Lekár Pavel Malovič: Ak môžu ľudia hromadne navštevovať kúpaliská, prečo by sme ich nepustili na futbal

Športový lekár Pavel Malovič.
Zdroj: ÚLK

So športovým lekárom Pavlom Malovičom o momentálne platných diváckych obmedzeniach na futbalových zápasoch.

Opatrenia sa uvoľňujú, väčšina štadiónov v Európe je čoraz viac zaplnená. Prebiehajúci európsky šampionát je toho dôkazom. Žiaľ, na Slovensku stále platia jedny z najprísnejších pravidiel v súvislosti s organizáciou športových podujatí.

Na základe Covid automatu je aj v regiónoch s najpriaznivejšou pandemickou situáciou maximálna povolená návšteva tisíc fanúšikov. Toto nariadenie považujú za prísne aj mnohí predstavitelia lekárskej obce.„Ak dnes môžu ľudia navštevovať kúpaliská, kiná či divadlá, prečo by sme ich vo väčšom počte nepustili na futbal?“ konštatuje okrem iného v rozhovore pre Našu ligu skúsený športový lekár Pavel Malovič.

Na európskom šampionáte vidíme tisícky divákov, v Budapešti dokonca nemajú ani len obmedzenú kapacitu štadióna. U nás môže prísť v zelených okresoch tisíc ľudí a v žltých päťsto. Sme pápežskejší ako pápež?

Približujeme sa k tomu. Rozumiem určitým obavám, akurát by sme sa mali zamyslieť nad tým, či toto už nie je príliš. Určime podmienky a keď ich fanúšikovia splnia, môžu prísť vo väčšom počte. Každý, kto má rád futbal, by to určite akceptoval. Samozrejme, nariadenia by museli mať logický západ. Verím, že potom by aj na štadióne dodržiavali fanúšikovia hygienické opatrenia. Myslím si, že je správny čas na uvoľnenie. Ak dnes môžu ľudia navštevovať kúpaliská, kiná či divadlá, prečo by sme ich vo väčšom počte nepustili na futbal? Súčasné nariadenia sú veľmi tvrdé, netrval by som už v tejto chvíli na nich. Samozrejme, nevieme, čo bude v septembri a októbri. Treba len dúfať, že ľudia sa budú očkovať. Certifikát o očkovaní by mohol byť spolu so vstupenkou priepustka na zápas.

Súčasné pravidlá nijak nezohľadňujú očkovaných a ani tých, čo ochorenie COVID-19 už prekonali. Čo si o tom myslíte?

Nie je to správne. Keď môžeme bez limitov prechádzať s očkovacím preukazom cez hranice, malo by nám to stačiť aj pri bráne štadióna.

Slovan Bratislava sa rozhodol venovať vstupenky fanúšikom, ktorí sú zaočkovaní. Čo na to hovoríte?

Vnímam to veľmi, veľmi pozitívne. Je to skvelá myšlienka a z pozície lekára ju môžem iba podporiť.

Existujú ľudia, ktorí sa boja očkovania. Aký je váš pohľad na to?

Som zástanca očkovania. Áno, príprava vakcíny trvala menej v porovnaní vakcínami vynájdenými v minulosťou, napríklad proti mozgovej obrne, tetanu či iným infekčným ochoreniam. Očkovacie látky prešli zrýchlenou formou testovania, no vznikli na báze už skôr vynájdených vakcín. Jednoducho, treba tomu veriť. Inú šancu ani nemáme. V krajinách, kde sa masívne očkuje, chorobnosť klesá. Áno, ani očkovaní sa nemusia vyhnúť vírusu, ale priebeh ochorenia býva už podstatne ľahší. Viete, COVID-19 neprináša so sebou len smrť. Mnohí si ponesú následky ochorenia na dlhé obdobie. Nájdete veľa ľudí, ktorí sa učia znova chodiť, nevedia sa vrátiť do normálneho života. Je to tragédia a týka sa to aj mladých ľudí. Očkovanie výrazne znižuje možnosť takéhoto značného dopadu ochorenia.

Zdroj: ÚLK

Únia ligových klubov (ÚLK) nesúhlasí s diváckym limitom stanoveným konkrétnym číslom, skôr si želá percentuálny prepočet na základe kapacity jednotlivých štadiónov a ich sektorizáciu. Hlavný argument spočíva v tom, že na Tehelnom poli sa roztrúsi viac fanúšikov ako na štadióne Pohronia. Súhlasíte?

