Koronavírus môže ohroziť už aj počítače. Tému zneužívajú nebezpeční piráti

svadba tyranie_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: Shutterstock.com/Antonov Roman

Odborník upozorňuje, na čo si treba dávať pozor.

Epidémia koronavírusu už pripravila o život vyše tri stovky ľudí a nákaze čelia tisícky ďalších. Ochorenie z Číny však predstavuje hrozbu už aj pre počítače, píše portál novinky.cz.

Spoločnosť Kaspersky upozorňuje, že hrozby sa chytajú aj počítačoví piráti. Tí zneužijú rozšírené obavy niektorých používateľov, ktorí sú v dôsledku obáv z nakazenia menej obozretní.

Bezpečnosť ich počítačov ohrozia napríklad súbormi s informáciami, ako sa voči koronavírusu brániť.

„Objavené boli vo formáte PDF, MP4 alebo docx a mali obsahovať informácie o koronavíruse, ktorý hýbe súčasným svetovým dianím. Z názvu súboru je možné vyvodiť, že mali obsahovať videá s inštrukciami, ako sa pred vírusom chrániť, aktuálne informácie o jeho vývoji, alebo dokonca testy preukazujúce nákazu," ozrejmil Miroslav Kořen, generálny riaditeľ Kaspersky pre východnú Európu.

Kořen však upozorňuje, že tieto súbory boli v skutočnosti plné hrozieb od trójskych koní po počítačové červy. Keď sa dostanú do počítača, sú schopné zmazať, zablokovať, upraviť alebo skopírovať dáta či dokonca rušiť prevádzku počítača a celých počítačových sietí.

„Dosiaľ sme zaregistrovali iba desať unikátnych súborov. Ale vzhľadom k aktuálnosti tejto témy predpokladáme, že sa v krátkej dobe objaví ďaleko vyšší počet škodlivých súborov odkazujúcich na túto smrtiacu nákazu," varoval Kořen.

Používatelia by sa podľa experta mali vyhýbať podozrivým odkazom s „exkluzívnymi" informáciami. Dokumenty alebo videosúbory by nemali mať koncovky .exe alebo .lnk. Dôležitý je aj účinný antivírus.

Aktuálne správy či odporúčania je správne hľadať na webe oficiálnych zdravotníckych služieb alebo štátnych orgánoch, dodáva Kořen.

PEKING/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.