nemožno ani trávnik, veď vývoj špeciálnej trávovej zmesi, skombinovanej z troch druhov tráv, trval vleklých šesť rokov. Štvorposchodové parkovisko v južnej časti má kapacitu 9800 áut a je najväčšie spomedzi všetkých štadiónov v Európe. Unikátom sú i tri zariadenia na opateru detí, originálne fanshopy či gastro-podniky.

zobraziť viac
Stuttgart

Stuttgart

MHPArena, alebo kedysi Neckar-Stadion, v Štuttgarte stála už pred 90 rokmi. Počas svojej dlhodobej histórie prešla až siedmimi rekonštrukciami, aj preto sa v dneškoch radí medzi absolútnu modernú špičku európskych stánkov. Zároveň si zo svojej pôvodnej vizáže nepamätá ani „ťuk“. Pri poslednej prestavbe z rokov 2009 a 2011 kompetentní odstránili atletickú dráhu, povrch hracej plochy tak šiel hlbšie o 1,3 metra a štadión sa plynule stal rýdzo futbalovým. Azda najikonickejšou črtou arény je obrovská vysielacia plocha s rozlohou neskutočných 115 metrov štvorcových s dvoma obrazovkami. Keď k tomu prirátate vyše 60-tisícovú kapacitu (pre Euro však len 51-tisícovú), ľahko zistíte, prečo tu radi koncertujú i tie najslávnejšie mená hudobnej scény, spomenieme napríklad Rolling Stones. Konali sa tu i svetové šampionáty 1974 a 2006, tiež majstrovstvá Európy 1988 alebo MS v atletike 1993, teraz MHPArene pripadli štyri skupinové a jeden štvrťfinálový duel na Euro 2024. Usporiadateľské Nemecko si na ňom zmeria sily s nepríjemným Maďarskom, Slováci však budú zvedaví najmä na zápas „svojej“ E-skupiny medzi Ukrajinou a Belgickom 26. júna. Originálna stavba sídli v štvrti Bad Cannstatt, svoje bundesligové vystúpenia tu zvádza domáci VfB.

zobraziť viac
Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.