Ako bude vyzerať Fortuna liga po odchode Serede? V hre sú takéto scenáre

Ako bude vyzerať Fortuna liga po odchode Serede? V hre sú takéto scenáre
Hráči Serede na archívnej snímke. Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Keď sa v pondelok v médiách objavila informácia o tom, že jeden z fortunaligistov v súťaži v budúcom ročníku pokračovať nebude, viacerí si zrejme mysleli, že ide o Senicu. Z kuchyne Záhorákov už dlhší čas idú správy o existenčných problémoch, ktoré dávajú pokračovaniu tímu medzi slovenskou elitou trhlinu.

Už teraz je však isté, že v ročníku 2022/2023 sa nepredstaví Sereď. „Na základe toho, že náš klub dlhodobo nespĺňa infraštruktúrne kritériá, rozhodli sme sa nepodať odvolanie na licenčnú komisiu. Urobili sme tak napriek faktu, že sme v uplynulom ročníku dosiahli historicky najlepšie umiestnenie, a síce piatu priečku,“ vysvetlil generálny manažér klubu Marián Černý. O osude klubu sa rozhodne čoskoro. „Na stretnutí predstaviteľov správnej rady sa určí ďalšie smerovanie klubu po športovej stránke,“ doplnil Černý.

Sereď pôsobila v najvyššej súťaži nepretržite od sezóny 2018/2019, no vzhľadom na nevyhovujúce podmienky domáceho štadióna musela hrávať na inom štadióne. Okrem Nitry si skúsila pôsobenie aj v Zlatých Moravciach, v Trnave a raz aj na bratislavských Pasienkoch.

Nádej pre Banskú Bystricu

Bezprostredne po oznámení Serede o konci vo Fortuna lige zavládla radosť v Banskej Bystrici. Niekdajší tradičný ligista totiž v ostatnom ročníku II. ligy obsadil druhú priečku, ktorá zaručuje baráž o Fortuna ligu s tímom, ktorý sa umiestnil v najvyššej súťaži na 11. mieste. Podľa našich informácií je však tento scenár len málo pravdepodobný s tým, že Dukla Banská Bystrica postúpi namiesto Serede bez toho, aby hrala plánovanú baráž so Zlatými Moravcami.

Situácia okolo Serede by však nijako nemala ovplyvniť zostup posledného Pohronia a ani postup najlepšieho druholigistu z Podbrezovej. Konečné slovo však v stredu bude mať riadiaci orgán súťaže, a teda Únia ligových klubov.

Baráž o Európu

Zmeny by mali nastať aj v baráži o Európsku konferenčnú ligu (EKL). Ako sa nám podarilo zistiť, v hre je možnosť, že by play off o túto súťaž mali hrať mužstvá systémom 4-8 a 6-7, teda že štvrtá Dunajská Streda narazí na Liptovský Mikuláš a šiesta Žilina sa pokúsi prejsť cez siedmy Trenčín.

Druhou alternatívou je, že piaty tím, teda Sereď, by automaticky vypadol, a tak by jeho súper postúpil do finále baráže o EKL bez boja. Stále však platí, že všetko bude jasné až v stredu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Fortuna ligy na VOYO

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti