Šéf polície potvrdil zlyhanie organizátora pri incidente počas derby v Trnave

Na snímke policajti pred sektorom fanúšikov Slovana.
Zdroj: TASR

Sumu za zásah polície vyčíslili na 42-tisíc eur.

Za zlyhanie pri reakcii na prejavy výtržníctva na futbalovom derby medzi Trnavou a bratislavským Slovanom nesie zodpovednosť organizátor, ktorý včas nevydal pokyn polícii k zásahu proti narušovateľom verejného poriadku. Na utorkovom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport to uviedol prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran.

„V čase, keď bolo potrebné vydať pokyn organizátora na zásah polície, nebol bezpečnostný manažér v spojení s veliteľom policajného zásahu. Nebol osobne na mieste a v čase, keď sa situácia vyhrotila, sa mu nedalo okamžite dovolať a dostať autorizáciu na zásah. Veliaci dôstojník, zhodnotiac situáciu, na vlastné triko rozhodol, že zákrok bude vykonaný," uviedol Hamran. Pripomenul, že zásah polície sa má začať až na požiadanie organizátora v prípade, že jeho sily nie sú postačujúce na zvládnutie bezpečnostnej situácie.

Šéf polície pred poslancami informoval, že v rámci vyšetrovania polícia uložila pokuty, vo viacerých prípadoch bolo začaté trestné stíhanie. „Máme k dispozícii niekoľko stoviek gigabajtov dát. Budeme sa snažiť stotožniť každého, kto bol neoprávnene na hracej ploche. Môžem povedať, že sa takmer naisto naplnila skutková podstata trestného činu výtržníctva,“ dodal. Podľa jeho slov bola suma za zásah polície vyčíslená na 42.000 eur.

Na rýchlejšie stotožnenie výtržníkov bola vytvorená pracovná skupina. Hamran avizoval, že sa pripravujú opatrenia, ktoré majú byť tvrdšou prevenciou voči vzniku podobných incidentov. Uistil, že za tým razantne pôjde. "Kto ma pozná, vie, že som orientovaný na výsledky, nemám rád balast a prešľapovanie na mieste," zdôraznil. Upozornil, že na vznik podobných incidentov má vplyv technický stav štadiónov, rovnako je potrebné reálne sfunkčniť informačný systém, identifikujúci osoby, ktoré vytvárajú na športových podujatiach problémy.

Členovia výboru avizovali žiadosť na ministerstvo vnútra o legislatívne návrhy, ktoré zabránia situáciám, aké sa stali. Vo všeobecnej zhode na výbore sa niesol aj podnet na sprísnenie trestov chuligánov. Poslanec Igor Kašper poukázal na to, že je potrebné uvažovať o zmenách, ktoré by umožnili zasiahnuť polícii bez toho, aby musela čakať na vyžiadanie organizátora, rovnako možnosť zasiahnuť voči podozrivým osobám ešte pred samotným začiatkom podujatia. Splnomocnenec vlády SR pre šport Karol Kučera sa pýtal aj na preventívne opatrenia, ktoré sa prijali.

Viacerým chýbala prítomnosť majiteľa Slovana Ivana Kmotríka. Poslanec a bývalý tréner Slovana Dušan Galis vyjadril zasa počudovanie nad tým, prečo sa neprijmú opatrenia proti výtržníctvu v meste, v ktorom sa koná zápas, o ktorom je dopredu známe, že bude rizikový. „Toto sa v tomto prípade nestalo,“ upozornil.

Šéf Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák uviedol, že kluby a zväz budú maximálne súčinné pri nastavovaní opatrení, ktoré sprísnia pravidlá rovnako pri efektívnejšom eliminovaní podozrivých osôb a už identifikovaných futbalových chuligánov, aby nemali vôbec možnosť dostať sa na štadión. Upozornil pritom, že je možné sa inšpirovať dobrými príkladmi z praxe, napríklad z Anglicka.

Parlamentný výbor zvolali v reakcii na udalosti z futbalového derby Trnava – Slovan, ktoré sa 17. októbra nedohralo. Po necelej štvrťhodine ho rozhodca musel prerušiť, keďže na hraciu plochu vbehli výtržníci a došlo medzi nimi aj k fyzickým konfrontáciám. Po potýčkach musel jedného z fanúšikov priamo na trávniku ošetrovať zdravotnícky personál a odniesli ho na nosidlách. Polícia po stretnutí oznámila, že pokyn na zásah bezpečnostných zložiek prišiel zo strany organizátora neskoro.

BRATISLAVA/TASR

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti