Na dávne úspechy nadviazali po desaťročiach. Úspechy Spartaku Trnava môže závidieť hociktorý klub

Andraž Šporar zo Slovana oslavuje gól v dohrávke 8. kola proti Trnave.
Zdroj: TASR

Ba čo viac, zo „slovenského Ríma" už vyšlo nespočetné množstvo veľkých hviezd.

Patrí k najstarším a najúspešnejším klubom na futbalovej mape Slovenska. Trnavský Spartak za 98 rokov existencie dosiahol viacero pozoruhodných výsledkov. Ba čo viac, zo „slovenského Ríma" už vyšlo nespočetné množstvo veľkých hviezd.

V súvislosti s rokom 1966 sa viaže jedna zaujímavosť. Spartakovci vtedy začali odvíjať dodnes neprekonaný rekord. Dvadsiateho piateho mája toho roka prehrali doma so Slovnaftom Bratislava 1:2. Ďalšia domáca prehra prišla až na jar 1974, takže trnavský trávnik bol takmer sedem rokov nedobytný.

V tom istom roku sa klubu podarilo získať cenný Stredoeurópsky pohár. Postupne vyradila Honvéd Budapešť, Lazio Rím, Fiorentinu a vo finále porazila Újpest. To už v kádri figurovali mená ako Karol Dobiaš či Dušan Kabát.

Najmä prvý menovaný vzbudzoval záujem v celej Európe. V roku 1969 mal o neho veľký záujem Feyenoord Rotterdam. Ten za jeho prestup ponúkol 200-tisíc dolárov, všetko však stroskotalo na predpisoch, ktoré povoľovali odchod až 30-ročných hráčov. Dobiaš mal v tom čase len 22.

Zdroj: TASR

Klub sa nestratil v silnej československej súťaži, veď v období rokov 1968-1973 ju päťkrát vyhral. Medzi najvýraznejšie postavy 60. rokov v súvislosti so Spartakom patrili tréner Anton Malatinský a hráči ako Jozef Štibrányi, Jozef Adamec, Ladislav Kuna či Vladimír Hagara.

„Bíli andeli" sa dokázali presadiť aj za hranicami. Za všetko hovorí rok 1969, kedy sa klub prebojoval až do semifinále Pohára európskych majstrov. Pre porovnanie, ide o vtedajšiu obdobu Ligy majstrov. Semifinále s Ajaxom Amsterdam patrí ku skvostom trnavského futbalu.

V prvom dueli na trávniku súpera slovenský zástupca prehral jednoznačne 0:3. Napriek nej pamätníci doteraz spomínajú odvetné stretnutie a víťazstvo 2:0, čo mnohí hodnotia ako najlepší zápas v histórii futbalu v Trnave. V tejto zvučnej súťaži sa Trnavčanom darilo aj v rokoch 1973 a 1974, kedy sa prebojovali do štvrťfinále.

Medzitým sa obrovskej pocty dočkal Ladislav Kuna. Ten sa v roku 1971 zúčastnil na rozlúčkovom zápase legendárneho gólmana ruskej zbornej Leva Jašina v Moskve, kde si zahral vo výbere sveta.

Zdroj: TASR

V lete 1977 rozvíril futbalovú hladinu prestup dlhoročnej opory Spartaka Karola Dobiaša do pražského Bohemiansu. O odchode rozhodli jeho vysoké finančné požiadavky. Mnohí fanúšikovia boli z tejto zmeny rozčarovaní a sklamaní.

V rámci novodobých dejín si spartakovci na najvýznamnejšie okamihy museli počkať až do druhého desaťročia nového milénia.

Rok 2018 sa do histórie klubu zapísal zlatými písmenami. Po dlhých 45 rokoch sa klub tešil z majstrovského titulu. Výraznou mierou sa oň pričinili Marvin Egho, Erik Jirka, Vachtang Čanturišvili či Boris Godál.

V nasledujúcom ročníku sa zverencom trénera Radoslava Látala podaril ďalší prenikavý úspech. Podarilo sa im prebojovať do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA, kde v konkurencii Anderlechtu Brusel, Dinama Záhreb a Fenerbahce Istanbul nazbierali za dve výhry a jednu remízu sedem bodov.

TRNAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Fortuna ligy na VOYO

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti