Raritná situácia vo Fortuna lige. Do skupiny o titul môžu postúpiť tri tímy, no miesta sú len dve

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už v sobotu (4. 3.) vyvrcholí základná časť futbalovej Fortuna ligy. Na líderskej pozícii je aktuálne Dunajská Streda pred Slovanom Bratislava. V poslednom kole pred štartom nadstavby však stále nie je jasné ani to, ktoré tímy sa dostanú do top 6 a budú bojovať v skupine o titul.

Práve to bude pre fanúšikov našej najvyššej súťaže najväčším lákadlom. Takúto skvelú zápletku Fortuna liga nezažila už dlhšie. V hre o dve postupové miesta sú totiž až tri tímy.

V najlepšej pozícii je aktuálne Ružomberok, ktorému patrí piata priečka so ziskom 30 bodov. Žilina a Banská Bystrica majú zhodne po 28 bodov. Na druhej postupovej priečke sú momentálne „šošoni“.

Žreb v poslednom kole určil najťažšieho súpera Liptákom, ktorí na domácom trávniku privítajú lídra zo Žitného ostrova.

Banská Bystrica s najlepším strelcom Róbertom Polievkom sa predstaví proti Skalici. Žilina bude bojovať proti poslednému Liptovskému Mikulášu.

Prečítajte si tiež:

Čo v prípade rovnosti bodov?

V hre sú ešte rôzne scenáre. Hrá sa o posledné tri body do tabuľky, ktoré sú pre trojicu tímov okolo šiesteho miesta mimoriadne dôležité. V sobotu môže nastať situácia, kedy budú mať všetky tri mužstvá zhodný počet bodov. V takom prípade sa bude pri určení postupujúcich postupovať podľa Súťažného poriadku a článkov 18 a 19.

„Ak majú po skončení súťaže, základnej časti súťaže, nadstavbovej časti o titul alebo nadstavbovej časti o udržanie v súťaži dve alebo viac družstiev rovnaký počet bodov, rozhodujú o poradí na určenie víťaza, postupujúceho družstva a zostupujúceho družstva kritériá v tomto poradí:    

  1. vyšší počet bodov zo vzájomných stretnutí, ak družstvá odohrali len jedno vzájomné stretnutie, vyšší počet bodov zo vzájomného stretnutia, 
  2. gólový rozdiel zo vzájomných stretnutí. 
  3. gólový rozdiel zo všetkých majstrovských stretnutí,  
  4. vyšší počet strelených gólov vo všetkých majstrovských stretnutiach,  
  5. vyšší počet víťazstiev dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach,  
  6. vyšší počet víťazstiev dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach na ihriskách súperov, 
  7. vyšší počet nerozhodných výsledkov dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach,  
  8. vyšší počet nerozhodných výsledkov dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach na ihriskách súperov.“ 

Toto pravidlo si poďme vysvetliť na konkrétnej situácii. Ak Ružomberok na domácej pôde s DAC remizuje a ak Žilina aj Banská Bystrica vo svojich posledných zápasoch zvíťazia, budú mať všetky tímy zhodne 31 bodov. Kto však bude v prvej šestke, a komu ostane nepopulárny „Čierny Peter“?  

Prečítajte si tiež:

Situácia môže byť zamotaná

Žilina bude v tomto prípade jasným postupujúcim a do nadstavby pôjde z piateho miesta tabuľky. Žlto-zelení majú zo vzájomných stretnutí na konte deväť bodov, čo je najviac zo všetkých troch dotknutých tímov. Ďalšie kritériá tak neprichádzajú do úvahy.

Zamotanejšia situácia by bola ohľadom Banskej Bystrice či Ružomberka. Oba tímy by mali okrem zhodného počtu bodov aj zhodný gólový rozdiel zo vzájomných zápasov (-3).

Tretím rozhodujúcim kritériom v poradí je celkové skóre zo všetkých majstrovských stretnutí. To má aktuálne lepšie Ružomberok s hodnotou +3, Dukla má negatívne skóre -4 (Ružomberok 24:21, MFK Dukla 32:36).

V prípade, že by mali zhodný počet bodov len dva tímy, postupový kľúč by bol rovnaký, ale rozhodovali by už body zo vzájomných stretnutí.

Aj v tomto prípade je v najlepšej východiskovej pozícii Žilina, ktorá má lepšie vzájomné zápasy s oboma súpermi.

Z dvojice Ružomberok - Banská Bystrica by mali navrch Liptáci (štyri body), keďže Banská Bystrica v nich získala len bod.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.