Nová kapitola trenčianskeho futbalu prináša svoje ovocie. Po dokončení štadióna zostáva jediný cieľ

Štadión v Trenčíne.
Zdroj: TASR

Počas viac ako 110-ročnej histórie klub viackrát zmenil názov.

Trvalo zhruba dva a pol roka, kým sa futbalisti AS Trenčín vrátili domov. Odmenou im však je podstatne vynovený štadión, ktorý klubu môžu závidieť aj v zahraničí.

Rekonštrukcia domáceho stánku bola jedným z cieľov holandského majiteľa Tschena a La Linga a generálneho manažéra klubu Róberta Rybníčka.

Ich cesty sa spojili v roku 2007, čo možno považovať za novú etapu trenčianskeho futbalu. Od tohto momentu sa začala poctivá práca v snahe stať sa jedným z najlepších klubov na Slovensku. V klube sa zamerali na talentovaných hráčov z cudziny, ktorých následne pod Čákovým hradom cibrili.

Vďaka tomu sa z nich následne stal zaujímavý artikel, ktorý priťahoval pozornosť klubov z popredných európskych súťaží. Ako nám uviedol Róbert Rybníček, za sedem rokov sa im podarilo predať celkovo 45 hráčov.

Medzi nich patria Matúš Bero či Stanislav Lobotka, ale aj množstvo zaujímavých hráčov zo zahraničia ako Wesley, Hilary Gong, Gino van Kessel, Osman Bukari, Samuel Kalu, Moses Simon či Leon Bailey.

Posledný menovaný sa už stihol vypracovať na jedného z najlepších hráčov nemeckej Bundesligy, kde dominuje v drese Leverkusenu.

S vyššie menovanými hráčmi sa však spájajú aj najväčšie úspechy Trenčína za posledné obdobie. Tím pod vedením trénera Martina Ševelu dokázal získať dva majstrovské tituly, ku ktorým pridal aj dva triumfy v Slovenskom pohári. Ševela vydržal pri mužstve viac ako štyri roky, celkovo sa však v klube od roku 2007 vystriedalo 15 trénerov.

Viackrát v rámci viac ako 110-ročnej histórie došlo aj k zmene názvu klubu, celkovo mal sedem rozličných názvov (TTE, TTS, Odeva, Jednota, Dukla, Laugaricio, AS).

V rámci pohárovej Európy klub prevažne hrával Stredoeurópsky pohár a Intertoto Cup, za posledné desaťročie sa mu však podarilo veľmi často účinkovať aj v Lige majstrov a najmä v Európskej lige UEFA.

V nej si Trenčania zmerali sily napríklad aj s tímami ako Hull City, Steaua Bukurešť, IFK Gӧteborg, Rapid Viedeň či Feyenoord. Konfrontácie s posledným menovaným patria medzi nezabudnuteľné. Trenčania totiž v roku 2018 v 3. predkole Európskej ligy totiž holandský celok doma vyprášili 4:0, čím položili základ ich postupu do play off, kde však vyhoreli na Larnake.

Zostrih duelu s Feyenoordom


Zdroj: YouTube/AS Trenčín

Postup klubu do skupinovej fázy niektorej z európskych súťaží je jedným z cieľov La Linga a Rybníčka. Hoci nie sú hráčmi, významnou mierou sa zapisujú do dejín klubu, rovnako tak aj funkcionári a hráči, ktorí v klube pôsobili v 20. storočí.

Medzi nich patria mená ako Artúr Michalec, Vojtech Masný, Rudolf Tvaroška, Pavol Benc, Tibor Rehošek, Ľudovít Koiš, Milan Albrecht, Dušan Bartovič, Anton Pokorný, Peter Ančic či tréner Jozef Jankech.

Z mladšej generácie sú to Pavol Šuhaj, Martin Fabuš, Róbert Hanko, Miloš Volešák, Peter Kleščík, David Depetris.

TRENČÍN/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Fortuna ligy na VOYO

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti