V Senici padali hromadné výpovede, no stále je šanca, že sa hráči vrátia. Definitíva má padnúť v najbližších dňoch

V Senici padali hromadné výpovede, no stále je šanca, že sa hráči vrátia. Definitíva má padnúť v najbližších dňoch
Na snímke hráči Senice. Zdroj: TASR

O tom, že situácia v FK Senica nie je ani zďaleka ideálna, sa hovorí už dlhšie. Záhoráci aj napriek problémom boli ochotní a schopní podávať výkony, vďaka ktorým sa klub zo Záhoria dlho držal v boji o prvú šestku.

Aktuálne patrí Seničanom vo Fortuna lige desiate miesto. V závere ligového ročníka to bude mať klub mimoriadne náročné, keďže množstvo hráčov sa rozhodlo uplynulú sobotu pred zápasom šiesteho kola s Liptovským Mikulášom podať kolektívnu výpoveď. „Do zápasov sme nastupovali s tým, že tam hráme za seba a za klub, ale pohár trpezlivosti pretiekol a už sa to ďalej takto nedalo," uviedol kapitán Juraj Piroska. Klub nemal vyplatené záväzky voči hráčom.

K situácii sa pre tvnoviny.sk vyjadril aj člen Výkonného výboru SFZ a zástupca hráčov Tomáš Medveď. „Situáciu v  Senici už monitorujem dlhý čas. Som v kontakte s kapitánom Jurajom Piroskom, Filipom Oršulom, Petrom Pavlíkom aj so zástupcom klubu. Na túto tému prebiehali rokovania na pôde zväzu či na pôde Fortuna ligy. Jedna vec je, čo my môžeme spraviť. Na druhej strane je klub, ktorý nerobí alebo nerobil veci tak, ako by ich mal robiť. Klub a hráči majú medzi sebou interné rokovania, ale keďže chalani už nedokázali dlhšie čakať, tak využili právnika, ktorý im pomáhal a potom podali kolektívnu výpoveď.“

Hlavným kameňom úrazu sú meškajúce alebo nevyplatené mzdy hráčom. „Nikto z nás nechcel, aby nastala takáto situácia a dospelo to do bodu, kedy hráči nenastúpia na zápas a budú sa musieť obrátiť na právnikov. Tu nešlo len o hráčov Senice. Ide o zamestnancov klubu, o mládež a o klub samotný,“ povedal Medveď.

Problém môže spočívať aj v nedostatočnej komunikácii vedenia klubu s hráčmi. „Majitelia nechodia za hráčmi do kabíny. Nejaká komunikácia tam je, ale je to veľmi náročné aj po psychickej stránke. Ako môžete nastúpiť na zápas, keď máte problém so mzdou a nemáte pocit, že niekto ten klub vedie? Je to veľmi zlá situácia, ktorá na nikoho nevrhá dobré svetlo. Toto nie je klíma na normálny futbal,“ doplnil zástupca hráčov Medveď.

Pre Senicu bude kľúčové, aby dokázala odohrať všetky zostávajúce zápasy do konca aktuálneho ročníka. „Ak tie zápasy odohrajú, tak pôjdu len do nižšej súťaže. Ostatné veci sa môžu ešte zmeniť. Niektoré veci boli vyplatené,“ doplnil.

Klub musí splniť pravidlá, aby dostal licenciu

Podmienkou pôsobenia vo Fortuna lige je udelenie licencie, ktoré podlieha pravidlám UEFA.  „Zväz nemôže zasahovať do licenčného konania, pretože to je autonómne a je absolútne kryté pravidlami UEFA. Má stanovené jasné pravidlá, ktorými sa riadi. Keď klub splní tieto pravidlá, tak licenciu na nasledujúci rok dostane, ak nie tak ju nedostane. Ja do toho nemôžem zasahovať,“ povedal Tomáš Medveď.

Jedným z orgánov, na ktorý sa hráči môžu obrátiť, ak si klub neplní mzdové záväzky je Komora na riešenie sporov. „Momentálne je to nastavené tak, že keď hráč nemá tri mesiace vyplatenú mzdu, tak môže podať výpoveď alebo napísať výzvu. Ak sa mu klub do desiatich dní neozve, hráč je automaticky voľný,“ ozrejmil.

Hráči dali vedeniu ultimátum

Na zápas proti Liptovskému Mikulášu nastúpila Senica na trávniku so siedmimi dorastencami, keďže hromadné výpovede hráčov boli podané v deň zápasu. Na okolnosti, ktoré predchádzali takémuto rozhodnutiu, sme sa pýtali aj kapitána tímu Juraja Pirosku. „Nedodržali sa nejaké postupy, ktoré boli dohodnuté. Neboli vyplatené ďalšie záväzky voči realizačnému tímu a hráčom, takže to už bola posledná kvapka. Stále sa však veci ešte do piatku môžu zmeniť, dali sme si ešte posledné ultimátum.“

Vedenie klubu si zavolalo hráčov na rokovania. Stále existuje šanca, že sa viacerí vrátia do klubu, ale vedenie by muselo pristúpiť na ich podmienky. O konkrétnych požiadavkách zatiaľ hovoriť nechcel. „Dohodli sme sa s majiteľmi aj hráčmi, ktorí podali výpovede, že do piatku ešte počkáme, pretože stále je to dosť otvorené,“ povedal. Definitíva by teda mala padnúť v piatok alebo v najbližších dňoch. Pokúšali sme sa spojiť aj so zástupcom vedenia FK Senica telefonicky, ale nedostali sme žiadnu odpoveď.

Hrozí, že sa zopakuje nitriansky scenár

Situácia v senickom klube nápadne pripomína scenár z Nitry, ktorá bola po podobných finančných problémoch preradená až do tretej ligy. „Bola by obrovská škoda, ak by futbal v Senici skončil. Je tam krásny areál. Bola by to strata pre celé mesto aj pre deti, ktoré hrávajú v senickej akadémii. Stále je to však otvorené, a preto sa mi k tomu ťažko vyjadruje,“ uzavrel Piroska

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.