Šírenie koronavírusu sa stupňuje, prvé podozrenie hlásia z Viedne

Celkový počet úmrtí v Číne dosiahol v nedeľu 56.

Schopnosť šírenia koronavírusu začína podľa čínskych úradov silnieť. Na rozdiel od pôvodcu ochorenia SARS, ktorý sa začal šíriť v roku 2002 a usmrtil 800 ľudí, je koronavírus infekčný aj v inkubačnej dobe.

Koronavírus si najnovšie vyžiadal úmrtie jedného človeka v Šanghaji, oznámili v nedeľu tamojšie úrady. Ide o prvé hlásené úmrtie vo finančnom centre krajiny, píše agentúra AFP.

Obeťou je 88-ročný muž, ktorý už trpel inými zdravotnými ťažkosťami, uviedla šanghajská radnica v oznámení s tým, že v meste doposiaľ potvrdili 40 prípadov nákazy nedávno objaveným vírusom.

Celkový počet úmrtí v Číne dosiahol v nedeľu už 56 po tom, ako dopoludnia miestneho času prišli správy o 15 ľuďoch, ktorí ochoreniu podľahli v posledných 24 hodinách, a ďalších najmenej 688 nových infikovaných za tento čas. Počet hlásených prípadov nákazy tak dosiahol 1975, informovala agentúra AP.

Najviac postihnutou je provincia Chu-pej v strednej Číne, kde zomrelo najmenej 52 ľudí. Dvaja zahynuli v susednej provincii Che-nan, jeden v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchode a jeden v provincii Che-pej na severe.

Nový, doteraz neznámy koronavírus dostal označenie 2019-nCoV a prenáša sa z človeka na človeka.

Prvýkrát ho zaznamenali koncom roka 2019 v 11-miliónovom meste Wu-chan v provincii Chu-pej, ktoré Čína medzičasom rovnako ako viacero ďalších oblastí prakticky izolovala od okolitého sveta.

Prípady ochorení hlásili tiež v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, na Taiwane, v Singapure, Vietname, Nepále, Austrálii i v USA. Tri prípady nákazy - prvé v Európe - potvrdili v piatok aj vo Francúzsku. V sobotu prvého pacienta hlásili aj z Kanady.

Čína v nedeľu rozšírila radikálne cestovné obmedzenia s cieľom zastaviť šírenie vírusu. Spojené štáty a Francúzsko medzitým pripravovali evakuáciu svojich občanov z mesta, ktoré je ako epicentrum nákazy uzavretou zónou. Informovala o tom agentúra AFP.

Čína uzavrela viaceré oblasti v najviac postihnutej provincii Chu-pej vrátane jej metropoly Wu-chan v rámci bezprecedentnej operácie, ktorá sa dotkla desiatok miliónov ľudí v čase osláv lunárneho nového roka.

Opatrenia sú zamerané na spomalenie šírenia respiračného ochorenia, ktoré podľa prezidenta Si Ťin-pchinga predstavuje vážnu hrozbu.

Šan-tchou nezavedie plánované opatrenia

Úrady v meste Šan-tchou v juhočínskej provincii Kuang-tung zrušili v nedeľu svoje predchádzajúce rozhodnutie o čiastočnom uzavretí mesta v podobe obmedzenia vstupu vozidiel a pozastavenia verejnej dopravy.   

Úrady v Šan-tchou oznámili, že "neobmedzia vstup vozidiel" a ľudí do mesta aj napriek tomu, že predtým vyhlásili, že vstup do mesta, v ktorom žije 5,6 milióna ľudí, bude zakázaný, aby sa predišlo šíreniu vírusovej nákazy. Šan-tchou leží 1100 kilometrov južne od mesta Wu-chan, ktoré je jej epicentrom.

Viedeň hlási prvé podozrenie

Rakúska verejnoprávna stanica ORF informuje, že prvé podozrenie na tento vírus zaznamenali vo Viedni.

Nakazenou má byť čínska letuška, ktorá je v meste od 24. januára. Aktuálne sa nachádza v tamojšej nemocnici na izolovanom oddelení. Predpokladá sa, že žena bola pred niekoľkými dňami vo Wu-chane.

BRATISLAVA/TASR, rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti