Slovan je pojem, aký nemá obdobu. Za všetko hovoria tieto úspechy a plejáda legiend

Rihanna
Zdroj: TASR

„Belasí“ len pred pár dňami zavŕšili majstrovský hetrik.

Klub z hlavného mesta je jedným z najstarších a zároveň najúspešnejším tímom v histórii. Vo vitríne má okrem iného 19 titulov majstra Slovenska a je aj osemnásobným šampiónom Československa.

Nad všetkým vyčnieva triumf v Pohári víťazov pohárov z roku 1969, v ktorom „jastrabi z Tehelného poľa“ zdolali FC Barcelona 3:2.

Zdroj: TASR/AP

Nemožno opomenúť ani hráčov ako Stanislav Varga, Samuel Slovák či Róbert Vittek, najlepší strelec Slovenska na MS 2010 v JAR.

Ani takej značke ako Slovan sa však nevyhli pády. Na začiatku nového milénia sa klub zmietal v problémoch, ktoré v roku 2004 vyústili do zahanbujúceho vypadnutia do druhej ligy.

Kým klub v tom čase zahalili temné mraky, v auguste toho istého roka sa podaril jeden prestup, ktorý zmenil celý slovenský futbal.

Len 17-ročný Marek Hamšík odišiel do talianskej Brescie, odkiaľ sa následne vypracoval na jedného z najlepších hráčov uplynulej dekády a veľkú oporu slovenskej reprezentácie.

Zdroj: TASR

Medzitým sa nad Tehelným poľom opäť začalo ukazovať belasé nebo. Dva roky od zostupu sa klub vrátil medzi slovenskú elitu a následne sa začal formovať do podoby, v akej ho poznáme dnes.

Slovan Bratislava postupne začal pripomínať mašinériu, ktoré nielen valcovala slovenskú súťaž, ale čoraz viac dávala o sebe vedieť aj v pohárovej Európe.

V rámci Ligy majstrov to slovanisti dotiahli najďalej v sezóne 2014/2015, keď im len jediný krok chýbal k postupu do skupinovej fázy. V kvalifikácii prešli cez dvoch súperov, v play off ich vyradil až BATE Borisov.

Po dvoch rokoch (2010 a 2011) bolo jasné, že účasť v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA je len otázkou času. Podarilo sa to v sezóne 2011/2012, keď v F-skupine v konkurencii Bilbaa, Salzburgu a PSG získali bod.

Druhýkrát sa to podarilo v ročníku 2014/2015, keď proti Bernu, AS Rím a pražskej Sparte Slovan nezískal ani bod.

Najlepšie to bolo v sezóne 2019/2020, v konfrontáciách s Bragou, Besiktasom a Wolverhamptonom si belasí vybojovali štyri body.


Zdroj: YouTube/ŠK Slovan Bratislava

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Fortuna ligy na VOYO

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti