Kanonier B. Bystrice je hrdý na rýdzo slovenský tím. Najcennejší dres ho však stále obchádza

Kanonier B. Bystrice je hrdý na rýdzo slovenský tím. Najcennejší dres ho však stále obchádza
Vľavo hráč Trnavy Sebastián Kóša a kapitán Banskej Bystrice Róbert Polievka v zápase 13. kola Fortuna ligy. Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Kapitán futbalistov Banskej Bystrice Róbert Polievka patrí od úvodu sezóny k ťahúňom svojho tímu. Skúsený útočník je pre trénera Michala Ščasného istotou v ofenzíve. Na jeho kvalitné zakončenie sa spoliehajú spoluhráči aj fanúšikovia klubu spod Urpína.

Tradičný klub, ktorý dlho chýbal v najvyššej súťaži, sa do nej vrátil pred štartom aktuálneho ročníka spoločne s Podbrezovou a Skalicou.

Banskobystričanom sa na jeseň darilo celkom dobre, keď pred štartom jarnej časti strácajú na šiestu Žilinu len jediný bod, a tak stále môžu pomýšľať na prienik do top 6.

Ten by im zaručil záchranu v súťaži aj možnosť zabojovať o pohárovú Európu.

Kapitán tímu Róbert Polievka si uvedomuje, že ich v závere základnej časti nečaká nič jednoduché. Vie aj, kde Banskú Bystricu najviac tlačila topánka počas jesene.

„Všetci veľmi dobre vieme, že sme počas jesene inkasovali veľmi veľa gólov. Pracovali sme na tom, aby bola naša defenzívna hra kompaktnejšia. Začína to už od útočníkov, a preto sme sa v tomto aspekte hry všetci snažili zlepšiť."

Samotný hráč vo svojej zimnej príprave nerobil žiadne špeciálne zmeny. „Snažil som sa pracovať na veciach, ktoré trénujem stále ako je zakončenie a podobne,“ priblížil.

Na snímke Róbert Polievka (Banská Bystrica) sa teší po strelení gólu počas zápasu 7. kola futbalovej Fortuna ligy proti Zl. Moravciam. Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Cieľ ostáva nezmenený

Napriek tomu, že stredoslovákom vyšla jeseň solídne, ich cieľ ostáva nezmenený od začiatku sezóny.

„Chceme sa udržať v najvyššej súťaži, to je pre nás najpodstatnejšie. Ja osobne by som chcel byť ešte produktívnejší, aby som mužstvu pomáhal gólmi a asistenciami. Verím tomu, že keď budem dávať viac gólov, aj tímu sa bude dariť viac,“ zaželal si rodák z Krupiny.

Keďže sa Banská Bystrica aktuálne nachádza na dostrel prvej šestky, tím sa pokúsi o prienik do skupiny o titul.

„Ak by sa nám to podarilo, bolo by to splnenie cieľa, s ktorým málokto počítal na začiatku sezóny. Mali by sme z toho obrovskú radosť, pretože by nám to zaručovalo záchranu. Ideme sa o to pobiť. Je v našich silách, aby sme to dokázali. Sú tam však aj ďalšie tímy, ktoré majú rovnaké ambície, takže to bude ešte veľmi vyrovnané,“ uvedomuje si Polievka.

V mužstve sa počas dlhej zimnej pauzy neudiali veľké zmeny a prakticky celý káder ostal pohromade. To skúsený forvard hodnotí pozitívne.

„Zmeny boli minimálne. Je dôležité, že kabína ostala pokope. Mali sme málo odchodov a hráči, ktorí prišli zapadli do tímu veľmi dobre.“

Prečítajte si tiež:

Prestup neriešil

V hre bola aj možnosť odchodu lídra tímu a kapitána. On sám však nemal pocit, že by sa blížil jeho prestup. „Počul som viacero špekulácií." O jeho možnom prestupe sa hovorilo aj písalo, ale nebolo to vo fáze, kedy by bol transfer hotový.

„Vedel som o záujme nejakých tímov, ale všetko riešil môj manažér s majiteľmi klubov. Ku mne sa to dostávalo len minimálne. Nechcel som sa vŕtať v týchto veciach, pokiaľ sa kluby nedohodnú medzi sebou. Nevenoval som týmto záležitostiam prílišnú pozornosť. Sústredil som sa na to, aby som bol čo najlepšie pripravený a podával som čo najlepšie výkony pre Banskú Bystricu,“ priblížil situáciu okolo svojho možného odchodu spod Urpína.

S prvým polrokom nováčikovskej sezóny Banskej Bystrice prevládala u kanoniera spokojnosť.

„Úvod nám ukázal, že najvyššia súťaž je oproti druhej lige obrovský rozdiel. Trvalo nám trošku dlhšie, kým sme sa s tým dokázali vyrovnať, ale potom to začalo na trávniku vyzerať inak."

Keď hráči pochopili veci, ktoré vyžadoval nový tréner, zlepšili sa aj výsledky.

„Každým zápasom sme sa zlepšovali. Neskôr sa to prejavilo aj na výsledkoch. Z môjho pohľadu s prvým polrokom môžeme byť spokojní, ale určite by sme chceli byť ešte úspešnejší,“ zaželal si.

Reprezentácia ho obchádza

Svojimi výkonmi si Polievka neraz pýtal aj pozvánku do reprezentácie, ktorá však zatiaľ neprišla. „Čo má prísť príde. Možno sa raz do národného tímu dostanem. Stále budem pracovať čo najlepšie. Keď sa tréneri rozhodnú, že tam patrím, tak ma zavolajú. Vedia, čo robia, a ich rozhodnutie rešpektujem. Pevne verím, že keď budem hrať dobre, tak ma nominácia neminie,“ povedal.

Banská Bystrica je jediným tímom vo Fortuna lige, ktorý má na súpiske len slovenských futbalistov. „Je to veľmi pekné a cítiť to aj v kabíne. Je tam 25 hráčov, ale všetci ťaháme za jeden povraz. Sme jeden tím. Máme mužstvo zložené zo slovenských hráčov a na to môžeme byť hrdí,“ pochvaľuje si zloženie tímu jeho líder.

Prečítajte si tiež:

Kvalita súťaže je vysoká

Na fortunaligových trávnikoch je už skúseným hráčom. Okrem Banskej Bystrice si obliekal aj dresy Žiliny či Dunajskej Stredy, a tak vie zhodnotiť, či tunajšia najvyššia súťaž napreduje.

„Liga a hráči v nej sú momentálne veľmi kvalitní. Odzrkadľuje sa to aj na európskych pohároch. Tímy, ktoré sa tam dostali, zaznamenali celkom slušné výsledky. Postupnými krokmi sa posúvame vpred. Naša súťaž je na dobrej ceste."

Podľa Polievku je dôležité, aby liga vychovávala mladých futbalistov. „Som presvedčený, že na slovenských trávnikoch behá veľa talentov, len potrebujú dostať šancu, aby sa mohli ukázať a posunúť sa ďalej,“ uviedol skúsený útočník.

Zľava Róbert Polievka (Banská Bystrica) a Lukáš Ďuriška (Trenčín) v zápase 8. kola Fortuna ligy. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Zápasy ako dar

Ako priznal, každý zápas, do ktorého od začiatku sezóny nastúpil si užíval.

„Pre mňa bolo každé stretnutie niečím špecifické, pretože sme sa dostali do najvyššej súťaže. Všetky zápasy som si užíval a snažil som sa si to vychutnať. Najmä domáce zápasy považujem za dar. Ľudia si nájdu cestu na štadión a stále nás chodia povzbudzovať. To sú momenty, na ktoré radi spomíname a tešíme sa na každý zápas,“ pochválil priaznivcov svojho klubu.

Závidí domáci šampionát

Slovensko sa už pripravuje na veľkú športovú udalosť, keď naša krajina bude hostiť európsky šampionát do 21 rokov. Polievka to vníma ako dobrú reklamu.

„Je to super, že slovenský futbal sa vďaka tomu dokáže takto zviditeľniť vo svete. Máme tu vybudované pekné štadióny a silnú mládežnícku kategóriu. Organizácia takého veľkého podujatia je pre Slovensko dobrou reklamou."

Mládežnícky európsky šampionát dáva Slovensku možnosť dostať sa na starom kontinente do väčšieho povedomia.

„Ukážeme, že vieme na Slovensku robiť futbal vo veľmi dobrých podmienkach. Máme tu veľmi dobrých a talentovaných mladých futbalistov, ktorí sa môžu ukázať. Je pre nich veľké plus, že tieto zápasy budú hrať na Slovensku. Ja osobne im to veľmi závidím,“ uzavrel pre TVNOVINY.sk Róbert Polievka.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.