Postupnými krokmi sa prepracovali až do Fortuna ligy. Liptovský Mikuláš môže byť oživením súťaže

Z tribúny je krásny výhľad.
Zdroj: Archív M.M.

Klub vznikol pred 87 rokmi.

Trvalo dlhých 87 rokov, kým sa futbalový klub z Liptovského Mikuláša prebojoval medzi slovenskú elitu. Zverencom trénera Marka Petruša sa to podarilo v sezóne 2020/2021 aj napriek tomu, že nepatrili medzi favoritov. Viac sa o tomto úspechu dočítate v rozhovore s prezidentom klubu Milanom Mikušiakom TU.

Dovtedy si však MFK Tatran prešiel bohatým vývojom. Všetko sa začalo v júni 1934, keď klub vznikol v obci Okoličné. O mesiac na to, vo svojom vôbec prvom dueli, klub vyhral 8:0. Vzhľadom na blížiace sa vojnové obdobie sa zápasy hrávali len po vzájomnej dohode a nie súťažne.

Po vojne sa opäť postupne prebúdzal aj športový život. Pokračovalo sa v súťaži I. triedy Považskej futbalovej župy až do roku 1947. V rokoch 1948 až 1955 hral Tatran Okoličné najskôr v III. Triede Liptovskej oblasti a následne v Okresnom prebore. Následne klub postúpil do medziokresnej súťaže Mikuláš - Ružomberok - Hrádok.

Následne došlo ku generačnej výmene mnohých funkcionárov vo vedení TJ, pričom klub dlhší čas pendloval v rámci medziokresnej súťaže, Okresného preboru a I.B triedy. Historický úspech sa podaril v roku 1978, keď klub postúpil do I. triedy.

Medzitým v roku 1970 zaniká Okoličné ako samostatná obec a stáva sa časťou mesta Liptovský Mikuláš. Týmto vznikajú nové podmienky aj pre rozvoj TJ. Plánovaná výstavba sídliska Podbreziny na Prielohách dala podnet v tomto priestore vybudovať nový športový areál. Tu treba menovite vyzdvihnúť prácu Milana Janeka, Jána Kazára, Vladimíra Konvita či Jána Tekela.

Koncom 80.-tych a začiatkom 90.-tych rokov dochádza k výraznejšiemu posilňovaniu funkcionárskeho aktívu novými členmi. Pôsobenie družstiev vo vyšších súťažiach a neustále zvyšovanie náročnosti na materiálne vybavenie si vyžaduje sústavné vyššie finančné náklady.

To sa však vedeniu klubu podarí zabezpečiť, a tak niet problémov, ktoré by klubu zahatali postup do III. najvyššej ligy. Už-už sa zdalo, že to vyjde v sezóne 1995/1996, bolo však z toho „len" druhé miesto. Čo však nevyšlo vtedy, sa už v nasledujúcom ročníku podarilo tímu pod vedením Štefana Melúcha.

Trvalo deväť sezón, aby sa MFK Tatran dočkal ďalšieho obrovského úspechu. Liptákom sa podaril spečatiť prienik do II. ligy Východ.

V druhej najvyššej slovenskej súťaži odohrali 15 sezón, až prišiel rok 2021, keď sa klubu podaril najväčší medzník v takmer 90-ročnej histórii.

Príbeh vyznieva o to bizarnejšie, že viacero hráčov Tatrana sa popri futbalu živí aj bežnou prácou. „Kapitán a s 15 gólmi najlepší strelec tímu Richard Bartoš pomáha otcovi v mäsiarstve s rozvozom tovaru. Otec Michala Janeca má firmu, ktorá zabezpečuje prípravky do bazénov, takže tiež mu pomáha s rozvozom. Trebárs Ivan Kotora robí v autoservise, kde lakuje autá. Taktiež tu máme knihovníka, niektorí pracujú v obchodnom dome. Chalani si tak privyrábajú, kde sa len dá. Ide väčšinou o domácich, ktorí bývajú tu v okolí. Druhá skupina sú hráči, ktorí bývajú v hoteli, tí občas chodia na brigády. Medzi nich patria aj dvaja-traja vysokoškoláci, ktorí diaľkovo študujú,“ povedal nám prezident Mikušiak.

Na sever Slovenska však v rámci projektu prišli aj talentovaní hráči z východnej Ázie. „Pred rokom sme začali spolupracovať s akadémiou zo Soulu, odkiaľ k nám prišli dvaja mladíci aj do dorastu s cieľom ponúknuť im tu možnosť presadiť sa. Kórejčania si chceli na Slovensku nájsť partnerský klub, vyslovene z druhej ligy, keďže tímy z najvyššej súťaže majú svoje akadémie,“ ozrejmila duša klubu Mikušiak, ktorý určite v kútiku duše bude aj vo Fortuna lige myslieť na prekvapenia.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.