Dánska štúdia ukázala, že koronavírus sa na futbalových štadiónoch šíri iba minimálne

Dánski fanúšikovia oslavujú víťazstvo svojho tímu nad Ruskom.
Zdroj: Profimedia.sk

Počas 170 zápasov zaznamenali iba 60 prípadov prenosu nákazy.

Na futbalových štadiónoch v Dánsku nedávno zrealizovali štúdiu, ktorej cieľom bolo zmerať šíriteľnosť koronavírusu na otvorených priestranstvách. Predmetom záujmu bolo 170 futbalových zápasov v dvoch najvyšších ligách, ktoré počas niekoľkých týždňov navštívilo spolu 266 259 fanúšikov.

Ukázalo sa, že nákaza sa medzi nimi šírila iba minimálne. Zaznamenali totiž iba 60 prípadov prenosu koronavírusu, čo predstavuje pozitivitu iba 0,02 percenta a 0,35 fanúšika na jeden zápas. Aj vďaka štúdii, ktorú podporilo ministerstvo športu a ministerstvo kultúry, sa v krajine môžu konať športové podujatia bez obmedzenia kapacity štadiónov. Jedinou podmienkou pre vstup na štadión je preukázanie sa Covid pasom, teda dokladom o tom, že bol človek očkovaný, testovaný, alebo ochorenie prekonal.

Štúdia bola súčasťou projektu S.A.F.E., ktorý podporila deklaráciou aj slovenská Fortuna liga vo februári 2021. Podobný projekt navrhla Únia ligových klubov (ÚLK) realizovať aj v našich podmienkach, žiaľ, nenašla podporu. Vďaka projektu sa fanúšikovia na štadióny vrátia aj v Poľsku a Rakúsku,

Zmeniť by sa to mohlo po najbližšom rokovaní Konzília odborníkov, na ktorom budú zástupcovia ÚLK prezentovať svoj projekt návratu fanúšikov.

 

KODAŇ/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Fortuna ligy na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti