Výletná loď je pre hrozbu koronavírusu v karanténe

Tomáš Szabó na utorkovom pojednávaní.
Zdroj: TASR

Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nakazenia novým druhom koronavírusu v Číne stúpol na 425.

Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nakazenia novým druhom koronavírusu v Číne stúpol v utorok na 425 po tom, ako úrady v provincii Chu-pej nahlásili 64 nových smrteľných prípadov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Podľa aktualizovaných údajov zdravotnej komisie v provincii Chu-pej, ktorá je najhoršie postihnutá súčasnou epidémiou, prudko vzrástol aj počet potvrdených prípadov nakazenia. Po pripočítaní 2 345 nových prípadov je v celej Číne už najmenej 20 400 nakazených osôb, čo vyplýva z bilancie zverejnenej predtým ústrednou vládou.

Británia vyzvala svojich občanov na odchod z Číny

Britský rezort diplomacie odporučil občanom, aby v súvislosti so šírením nového koronavírusu opustili územie Číny. Informovala televízia Sky News.

Ministerstvo taktiež apelovalo na Britov, aby cestovali do Číny len v nevyhnutných prípadoch.

"Ak sa nachádzate v Číne a môžete odísť, mali by ste tak urobiť. Zvýšené riziko môže hroziť starším ľuďom a osobám trpiacim dlhodobými ochoreniami," uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie v Londýne.

Ministerstvo zároveň ubezpečilo, že pokračuje v snahách o evakuáciu Britov, ktorí sa ešte môžu nachádzať v stredočínskej provincii Chu-pej, odkiaľ sa vírus šíri.

WHO nepovažuje situáciu okolo koronavírusu za pandémiu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok uviedla, že situáciu okolo  nového koronavírusu, ktorý sa už z Číny rozšíril do vyše 20 krajín, zatiaľ nemožno hodnotiť ako pandémiu. Informovala o tom agentúra AFP.

"Momentálne to nie je pandémia," povedala novinárom v Ženeve riaditeľka sekcie WHO pre zvládanie infekčných chorôb Sylvie Briandová. Dodala, že "sme vo fáze, keď ide o epidémiu s viacerými ohniskami".

Ďalšie čínske mestá obmedzili pohyb obyvateľstva

Ďalšie čínske mestá zaviedli v utorok obmedzenia pohybu obyvateľstva v snahe zastaviť šírenie nového nákazlivého koronavírusu. Jedno z nich sa nachádza len zhruba 175 kilometrov od najľudnatejšieho čínskeho mesta Šanghaj, informovala agentúra AFP.

V oblasti mesta Wu-chan v provincii Chu-pej, považovaného za epicentrum šírenia vírusu, boli už predtým zavedené karanténne zóny s obmedzeným pohybom obyvateľstva, v ktorých žije viac ako 50 miliónov ľudí.

V utorok k nim pribudli ďalšie mestá, v ktorých žije celkovo zhruba 12 miliónov ľudí. Všetky sa nachádzajú vo východočínskej provincii Če-ťiang.

Výbor komunistickej strany priznal nedostatky v boji proti koronavírusu

Najvyšší predstavitelia Číny priznali v súvislosti s bojom proti nákazlivému koronavírusu určité "nedostatky a chyby". Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská stanica BBC.

Stály výbor ústredného výboru Komunistickej strany Číny, ktorému predsedá prezident republiky Si Ťin-pching, na svojom zasadnutí vyzval na zlepšenie čínskeho systému núdzového riadenia. Výbor takisto nariadil "tvrdé" zásahy proti nelegálnym trhom so zvieratami, kde sa vírus zrejme po prvý raz objavil.

Ohnisku nákazy - mesto Wu-chan - zostane podľa čínskych predstaviteľov "najvyššou prioritou" a bude tam vyslaný ďalší medicínsky personál. V prevencii šírenia epidémie musia miestne vedúce orgány prevziať plnú zodpovednosť. Tí, ktorí tak neurobia, budú potrestaní, varoval výbor.

Vláda si za počiatočné riešenie situácie v boji s vírusom vyslúžila veľkú kritiku. Vládni predstavitelia boli obvinení z toho, že sa na začiatku vypuknutia nákazy snažili jej závažnosť zľahčovať a zamlčiavať niektoré informácie.

Lekár, ktorý začiatkom januára v meste Wu-chan varoval svojich kolegov, bol obvinený zo šírenia "nepravdivých komentárov" a polícia mu nariadila, aby ukončil svoje "nelegálne aktivity". Vláda na situáciu zareagovala až neskôr v januári, keď posilnila viaceré núdzové opatrenia a uzavrela provinciu Chu-pej.

Ďalšia výletná loď v karanténe 

Japonsko dalo do karantény výletnú loď Diamond Princess, na ktrorej sa nachádza 3 711 osôb. V utorok museli testovať niektorých pasažierov priamo na palube lode pre podozrenie koronavírusu. Bývalému cestujúcemu ho totiž diagnostikovali v Hongkongu.

Podľa agentúry Profimedia má príznaky ochorenia osem ľudí. Výletná loď v utorok dorazila do Jokohamského zálivu, kde zostane až do odvolania.

Zdroj: File TASR/CDC via AP

Hongkong hlási prvé úmrtie

Zosnulým pacientom je 39-ročný muž, ktorý pricestoval z mesta Wu-chan. Išlo o 13. človeka v Hongkongu, u ktorého sa potvrdila táto nákaza, a iba druhé úmrtie v jej dôsledku mimo pevninskej Číny.

Hongkonská nemocničná správa uviedla, že nakazený muž sa minulý týždeň sťažoval na bolesti svalov, na čo dostal horúčku a liečili ho na izolovanom nemocničnom oddelení.

Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili z čínskeho mesta Wu-chan prvýkrát 31. decembra. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 20 krajín sveta vrátane Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.

Mimo Číny zatiaľ evidujú v súvislosti s novým koronavírusom len jedno úmrtie, a to na Filipínach.

Čínska vláda v pondelok vyhlásila, že krajina "naliehavo" potrebuje pomoc v podobe zdravotníckeho materiálu, ako sú medicínske rúška, ochranné odevy a okuliare.

Podľa čínskych expertov, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra DPA, dosiahne epidémia svoj vrchol až o 10 - 14 dní, čo si vyžaduje sprísnenie preventívnych opatrení. V samotnom Wu-chane ako ohnisku epidémie otvorili v pondelok prvú z dvoch budovaných núdzových nemocníc, ktorú sa podarilo dokončiť za necelé dva týždne.

Rusko odmieta vpúšťať cudzincov prilietajúcich z Číny

Podľa vládneho nariadenia ide o dočasné obmedzenie, ktoré sa však nebude vzťahovať na moskovské medzinárodné letisko Šeremetievo. Výnimku tiež budú mať občania členských krajín Eurázijskej ekonomickej únie, posádky lietadiel, členovia oficiálnych delegácií a jednotlivci s povolením na pobyt v Rusku.

Ministerstvo zahraničných vecí v Moskve dostalo za úlohu oboznámiť s týmto postupom Čínu, ako aj ďalšie krajiny, ktorých záujmy by ním mohli byť dotknuté. Rusko predtým pozastavilo aj vlakové spojenia s Čínou vrátane diaľkovej linky Moskva - Peking a prijalo ďalšie opatrenia s cieľom zamedziť šíreniu nákazy.


PEKING/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti