Negatívny dopad koronavírusu: Matky zakazujú deťom hrať sa so spolužiakmi z Číny

Kvôli počasu museli zasahovať už aj hasiči.
Zdroj: TASR/AP

Deti pôvodom z Ázie, ktoré žijú v Európe, sa stretávajú pre koronavírus prvýkrát s rasizmom.

Nový koronavírus, ktorého epicentrum je v Čínskom meste Wu-chan, má oveľa väčší vplyv na spoločnosť. Okrem toho, že sa ním už nakazilo vyše 20-tisíc ľudí a podľahlo mu cez 400 pacientov, spôsobuje medzi krajinami paniku a negatívne pôsobí aj na psychiku ľudí. Vo Veľkej Británii sa pre koronavírus stretávajú deti na školách s rasizmom.

„Mama mi povedala, že sa s tebou nemôžem hrať, pretože máš vírus," s takýmito výrokmi sa stretávajú najmä deti pôvodom z Číny alebo iných ázijských krajín na školách v Británii. Aj tu majú prvé prípady nakazených ľudí, čo niektorých ľudí desí natoľko, že konajú iracionálne.

Ako uviedol Daily Mail, stále viac matiek sa stretáva s podobným druhom rasizmu, ktorý veľmi negatívne pôsobí na ich deti. Niektoré sa ozvali aj do rádia Radio 4 a sťažovali sa v priamom prenose.

„Ľudia sú voči Číňanom veľmi zaujatí, tvrdia, že prenášajú koronavírus, čo je choroba z Číny. Je to veľmi nespravodlivé."

Situácii nepomáha ani usmernenie vydané Združením internátnych škôl (BSA), v ktorom sa píše, že žiaci, ktorí cestujú do Číny a vrátia sa následne späť do Spojeného kráľovstva, musia čeliť „ochranným opatreniam" vrátane karantény.

Niektoré internátne školy zakázali svojim žiakom letieť na sviatky do Číny zo strachu pred možnou nákazou. Iné zase zakázali vrátiť sa späť do školy študentom, ktorí už medzičasom v Číne boli alebo sa tam ešte nachádzajú.

Združenie zároveň vydalo odporúčanie pre pedagógov, aby netolerovali akékoľvek prejavy xenofóbie zo strany študentov voči sebe alebo na akékoľvek externé publikum, či už na školách, v internátoch alebo na sociálnych sieťach.

„Takéto správanie nebudeme v žiadnom prípade tolerovať," uvádza BSA.

LONDÝN/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rasizmus

Dôležité udalosti