Z jeho štýlu súperi dostávajú kŕče a natiahnu si svaly. Senzáciu Fortuna ligy vedie k úspechu nováčik

Peter Struhár.
Zdroj: TASR

Od samého začiatku mal konkrétnu predstavu.

Jesenná časť najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy sa pomaly blíži k záveru. Po 17 kolách tróni na čele obhajca zo Slovana, za ktorým sa popri Trnave nachádza jedno, pomerne nečakané mužstvo.

Málokto by na začiatku sezóny predpovedal, že v popredí 12-členného pelotónu bude aj Ružomberok. Hráči MFK sa prezentujú bojovným a efektívnym futbalom, ktorý sa odzrkadľuje vo výsledkoch.

Liptáci z posledných desiatich ligových duelov vyhrali až osem, okrem toho si pripísali po jednej remíze a prehre. Toto všetko zvládli s impozantným skóre 23:5.

Zdroj: TASR

„Aj pri absenciách dokážu doplniť základnú zostavu vhodnými hráčmi a vždy sa im dokáže prikloniť trochu šťastia. Kvalitu však majú, čo potvrdzujú. Atmosféra v kabíne musí byť fantastická. Myslím, že málokto predpokladal, že sa Ružomberok bude po 17. kole objavovať na takejto priečke,“ uviedol expert TV Markíza na Fortuna ligu Martin Mikulič.

Jasná predstava nováčika

Hlavným strojcom nečakaného úspechu je predovšetkým Peter Struhár. Mladý, len 37-ročný tréner je nováčikom medzi profesionálmi, pričom MFK vedie od leta. Bezprostredne po príchode deklaroval útočný a agresívny Ružomberok. To sa podľa jeho slov zatiaľ napĺňa.

„Aktuálne máme so Slovanom najlepší útok, čo potvrdzujeme v každom zápase. Posledné tri duely ukázali, že sme v ofenzíve veľmi silní aj v momentoch, keď je súper stiahnutý v defenzíve. Vieme sa dostať cez jeho obranu peknými individuálnymi akciami alebo štandardnými situáciami,“ povedal pre tvnoviny.sk.

Zdroj: TASR

Ako doplnil, od samého začiatku mal vo svojej práci konkrétnu predstavu. „V prvom rade sme si potrebovali zanalyzovať to, ako pracujeme. Našim cieľom bolo zintenzívniť hru z hľadiska napádania a hrania vo vyššej intenzite. V praxi to znamená, že mužstvá, ktoré nie sú na toto zvyknuté, nám nestíhajú. Veľakrát sa stáva, že súperovi hráči mávajú kŕče alebo si natiahnu sval,“ ozrejmil.

Obranca, ktorému chutí ofenzíva

Struhár je bývalý výborný stopér či defenzívny záložník. Je preto paradox, že práve on je vyznávačom ofenzívy. „Futbal sa uberá takýmto smerom. Aj my chceme vychádzať zo zabezpečenej obrany a zároveň mať rýchlostné typy, ktoré sa lepšie vedia presadzovať v útoku. Hráme dosť vysoko, vďaka čomu sme najlepším tímom v odoberaní lopty na polovici súpera,“ vysvetlil.

Možno aj toto napomáha k jednému dobrému výsledku za druhým. „Ruža“ sa totiž vezie na trojzápasovej víťaznej vlne a v ostatných desiatich dueloch nastrieľala v priemere 2,3 gólu na zápas. Struhár pomenoval dve príčiny. „Zlepšili sme efektivitu, problém bol v tom, že sme neboli celkom adresní. Druhým kľúčovým faktorom je to, že každého hráča v posledných dueloch zastihla veľmi dobrá forma, či už ide o obrancu alebo útočníka.“

„Slovenské“ mužstvo

Pod Čebraťom, na rozdiel od iných tímov, stavili na rýdzo slovenských hráčov. Jediným legionárom je Severomacedónčan Tihomir Kostadinov.

Medzi opory patria skúsený stopér a zároveň kapitán tímu Ján Maslo, nádejný pravý bek Lukáš Fabiš, vôbec najvyťažovanejší hráč MFK, gólman Ivan Krajčírik, ktorý má na konte už deväť čistých kont, ale najmä Martin Regáli.

Zdroj: TASR

Dvadsaťosemročný Prešovčan totiž výkonnostne zreje. Kým v predošlej sezóne nastrieľal 11 gólov, teraz ich má na konte už sedem. V troch novembrových dueloch zaknihoval tri góly a vyslúžil si ocenenie VOYO Hráč mesiaca november.

Transformácia postu

Azda nikoho by neprekvapil jeho odchod do zahraničia. Tréner Struhár si však takýto scenár nepripúšťa. „Neobávam sa toho, že by počas zimy odišiel. Ak by k tomu predsa len prišlo, prajem mu, aby si polepšil aj finančne. Samozrejme, sme radi, že sa mu darí aj po tej predošlej úspešnej sezóne,“ priznáva „zelenáč“ Struhár.

Ten postupne počas pôsobenia v Ružomberku prišiel na zaujímavú vec. „Postupne máme s kolegami v realizačnom tíme čoraz väčší pocit, že Matin Regáli nie je hrotový útočník, ale skôr krídelník. Zmenili sme mu preto post, čo nám prináša ovocie. Hoci sa na novej pozícii spočiatku necítil najlepšie, teraz je to už v poriadku,“ spresnil Struhár, ktorý ukončil hráčsku kariéru tesne po tridsiatke.

Túžba byť trénerom

Prakticky ihneď sa dal na trénerskú dráhu. Ako priznal, vôbec neváhal. „Trénerstvo som študoval už v čase, keď som pôsobil v Slovane (2006-2009 – pozn. red.). Uvedomoval som si, že musím myslieť na možnosti, ako zostať pri futbale po skončení kariéry. Keďže milujem šport a pohyb celkovo, nepochyboval som o tom, že chcem byť trénerom,“ priznal nováčik vo Fortuna lige.

Zdroj: TASR

Na záver skonštatoval, čo je dôležitého pre každého trénera. „Mal by si na začiatok prejsť mládežníckymi kategóriami. O niekoľko rokov môže naraziť na svojich bývalých zverencov a zistiť, kam ich posunul.“

PETER STRUHÁR

  • Narodil sa 17. januára 1984 v Martine
  • Počas aktívnej kariéry nastupoval na stopérskom poste
  • S futbalom začínal v rodnom Martine, kde si prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami
  • Na seniorskej úrovni hrával okrem iného za Slovan Bratislava, Petržalku, 1. FC Slovácko (Česko), Nyíreghyázu (Maďarsko), Dunajskú Stredu, Kapfenberg (Rakúsko) či Nitru 
  • S profesiou trénera začínal pri dorastencoch Vrútok, ďalej pracoval pri mládeži Ružomberka
  • Trénoval aj Oravské Veselé, následne sa v Ružomberku posunul na post asistenta trénera v druholigovej juniorke
  • Keď vedenie MFK zrušilo 'béčko', zamieril k dorastencom Martina a odtiaľ sa ako nováčik vrátil do Ružomberka na post hlavného trénera
RUŽOMBEROK/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.