Áno. Únia ligových klubov prichádza s rozumnými návrhmi, keďže informácie získava aj z európskeho prostredia vďaka spolupráci s ďalšími súťažami. Nikto by neriskoval zdravie fanúšikov, usporiadateľov a napokon aj tímov. Návrh ÚLK je dobrý a pevne verím, že sa dostane do platnosti.

Prečo sú podľa vás štátne autority až takto opatrné?

Lebo sú to štátne autority, ktoré majú zodpovednosť. Treba im len ponúkať argumenty a veriť, že si ich aj vypočujú.

Ako by sa v dnešnej dobe mali správať fanúšikovia na tribúnach?

V prvom rade by mali nosiť respirátor. Ja osobne by som odporúčal kúpiť si tabletky s enzýmom lyzozým, ktorý vám pomáha brániť si ústnu a nosnú dutinu pred vírusmi a baktériami. Treba jednoducho počítať s tým, že ste v prostredí, kde nepoznáte zdravotný stav ostatných osôb.

Niektorí futbaloví fanúšikovia sa bez ohľadu na akékoľvek opatrenia obávajú ísť v dnešnej dobe na zápas. Čo by ste im odkázali?

Pokiaľ fanúšikovia dodržia pravidlá, budú si posilňovať imunitu výživovými doplnkami a zodpovedne nosiť respirátor, nevidím dôvod na obavy. V tejto súvislosti opäť pripomínam, že očkovanie je tá najlepšia prevencia pred ochorením.

Fortuna liga plynula aj cez najhoršie časy, pre nákazu sa odložilo na neskorší termín minimum zápasov. Čo hovoríte na to, ako tímy našej súťaže dodržiavali opatrenia?

Kluby chcú hrať a k opatreniam v boji s COVID-19 určite aj preto pristúpili excelentne. Môžem ich za to len pochváliť. Vždy sa vyskytne aj nejaká chybička, no keď naše mužstvá zostanú zodpovedné rovnako ako počas jari, som veľký optimista v súvislosti s ďalším ročníkom. Myslím si, že fungujúcimi opatreniami vo Fortuna lige by sa mohli inšpirovať aj iné športy. Štátne orgány by sa už zase mohli presvedčiť, že kluby sú schopné zvládnuť organizáciu s väčším počtom divákov ako doposiaľ.

V prvej vlne pandémie sa hrala v Európe len najvyššia bieloruská súťaž, túto jar plynuli v podstate už všetky profesionálne ligy. Máte pocit, že futbal sa naučil, ako zdolať pandémiu?

Naučil sa s ňou bojovať. Futbal v súboji s pandémiou drží vďaka novým taktickým manévrom cennú remízu. Verím, že vďaka očkovaniu bude mať čoskoro navrch.

Kedy by sme sa podľa vás mohli dočkať návštevnosti na futbalových zápasov bez akýchkoľvek obmedzení?

O všetkom rozhodne jeseň. Ak dopadne dobre, verím, že to bude čoskoro.

Čo by mohli fanúšikovia urobiť, aby uľahčili štátnym orgánom rozhodovanie pri zjemnení opatrení?

„Starať sa o imunitu.Vždy, nielen v čase pandémie. Treba investovať do vitamínov a nosiť respirátor, vytvoriť si takzvaný štít. Pandémia je súper s veľkým mečom, musíme sa brániť. Na jeseň sa vo všeobecnosti zvýši výskyt ochorení. Jednoducho, potrebujeme sa o seba starať bez ohľadu na to, aká je aktuálne doba."

PAVEL MALOVIČ - FAKTY

- Narodil sa 23. júla 1952 v Bratislave, je lekár, publicista a folkový pesničkár.

- Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského.

- Je prednosta Ústavu telovýchovného lekárstva Slovenskej zdravotníckej univerzity.

- Jeho profesionálnou doménou je šport a športová medicína. Ako športový lekár sa zúčastnil na 140 zápasoch našej seniorskej reprezentácie.

- Na Slovenskom futbalovom zväze zastáva pozíciu manažéra zdravotnej starostlivosti.

- Pre Európsku futbalovú úniu (UEFA) pracuje ako dopingový komisár, v tejto pozícii bol aj na aktuálnom Eure 2020.

- Svoje odborné texty publikuje vo viacerých médiách, najčastejšie v denníku Šport a Futbal magazíne.

BRATISLAVA/ÚLK

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Fortuna ligy na VOYO

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti