Adrian Guľa: Krstovič už presiahol slovenskú ligu, ale stále ho vieme niečím obohatiť (rozhovor)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po slabšej minulej sezóne sa klub žltomodrých z MOL Arény vrátil vo veľkom štýle a na jar bude FC DAC 1904 Dunajská Streda jedným z najväčších ašpirantov na titul. Klub zo Žitného ostrova zimoval na skvelom druhom mieste Fortuna ligy, na čom má nemalú zásluhu tréner Adrian Guľa, ktorý sa k tímu pripojil pred sezónou a okamžite z neho spravil postrach každého z účastníkov našej najvyššej futbalovej súťaže.

Pred blížiacim sa štartom jarnej časti Fortuna ligy sme sa s ním krátko porozprávali o zimnej príprave, nových posilách v tíme, o úspešnom udržaní si útočného klenotu menom Nikola Krstovič či o jeho dlhodobých ambíciách v klube.

Akurát ste ukončili sústredenie na Istrii, pričom tradičnou zimnou destináciou pre DAC bývalo vždy Turecko. Prečo sa tento rok klub rozhodol pre Chorvátsko?

Po mojich skúsenostiach i skúsenostiach DAC z posledných rokov sme sa rozhodli pre zmenu. Umag sme si vybrali aj vďaka pestrému repertoáru kvalitných súperov v lokalite.

V Chorvátsku ste sa stretli so silnými slovinskými súpermi, jedna výhra a jedna remíza. Ste spokojný s formou tímu pred jarnou časťou?

Boli to zaujímavé zápasy, s kvalitnými súpermi, ktorí majú na dosah pohárovú Európu. Zápasy nám poskytli užitočné informácie aj smerom do ďalšieho budovania nášho tímu. Za túto konfrontáciu som rád.

Prečítajte si tiež:

Vyskytli sa počas prípravy nejaké nečakané komplikácie, ktoré by mohli mať na tím dopad?

Musím si zaklepať, ale ani nie. Vyhýbali sa nám zranenia, tím bol celý pokope. Výborný ťah klubu bol aj fakt, že sa k nám mohli noví hráči Niarchos a Mendez pripojiť už v novembri, takže absolvovali celú zimnú prípravu, už od decembrových individuálnych plánov. Jedinou menšou nepríjemnosťou bolo, že Nikola Krstovič nenastúpil v prvých dvoch prípravných zápasoch, kvôli menším problémom s lýtkovým svalom.

Nikola Krstovič na jeseň zažiaril a je ťahúňom tímu v útoku. Nehrozilo, že o neho v zime prídete?

Samozrejme, o takýchto hráčov sa kluby zaujímajú. Určite mal viacero ponúk, toto však nešlo veľmi cez mňa. Zatiaľ je stále s nami a za to som veľmi rád. Stále má u nás zmluvu a myslím si, že ešte minimálne ďalšieho polroka má čo tomuto tímu dať a naopak, tím ho stále vie niečím obohatiť, napriek tomu, že už možno svojou úrovňou a číslami presiahol slovenskú ligu.

V zime ste sa posilnili aj o útočníka Niarchosa, hoci už máte Krstoviča i Lukasa Leginusa. Plánujete zmeniť spôsob hry na ešte útočnejší?

Nie je to iba o posilnení základu, je dôležité mať pozície kvalitne zdvojené, obzvlášť v prípade útočníka. Verím však, že s ním budeme efektívnejší, že zapadne do mužstva aj gólovo. Určite by som na jar chcel, aby sa sme boli produktívnejší v koncovke.

Do tímu ste v zime povolali naspäť z hosťovania Márka Csingera. Je to reakcia na odchod niektorého hráča, ktorý vás prekvapil?

Je to pre nás systémový krok, aby sme mali chlapcov aj pri sebe a aby oni nasali atmosféru tímu. Aby sme s nimi spravili potrebné testy, aby sme si ich pozreli v akcii a zistili, na čom ešte musia pracovať. Konkrétne Márka sme napokon ešte pred sústredením poslali naspäť do Györu, kde si vie zahrať v kvalitnej druhej maďarskej lige, ktorá odštartovala skôr, a ešte nabrať hracie minúty. Uvidíme v najbližších dňoch, či ho stiahneme už teraz, alebo príde až potom v lete, ešte lepšie pripravený. Treba brať do úvahy, že máme už štyroch kvalitných stopérov, Márk by bol už piaty.

K tímu sa v príprave pripojili aj traja mladíci zo Šamorína či vašej akadémie Szolgai, Csóka a Fančovič. Kto z nich je aktuálne najbližšie k účinkovaniu v lige?

Šancu sme dali aj niektorým mladíkom z našej akadémie či zo Šamorína, čo je presne naša filozofia. Okrem menovaných tu ešte spomeňme aj Riquelmeho, ktorého sme taktiež neskôr stiahli k prvému tímu a bol s nami aj na sústredení. Najbližšie k účinkovaniu v lige je momentálne asi Csóka, spolu s Kachútom, ktorý ale už v našom tíme bol aj na jeseň. Proces je však stále otvorený a liga štartuje až o niekoľko dní.

Plánujete ešte na poslednú chvíľu oznámiť nejaké posily?

Okno je ešte otvorené, takže ešte sondujeme situáciu. Ak by sa našiel hráč, ktorý zapadne do mužstva herne i charakterovo... Cítime, že mužstvo ide správnym smerom aj vnútorne, v kabíne je výborná partia, buduje sa tu silný kolektív, takže aj na toto sa pozeráme pri výbere prípadných posíl.

Prečítajte si tiež:

Po úspešnej jesennej časti sezóny čakalo na hráčov kvôli majstrovstvám sveta až šesť týždňov dovolenky, čo je výrazne viac ako zvyčajne. Nemali ste strach, že výborná forma hráčov z jesene úplne vyšumí?

Strach to nebol, prosto treba akceptovať kalendár. Snažili sme sa minimalizovať dopad, v novembri sme ešte dva týždne pokračovali v zábere, následne dostali hráči dva týždne dovolenky a v druhej polovici decembra už mal každý individuálny plán. Všetci to zvládli ako profíci, vrátili sa v skvelej forme a verím, že do jesennej formy sa opäť prepracujeme a možno ešte aj posunieme laťku našej výkonnosti.

Minulá sezóna bola pre Dunajskú Stredu najhoršia za posledných päť rokov. Po vašom príchode v lete sa z nej však stal kandidát na titul. Aké najväčšie zmeny ste v kabíne po vašom príchode spravili?

Nezvyknem porovnávať moje zmeny oproti mojím predchodcom, ani by to nebolo fér. Už pri mojom príchode som sa však s tímom dohodol na väčšom prepojení s akadémiou, čo je určite aj cesta, po ktorej chceme pokračovať.

Aké sú vaše dlhodobé ciele s Dunajskou Stredou?

Okrem umocňovania jednoty klubu a prepojenia s našou akadémiou a Šamorínom sú tu určite aj nejaké výsledkové. Najmä v lige a európskych pohároch, no určite napríklad aj v slovenskom pohári, kde sa nám to túto sezónu nepodarilo. Sú to vysoké ambície, ktoré pevne verím že zdieľam s každým členom tímu a dúfam, že sa nám ich počas tejto spolupráce podarí pretaviť aj do reality.

Jarnú časť odpálite vo veľkom štýle v zápase mesiaca proti Slovanu. Ak vyhráte, pripustíte si myšlienku, že na jar sa ide bojovať o titul?

Je to pre nás veľmi prestížny zápas. Vieme, čo je v stávke, ale ideme do neho s pokorou. Chceme vyhrať, no liga potom pokračuje. Tak ako sme my tesne za Slovanom, tak Trnava je tesne za nami. Je treba si všímať aj ostatných súperov. Verím, že jarnú časť ligy odohráme s kľudom a hladom po výsledku. Budeme sa postupne koncentrovať na každý zápas a snažiť sa ho vyhrať.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.