Najskôr hľadal Slovensko na mape, teraz reprezentuje našu krajinu. Roky v Slovane považuje za najkrajšie

Sprava Vernon de Marco (Slovan) a Sharani Zuberu (DAC) v dueli Fortuna ligy.
Zdroj: TASR

Na Slovensko prišiel ako mladý chlapec, keď mu agent ponúkol možnosť ísť do Michaloviec. Vtedy vôbec netušil, kam ide a svoje nové pôsobisko si musel nájsť na internete. Napokon na Slovensku ostal dlhé roky a získal občianstvo a dokonca má za sebou aj štarty za reprezentáciu našej krajiny. Miláčik bratislavských tribún Vernon De Marco po piatich rokoch vyzliekol belasý dres.

Do klubu prvýkrát prišiel v sezóne 2016/2017, keď prestúpil do hlavného mesta z Michaloviec. Potom si na dva roky odskočil do Poľska, aby sa do Slovana opäť vrátil a pridal ďalšie štyri sezóny.

„Roky v Slovane boli pre mňa najkrajšie v kariére. Dospel som ako človek aj ako futbalista. Slovan mi dal šancu na to, aby som sa mohol dostať do reprezentácie. Som hrdý na to, čo sa nám podarilo dosiahnuť. Vážim si, aký som mal vzťah s fanúšikmi aj spoluhráčmi. Vždy som sa tam cítil šťastný. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorých som tam spoznal a stáli pri mne,“ začal hodnotenie svojho pôsobenia v belasom drese Vernon De Marco pre TVNOVINY.sk.

Prečítajte si tiež:

Najpamätnejší zápas

V súčasnosti je už možno aj vzácnosťou, keď futbalista vydrží v jednom klube tak dlho. So Slovanom zažil veľa ťažkých zápasov a nezabudnuteľných momentov. Jeden, ktorý vyzdvihol sa viaže na pôsobenie v pohárovej Európe.

„Vždy si budem pamätať na zápas proti Paoku Solún, po ktorom sme postúpili do Európskej ligy. Najpamätnejší moment pre mňa je, keď som oslavoval svoj gól, ktorý nás poslal do skupinovej fázy. Ten zápas mal veľkú energiu. Pre nás hráčov, ktorí sme boli na ihrisku, to bol asi najväčší zážitok, ktorý si budeme pamätať,“ zaspomínal si argentínsky rodák. 

V Bratislave sa argentínskemu rodákovi žilo dobre aj v súkromnom živote. „Zažili sme tam s rodinou veľa pekných momentov. Takisto aj so spoluhráčmi som zažil aj mimo ihriska veľa pekných chvíľ. Na to všetko si asi budem pamätať do konca života,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

Slovensko ako druhý domov

De Marco celkovo pod Tatrami strávil jedenásť rokov, a tak sa tu už cíti ako doma.

„Slovensko je môj druhý domov. Hrám aj za reprezentáciu. Na začiatku, keď som prišiel do Michaloviec, bolo to naozaj ťažké. Nepoznal som krajinu, nevedel som jazyk a nikoho som nepoznal. Postupne som spoznal ľudí, vytvoril si priateľstvá. Všetci ma prijali ako by som bol jedným z nich. To všetko malo vplyv na to, aby som to dnes takto cítil,“ priblížil svoje dojmy a skúsenosti s našou krajinou.

Prvé kroky po príchode na Slovensko smerovali do Michaloviec, kde De Marco v podstate odštartoval svoju profesionálnu kariéru.

„V Michalovciach som strávil štyri roky. Prišiel som tam ako 19-ročný chalan. Prvé tri roky sme hrali druhú ligu. Následne sa nám podarilo postúpiť do najvyššej súťaže prvýkrát v histórii klubu. To si tiež budem navždy pamätať. Vážim si, že som bol súčasťou tímu, ktorému sa podarilo postúpiť. Učil som sa tam jazyk, spoznával som kultúru. Potom som mal šťastie, že som prestúpil do Slovana a tam som pokračoval ďalej,“ obhliadol sa za svojim pôsobením na Zemplíne.

Pred príchodom na východ republiky hrával futbal v Španielsku na Malorke, ale bola to len štvrtá najvyššia súťaž. Agent prišiel s ponukou na kariérny posun, ktorý krajný obranca akceptoval.

„Prišiel za mnou agent a ponúkol mi možnosť ísť hrať do Michaloviec. Vôbec som nevedel, kde to je. Musel som si to nájsť na internete a na druhý deň som už sedel v lietadle. Pôvodne som prišiel do Michaloviec na desaťdňovú skúšku. Následne sme sa dohodli na zmluve na šesť mesiacov a potom na ďalšie dva roky,“ priblížil okolnosti svojho príchodu na Slovensko.

V sezóne 2017/2018 si na dva roky odskočil do Poľska. Tridsaťročný slovenský reprezentant hovorí, že poľská súťaž je vyrovnanejšia.

„Poľská liga je fyzickejšia a viac sa v nej behá. Podobá sa kvalitatívne na druhú Bundesligu alebo druhú španielsku ligu. Každý tím sa tam môže pobiť o titul,“ porovnal súťaže v Poľsku a na Slovensku De Marco.

Prečítajte si tiež:

Chcel by sa stretnúť s Messim

Dlhoročná opora Slovana je rodákom z argentínskeho mesta Rosario, ktoré je aj rodiskom najlepšieho futbalistu sveta Lionela Messiho. De Marco sa však s legendárnym krajanom zatiaľ nikdy nestretol.

„Chcel by som sa s Messim stretnúť, ale zatiaľ som nemal šancu. Dovolenkovali sme prakticky na rovnakom mieste, ale nikdy sme sa nestretli. Bolo by to pekné, keby sa mi to niekedy podarilo,“ zaželal si.

Argentína je úradujúcim majstrom sveta, keď práve Messi doviedol svoju krajinu k vytúženému titulu. De Marco prežíval turnaj v Katare a fandil svojej rodnej zemi.

„V tom čase som bol na dovolenke v Brazílii, čo je trochu paradoxné, keďže vieme, aká futbalová rivalita vládne medzi týmito dvoma krajinami. Som veľmi rád, že Argentína vyhrala a oslavoval som, keď vyhrali finále,“ vrátil sa k šampionátu v Katare.

Prečítajte si tiež:

Cíti sa aj ako Slovák

De Marco je už reprezentantom Slovenska, ale stále sa cíti viac Argentínčanom. Mení sa to v momente, keď si oblečie dres s dvojkrížom na hrudi.

„Celá moja rodina je z Argentíny, narodil som sa tam. Viac sa cítim ako Argentínčan, ale keď som v reprezentácii s chalanmi na Slovensku, mám slovenský dres a počujem hymnu, tak vtedy sa cítim ako Slovák,“ uviedol De Marco.

Podľa posledných informácií by sa mal Vernon presunúť do Kataru, avšak to ešte stále nie je oficiálne a samotný hráč to nepotvrdil. V hre bolo aj zotrvanie v Slovane Bratislava, ale napokon sa obe strany nedohodli na podmienkach.

„Rokovali sme s vedením Slovana o mojom pokračovaní v klube. Ponúkli mi zmluvu, ale nebola taká, akú som očakával. Bola tam šanca, aby sme sa dohodli a ostal by som v Slovane, ale nepodarilo sa to. Akceptujem to a prajem Slovanu všetko dobré. Dúfam, že sa im podarí prebojovať do Ligy majstrov,“ zakončil Vernon De Marco.

Pozrite si reportáž o novej posile pre FC Košice.

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti