Patrí medzi najväčšie legendy našej ligy. Teraz je správcom štadióna a vychováva talenty

Pavol Diňa.
Zdroj: Reprofoto: YouTube/DAC 1904

Na konte má 129 ligových gólov, hoci, ako tvrdí, on ich eviduje až 131.

So 129 gólmi (podľa neho ich dal až 131) patrí k historicky najlepším strelcom našej najvyššej futbalovej súťaže, pričom je aj v exkluzívnom Klube ligových kanonierov.

Pavol Diňa vzbudil pozornosť futbalovej verejnosti najskôr v rodnej Snine. Po úspešnom pôsobení v Humennom sa na povolávací rozkaz presunul do Banskej Bystrice.

Tam si ho pod patronát zobral legendárny, hoci dnes už, žiaľ, nebohý kanonier Jozef Adamec. „Nebyť jeho, možno futbal na takej úrovni by som ani nehral, a hlavne, toľko gólov nikdy nestrelil. Mám sa mu naozaj za čo poďakovať,“ povedal o svojom trénerovi, ktorý ho rok nepostavil do zápasu.

Hoci pravidelne absolvoval tvrdé tréningy, odmena neprichádzala. Adamec ho neraz upokojoval so slovami: „Paľko, vyčkaj, tvoj čas určite príde.“ A veruže prišiel. Celkovo má na pôsobenie pod Urpínom len dobré spomienky, veď tu dosiahol 69 gólov a zahral si aj vtedajší Pohár UEFA proti Borussii Mönchengladbach.

V roku 1994 sa presunul do Dunajskej Stredy. Angažmán na Žitnom ostrove možno považovať za vyvrcholenie jeho futbalovej kariéry. Okrem toho, že aj tu si skúsil pohár UFFA proti Austrii Salzburg, sa dvakrát dostal do Jedenástky roka. Aby toho nebolo málo, v tom istom roku 1994 sa s 19 gólmi stal kráľom ligových strelcov.

Nečudo, že ho vtedajší reprezentačný tréner Juraj Vengloš pozval na turnaj do Spojených arabských emirátov. Debut v najcennejšom drese si odkrútil vo februári 1994 v medzištátnom stretnutí proti Egyptu.

Postupom času sa čoraz viac presúval tam, kde začínal - na východe. Po pôsobení v 1. FC Košice, ktoré okorenil hetrikom do siete izraelského Beitaru Jeruzalem v rámci Intertoto Cupu, sa presunul do konkurenčnej Lokomotívy.

V súťažnom ročníku 1996/1997 sa vracia do Chemlonu Humenné, kde začínal s vrcholovým futbalom. Tu sa mu v rámci Pohára víťazov pohárov podarilo streliť rýchly gól gréckemu AEK Atény.

Následne sa presunul do susedných Michaloviec, kde sa hrala tretia liga. Tam sa so 17 gólmi stal najlepším strelcom súťaže a Zemplínčanom pomohol vybojovať postup do II. ligy.

V roku 2005 sa vrátil do Sniny, kde s futbalom začínal a pôsobil ako hrajúci tréner. Svoje skúsenosti odovzdal mužstvu, s ktorým postúpil do III. ligy.

V MFK Snina pôsobí doteraz v doch funkciách. „Mojou hlavnou náplňou je starostlivosť o futbalový štadión, kde som správcom. S futbalom žijem, viem, čo potrebuje a hoci na ihrisku nechcem aj umrieť, musím zabezpečiť všetko od kosenia až po fungovanie mužstiev,“ povedal pre cas.sk Diňa, ktorý je zároveň aj trénerom prípravky U11.

Ako priznal v rozhovore pre MY Východ, futbal je pre neho život. „Keby som dostal výpoveď a nemohol som robiť na ihrisku, hneď by to bolo o inom. Ja som sa však futbalu nikdy nevzdal, stále som v kontakte s hráčmi, s trénermi. Verím, že s futbalom budem žiť, kým mi to dovolí môj zdravotný stav,“ uzavrel Diňa.

SNINA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Fortuna ligy na VOYO

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti