Medzi elitu sa dostali ako náhradníci. Záhoráci chcú teraz zakladať na pevnej defenzíve

Medzi elitu sa dostali ako náhradníci. Záhoráci chcú teraz zakladať na pevnej defenzíve
Na snímke sprava hráč Trnavy Stanislav Olejník a hráč Skalice Ondrej Rudzan počas prípravného zápasu. Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Skalica skončila v predchádzajúcej sezóne v druhej lige na treťom mieste. Aj napriek tomu sa však teraz predstaví vo Fortuna lige. Dôvodom sú už známe problémy v Senici a Seredi. Oba kluby nesplnili licenčné kritériá pre štart v najvyššej súťaži.

Pre tím zo Záhoria pôjde o druhé účinkovanie vo Fortuna lige. Premiéru si odkrútil v sezóne 2015/2016, kedy však skončil na poslednom mieste tabuľky a s fortunaligovou príslušnosťou sa rozlúčil. O rok neskôr Skaličanom chýbal jediný bod na návrat medzi elitu. Posledný krok vtedy nevyšiel ani v Slovenskom pohári. MFK postúpil do finále, v ktorom podľahol Slovanu Bratislava.

Boli blízko k postupu, teraz premožiteľa nahradili

Skalica dlho pôsobila v druhej najvyššej súťaži, kde sa pohybovala na popredných priečkach tabuľky. Veľmi blízko k postupu boli futbalisti z kráľovského mesta aj v sezóne 2017/2018, kedy si zahrali baráž. Aj napriek úvodnému víťazstvu sa napokon radoval súper zo Senice.

V nasledujúcom ročníku si fanúšikovia aktuálneho nováčika Fortuna ligy mohli vychutnávať úspešné pôsobenie svojho tímu na dvoch frontoch. V ligovej súťaži skončili zeleno-bieli na treťom mieste a v pohári sa prebojovali až do štvrťfinále, v ktorom podľahli Žiline. Na ceste do tejto fázy vtedy vyradili Ružomberok aj Trenčín.

Využili možnosť na návrat

Ťaženie Záhorákov v druhej lige bolo úspešné aj naposledy, keď obsadili tretiu priečku. V sezóne dosiahli bilanciu 19 výhier, päť remíz a šesť prehier, čo im stačilo na zisk 62 bodov. Stredoslovenskí rivali, aktuálne takisto nováčikovia Fortuna ligy, Podbrezová a Banská Bystrica si však počínali ešte lepšie.

V klube sa už možno pripravovali na opätovný štart v druhej lige, ale keď prišla ponuka prihlásiť sa do najvyššej súťaže, de facto v pozícii náhradníka, nikto neváhal. Teraz sa tím vedený skúseným Jurajom Jarábekom bude usilovať o zotrvanie medzi elitou aj pre budúci ročník.

Sereď dodala trénera aj hráčov

Bývalý kouč Serede si do kádra so sebou priniesol aj českého útočníka Romana Hašu. Doteraz najvýraznejšou posilou je ofenzívny univerzál Ján Vlasko, ktorý sa do mesta známeho aj vďaka trdelníku, presúva z Trnavy.

Defenzívu bude dirigovať skúsený Peter Čögley, ten v uplynulej sezóne obliekal dres Vionu Zlaté Moravce. Zaujímavým menom v strede poľa je Andrej Fábry. Má skúsenosti z viacerých fortunaligových klubov, a tak sa na neho bude tréner spoliehať v ťažkých zápasoch počas celej sezóny.

Ďalším hráčom, ktorý sa sťahuje zo Serede do Skalice, je mladý stredopoliar Denis Potoma, ktorý by mal takisto už patriť k oporám, keďže sa dobre pozná s trénerom aj viacerými spoluhráčmi.

Tréner Skalice Juraj Jarábek. Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Pevná defenzíva a nátlakový futbal

Asistentom trénera bude v Skalici Roman Hudec, ktorý verí, že jeho tím sa môže pohybovať v tabuľke na dobrých pozíciách. Podľa jeho slov by hra Skaličanov mala byť založená na pevnej defenzíve. „Naša hra bude založená na kompaktnej defenzíve a brejkových situáciách. Určite budeme chcieť hrať pressing vo vrchnej časti ihriska.“

S Jurajom Jarábekom spolupracoval aj pred rokom na lavičke ŠKF Sereď. „Veľmi si vážim to, že ma tréner oslovil do ďalšieho pôsobiska, a preto pevne verím, že sezóna bude aspoň približne taká, ako tá minulá v predchádzajúcom pôsobisku,“ zaželal si v rozhovore pre klubovú stránku.

Skalica otvorí ročník na domácom trávniku, kde privíta vicemajstra z Ružomberka. V ďalších kolách vyzvú nováčika Zlaté Moravce, Trenčín, Slovan a Podbrezová.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Fortuna ligy na VOYO

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti