S futbalom chcel skončiť, chuť našiel na dedine pri známom trénerovi. Dnes je z neho obávaný kanonier

Martin Regáli v akcii.
Zdroj: Archív M.R.

S 11 gólmi bol najlepším strelcom svojho tímu.

V uplynulej sezóne patril k najpríjemnejším prekvapeniam Fortuna ligy. Ružomberský zakončovateľ Martin Regáli v nej dokázal streliť 11 gólov, vďaka čomu sa stal najlepším strelcom tímu spod Čebraťa.

Nečudo, že sa objavili aj záujemcovia o jeho služby. „Nejakí boli, prišli aj priamo za vedením klubu. Rád by som sa kariérne posunul, avšak v tomto nemám úplne rozhodovacie právo, takže Ružomberok tieto ponuky neprijal.“ Uviedol nám s dôvetkom, že záujem bol ako zo Slovenska, tak aj zo zahraničia.

Regálimu sa doteraz za jeden ročník podarilo streliť maximálne dva góly, takže ide o značný progres. Podľa neho sú za tým najmä dva dôvody.

„V Michalovciach som väčšinou hrával na kraji zálohy. Po prechode do Ružomberka som v prvej sezóne už hrával vpredu. Hoci som mal šance, moja efektivita bola slabá. V uplynulej sa to už zlepšilo,“ priznáva 27-ročný útočník, ktorý za zlepšenou streleckou efektivitou vidí aj ďalšiu vec.

„Začal som spolupracovať s mentálnym koučom, ktorý mi ukázal nejaké veci, ktoré pravidelne robím ako pred tréningom, tak aj pred zápasom. Veľmi mi to pomáha,“ uviedol Regáli.

Zdroj: TASR

Ten si už vyše mesiaca zvyká na nového trénera. Namiesto Jána Haspru sa na lavičku Ružomberka posadil Peter Struhár. Ten, ako to už býva, má predstavu o vlastnom štýle hry.

„Nie je to ideálne, ale pracujeme na tom. Nový tréner vyžaduje fyzicky ešte náročnejší futbal s vyšším napádaním,“ spresnil Regáli, ktorý verí, že tento systém prinesie úspechy.

Podľa jeho slov sú už ciele do novej sezóny jasne nastavené. „Určite prvá šestka, čo sa nám naposledy nepodarilo. Keby bolo niečo viac, boli by sme veľmi radi, avšak toto je prvý a základný cieľ,“ podotkol Regáli, odchovanec prešovského Tatrana.

V ňom pôsobil do kategórie U17 mladšieho dorastu. V tom čase už bol zmierený s tým, že na profesionálnu kariéru mu to nevydá.

„Chcel som sa totiž naplno sústrediť na jazykovú školu. Potom ma však bývalý tréner Albert Rusnák presvedčil, aby som šiel do Kapušian a niekam sa posunul. Poznal ma ešte z čias, keď som v mládežníckych kategóriách hrával proti Košiciam. Následne si ma vzal do ligového dorastu v Michalovciach a odtiaľ som sa dostal do tamojšieho prvého tímu, ktorý v tom čase hral druhú ligu,“ loví v pamäti.

Zdroj: Archív M.R.

Odvtedy však Regáli spravil obrovský kus dopredu. To isté platí aj o kvalite našej najvyššej súťaže, ktorá podľa viacerých šla hore. Regáli, ktorý začne siedmy ročník vo Fortuna lige, súhlasí.

„Posunula sa najmä v infraštruktúre, či už Dunajská Streda alebo Slovan majú krásne štadióny. Mám pocit, že celková úroveň ligy sa zlepšila,“ tvrdí, hoci jedna vec ho škrie.

„Rozdiely medzi klubmi sa, zdá sa, prehĺbili. Za štvoricou Slovan, Dunajská Streda, Žilina a Trnava je podľa mňa relatívne veľká diera. Ružomberok je stabilizovaný klub, ktorý, ak mu vyjde sezóna, môže naháňať túto štvoricu, avšak z celkového hľadiska si myslím, že tie rozdiely sa nezmenšujú, ba naopak.“

Regáli v jednom rozhovore pre Futbalnet uviedol, že podľa neho Slováci nemajú mentalitu ako Maďari, a preto nechodia masívne na futbal. Ako priznal, stále je toho názoru.

„Trebárs v Trnave alebo na Slovan ľudia sú ochotní chodiť, avšak najväčšiu návštevnosť má Dunajská Streda, kde je mentalita zrejme trochu viac zahraničná mentalita. Preto je tam väčší záujem o futbal. Stačí sa pozrieť na Poľsko, kde kvalita nie je príliš vyššia, avšak štadióny sú tam plné,“ uzavrel.

RUŽOMBEROK/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.