Prestupy, na ktoré sa nezabúda. Pozrite si päť najžiarivejších transferov v histórii našej ligy

László Bénes sa teší z gólu.
Zdroj: TASR/AP

Za 28 rokov samostatnej slovenskej súťaže sa udialo množstvo zaujímavých transferov.

Počas 28 rokov, čo sa hrá samostatná najvyššia slovenská futbalová liga, z nej do zahraničia odišlo kvantum futbalistov. Viacerí vďaka presunu do cudziny spravili krok vpred, iní však v progrese nepokračovali.

Tak či onak, počas tých takmer troch desaťročí sa slovenským tímom podarilo zrealizovať transfery do zaujímavých tímov, ktoré majú cveng v celej Európe. Ponúkame vám výber piatich podľa nás najhodnotnejších.

1. Peter Dubovský (Real Madrid)

Hoci jeho prestup do jedného z najslávnejších klubov sveta nie je najdrahším v histórii slovenskej ligy, rozhodne je najžiarivejším. Žiadny iný futbalista spod Tatier si za „biely balet" nezahral a zdá sa, že sa to v najbližších rokoch ani nezmení.

V tom čase 21-ročný útočník putoval zo Slovana Bratislava do metropoly Španielska za sto miliónov slovenských korún, čo dnes predstavuje sumu na úrovni 3,3 milióna eur. Pre lepšiu predstavu, písal sa vtedy júl 1993.

Po dvoch rokoch v Madride putoval do Realu Oviedo, kde však pobudol len päť rokov. Prišiel jún 2000, kedy jeho život tragicky vyhasol len vo veku 28 rokov.

2. Nemanja Matič (Chelsea)

Slovenskou futbalovou verejnosťou v lete 2009 zarezonovala správa o prestupe len 21-ročného srbského mladíka, ktorý dovtedy dva a pol roka pôsobil v Košiciach. MFK za neho zinkasoval 1,75 mil. eur, čo sa však nepáčilo vedeniu mesta.

Samotný klub totiž z tejto čiastky zinkasoval len rovný milión, zvyšok šiel na účet Matičovho agenta. Situácia pritom vyznieva paradoxne, nakoľko Košice hráča získali zadarmo.

Postupom času Matič, ktorý medzitým získal aj slovenské občianstvo, pôsobil v Holandsku a Portugalsku, aby sa vrátil do Londýna na Stamford Bridge. Od roku 2017 je stabilnou súčasťou iného špičkového klubu z Britských ostrovov - Manchester United.

3. László Bénes (Mönchengladbach)

Nestáva sa často, aby len 18-ročný Slovák prestupoval do jednej z piatich najlepších líg starého kontinentu. Práve to sa v júli 2016 podarilo Bénesovi, ktorého zlákal do svojich radov Mönchengladbach.

Zdroj: TASR

Žilina vtedy za dunajskostredského rodáka zinkasovala 5,5 milióna eur, čo je vôbec najdrahší transfer v histórii slovenskej súťaže.

Bénes v tíme pôsobí doteraz, v uplynulej sezóne však pol roka hosťoval v Augsburgu, ktorý tiež pôsobí v nemeckej Bundeslige.

4. Vakoun Issouf Bayo (Celtic)

Len rok potreboval tento ofenzívny univerzál na to, aby sa z Tuniska prepracoval do tohto popredného škótskeho klubu, v ktorom zanechali výraznú stopu Slováci - tréner Jozef Vengloš a Ľubomír Moravčík so Stanislavom Vargom.

Prestupnou stanicou pre tohto rodáka z Pobrežia Slonoviny bola v období od marca 2018 do januára 2019 Dunajská Streda, v drese ktorej zaknihoval 14 gólov v 25 dueloch (základná časť aj skupina o titul). To mu vynieslo transfer ku „katolíkom" za 2,23 milióna eur.

5. Andraž Šporar (Sporting)

Slovinský zakončovateľ odohral v drese bratislavského Slovana len dva roky, za ten čas však chytil za srdcia asi každého fanúšika tohto klubu. Svojimi gólmi vzbudzoval strach ako vo Fortuna lige, tak aj v pohárovej Európe, veď počas účinkovania Slovana v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA jeho strelecký prach nezvlhol.

Zdroj: TASR

Na jeseň 2019 totiž v šiestich vystúpeniach skóroval až päťkrát, čo mu výrazne dopomohlo k presunu do Portugalska. Kým „belasí" ho kúpili za 600-tisíc, jeho odchod zo Slovenska bol za desaťnásobne vyššiu čiastku.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Fortuna ligy na VOYO

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti