Tradičná bašta slovenského futbalu je späť medzi elitou. Spolieha sa na skúsenosti

Tradičná bašta slovenského futbalu je späť medzi elitou. Spolieha sa na skúsenosti
Futbalisti Banskej Bystrice pred startom Fortuna ligy. Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Banská Bystrica má vo futbale bohatú históriu. Najskôr bola pomerne úspešným účastníkom celoštátnej československej súťaže. Svoju novodobú históriu začal stredoslovenský tím písať v roku 1993 v najvyššej slovenskej lige. V ročníku 1998/1999 bola Dukla Banská Bystrica účastníkom Pohára UEFA.

Svoj doteraz najúspešnejší ročník medzi slovenskou elitou zaznamenala v sezóne 2003/2004, kedy obsadila konečné druhé miesto. O rok neskôr sa Banská Bystrica stala víťazom Slovenského pohára a v súťaži obsadila v rovnakom roku tretie miesto.

Tradičný klub zo stredného Slovenska bol pravidelným účastníkom najvyššej súťaže do konca ročníka 2014/2015, kedy obsadil poslednú priečku a z Fortuna ligy vypadol. Odvtedy banskobystrickí fanúšikovia márne čakali na návrat medzi elitu, ale dočkali sa ho teraz. Bystričania obsadili v druhej najvyššej súťaži druhé miesto za rivalom z Podbrezovej, keď získali 69 bodov. Mali výrazne pozitívnu bilanciu 21 výhier, šesť remíz a tri prehry.

Vybojovaná baráž nebola potrebná

Na základe umiestnenia v predchádzajúcej sezóne sa mala Dukla pobiť o ligovú príslušnosť v baráži proti Vionu Zlaté Moravce. Tá sa však nekonala, pretože Senica a Sereď nesplnili licenčné kritériá pre štart v nasledujúcej sezóne, a tak obaja pôvodne barážoví protivníci budú pôsobiť vo Fortuna lige.

Cieľom tímu bude záchrana a udržanie si ligovej príslušnosti na dlhšie obdobie. Najzásadnejšou zmenou je výmena trénera. Stanislava Vargu, ktorý tím priviedol k druhému miestu a nečakanému postupu do najvyššej súťaže, nahradil Michal Ščasný. Ten už vo Fortuna lige pôsobil na lavičkách Senice, Trnavy a Nitry.

Po podpise zmluvy nový tréner Bystričanov pre klubovú stránku uviedol: „Chcem odviesť v Dukle dobrú robotu. Ide o tradičný klub, v minulosti bol na vysokej úrovni v lige i v európskych pohároch. Tento klub má tradíciu, výborné zázemie. Mojím cieľom je odviesť dobrú robotu a nadviazať na prácu Stana Vargu.“

Na snímke hráči Dukly počas úvodného zrazu a začiatku letnej prípravy na sezónu 2022/2023. Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Na súpiske sú aktuálne iba Slováci

Káder doteraz, podobne ako v Podbrezovej, zatiaľ neprešiel výraznými zmenami. Lodivod je však podľa vlastných slov s hráčskou kvalitou spokojný. „Hráčsky káder je na dobrej úrovni. Videl som niektoré zápasy Banskej Bystrice v druhej lige počas uplynulej sezóny, sledoval som tento tím. Sú v ňom hráči, ktorí dlhé roky pôsobili v najvyššej súťaži, čiže skúsenosti majú.“

Zaujímavosťou je, že aktuálne sú všetci hráči v tíme Slováci, čo je v posledných rokoch skôr výnimkou. Takmer výhradne na Slovákov sa v predchádzajúcej sezóne spoliehal len vicemajster z Ružomberka.

Novicmi v Banskej Bystrici sú stredopoliar Lukáš Gašparovič, ktorý prišiel z Petržalky či Michal Faško, ten v drese Dukly debutoval v najvyššej slovenskej súťaži v roku 2011 vo veku 16 rokov. Prichádza po pôsobení v českom Liberci. Nateraz poslednou letnou posilou je krajný obranca Adrián Slávik, ktorý bol súčasťou Fortuna ligy aj v predošlom ročníku, keď pôsobil v drese Trenčína.

Okrem novicov sa bude tím opierať aj o hráčov z predošlej sezóny. Na brankárskom poste nájdeme mladého slovenského reprezentanta do 19 rokov Filipa Baláža. V útoku sú David Depetris či Róbert Polievka. Druhý menovaný sa stal najlepším strelcom minulej sezóny druhej ligy s 18 gólmi. Takisto má skúsenosti s pôsobením vo Fortuna lige, a tak sa tím bude na jeho strelecké kvality spoliehať aj naďalej. V stredovej formácii nájdeme napríklad aj Timoteja Záhumenského, ktorý naposledy pôsobil v drese Pohronia.

Otvárací zápas sezóny

Banská Bystrica sa predstaví hneď v úvodnom zápase nového ročníka Fortuna ligy. Jej prvým súperom budú v piatok večer Michalovce.

Ďalší nároční súperi sa postavia mužstvu trénera Ščasného v nasledujúcich kolách. Ako druhá vyzve nováčika Trnava a nasledovať budú Žilina, Ružomberok, Dunajská Streda a majstrovský Slovan Bratislava.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.