O top zápase niet pochýb, sklamaní viacero. Experti vyberali to najlepšie z 30. ročníka Fortuna ligy

Majstrovská oslava hráčov Slovana Bratislava po prevzatí pohára pre víťaza Fortunaligy 2023
Majstrovská oslava hráčov Slovana Bratislava po prevzatí pohára pre víťaza Fortunaligy 2023 Zdroj: TASR

Barážou o poslednú miestenku do EKL sa uzavrela jubilejná 30. edícia Fortuna ligy. Titul vďaka skvelému finišu napokon obhájil Slovan Bratislava, v pohárovej Európe ho doplnia Dunajská Streda, Spartak Trnava a Žilina, no a v našej najvyššej súťaži vystriedajú v novej sezóne Košice vyradený Liptovský Mikuláš. Nastáva preto čas hodnotenia a bilancovania uplynulého ročníka.

Oslovili sme troch expertov, ktorí pre TVNOVINY.sk vyberali to najlepšie v piatich kategóriách. Marek Sapara, Stanislav Angelovič a Martin Mikulič prezradili, kto bol podľa nich najlepší tréner a najlepší mladý hráč ročníka, ktorý zápas drží titul toho najzapamätateľnejšieho, ktorý klub ich najviac sklamal a ktorá hviezda ligy má najväčší potenciál v lete zamieriť do zahraničia.

Najlepší tréner

Marek Sapara: Je to veľmi tesné medzi trénermi Vladom Weissom a Aďom Guľom. Musím ale zvoliť Vladimíra Weissa. To, ako sa v tejto sezóne Slovan prezentoval, keď zahral výborne v Európskej konferenčnej lige a dobehol šesťbodovú stratu aby vyhral aj Fortuna ligu, robí pre mňa ten rozdiel, aby som o ten stupienok vyššie umiestil jeho.

Stanislav Angelovič: Odpoveď je jednoznačná. Vladimír Weiss st., nakoľko Slovan v tejto sezóne skvele reprezentoval v Európe a popritom zvládol ešte aj boj o titul. Nie je o čom.

Martin Mikulič: Určite by som vyberal medzi Adrianom Guľom a Vladimírom Weissom. Weiss preto, lebo dokázal majstrovsky skombinovať náročný domáci a európsky program, veď Slovan tuším odohral 56 zápasov. Guľa zase dokázal Dunajskú Stredu pozdvihnúť na vyššiu úroveň. S menej kvalitným kádrom ako má Slovan ho dokázal vyzvať a viedol vyrovnaný boj o titul. Keďže ale belasí zvládli lepšie ten záver, tak to bude asi Weiss.

Prečítajte si tiež:

Najlepší mladík

Marek Sapara: Určite by som vyberal zo Žiliny. Bol by to asi Adrián Kaprálik, no v tesnom závese je pre mňa aj brankár Ľubomír Belko.

Stanislav Angelovič: Páčilo sa mi veľa mladíkov, napríklad aj z Trenčína. Už dlhodobejšie ma ale baví hra Adriána Kaprálika a túto sezónu mal výbornú, takže asi on.

Martin Mikulič: Veľmi sa mi páčil Andrej Gajdoš svojimi výkonmi, v podstate sa v mladom veku stal jedným z lídrov Trenčína. Kandidáti by sa našli aj v Žiline, Jambor či Sauer hrali výborne a ukázali že sú výnimoční aj po technickej stránke. Vybral by som však niekoho z obrany, pretože aj tam máme rovnako veľké talenty a rozpráva sa o nich možno menej ako o chalanoch z útoku. Dal by som preto asi Sebastiana Kóšu zo Spartaka.

Prečítajte si tiež:

Hviezda ligy

Marek Sapara: Určite Róbert Polievka. Mal skvelú sezónu, ako kapitán nováčika z Banskej Bystrice dotiahol až do prvej šestky a keby nemal toľko zranení, mohol seriózne vyzvať Krstoviča na súboj o najlepšieho strelca.

Stanislav Angelovič: Hneď z voleja ma napadajú Nikola Krstovič a Róbert Polievka. Aj keď majú vo svojich kluboch tuším ešte zmluvy, ale spravili počas sezóny veľký progres a určite majú potenciál i kvalitu na nejakú kvalitnú zahraničnú ligu.

Martin Mikulič: Jedným zo zaujímavých predajných artiklov bude určite Nikola Krstovič, ktorý je asi aj adeptom číslo jeden na prestup do nejakého atraktívneho klubu v zahraničí. Spomenul by som však aj Sebastiana Kóšu a Adriána Kaprálika, o ktorých by podľa mňa mohli mať v zahraničí záujem.

Prečítajte si tiež:

Najzapamätateľnejší zápas

Marek Sapara: Pre mňa jednoznačne posledný duel Slovana s Dunajskou Stredou. Bol to zápas kde sa rozhodovalo o všetkom. Výborný náboj tomu dodalo, že Dunajská Streda na tom bola pred súbojom bodovo lepšie. Slovan musel ísť na víťazstvo a vďaka tomu mala hra fantastické tempo. Výborná bola ale aj celková organizácia a najmä fanúšikovia. Atmosféra bola výnimočná a veľmi by som si želal, aby sme mohli v našej lige zažívať omnoho viac takýchto zápasov.

Stanislav Angelovič: V tejto sezóne bolo veľa dobrých zápasov, čo ma možno aj trochu prekvapilo. Ak si ale mám vybrať, tak posledný zápas v Dunajskej Strede medzi DAC a Slovanom. Hlavne preto aký dôležitý bol ten zápas z pohľadu boja o titul, no i samotnou kvalitou. Boli tam síce nejaké kontroverzie, ale to k futbalu patrí.

Martin Mikulič: Určite zápas medzi Dunajskou Stredou a Slovanom, ktorý bol vlastne vyvrcholením sezóny. Mal energiu, náboj, úžasnú divácku kulisu, zápletku, keď Slovan musel otáčať a najmä sa následne o tom zápase rozprávalo celý týždeň. Konečne aj náš ligový zápas mal atmosféru, ako vidíme v ligách na vyššej úrovni inde v Európe.

Prečítajte si tiež:

​Najväčšie sklamanie sezóny

Marek Sapara: Pre mňa je to Liptovský Mikuláš. Bolo to podobné ako s Pohroním. Po skvelom postupe do ligy a výbornej nováčikovskej sezóne bola táto sezóna veľmi negatívnym opakom. Až priskoro vypadli vôbec z boja o udržanie.

Stanislav Angelovič: Aj napriek tomu že vypadol Liptovský Mikuláš a Zlaté Moravce sa museli zachraňovať až v baráži, tak musím povedať že AS Trenčín. Tento klub podľa mňa trošku stráca identitu a jednoducho som bol pri ňom zvyknutý na niečo iné. Hoci sa zachránili v lige, ich prejav bol pre mňa sklamaním.

Martin Mikulič: Musím povedať že najväčším sklamaním bol Ružomberok, určite som čakal že skončia v hornej šestke. Kvalitu na to majú, no nechali si to utiecť v závere základnej časti. Veľmi ma však sklamal aj Liptovský Mikuláš. Za prvé ich herným prejavom, ten priepastný bodový rozdiel, ktorý ich delil od predposledného, bol adekvátny. Za druhé aj tým, že si nestihli dorobiť štadión, aby čo najskôr mohli hrávať pred domácim publikom. Veľmi pozitívne vnímam, že v budúcej sezóne už budú mať všetky fortunaligové kluby svoj poriadny domáci štadión.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Fortuna liga

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.