Celkový počet nakazených koronavírusom môže byť až 10-krát vyšší ako sú oficiálne čísla

Moja malá princezná - Öykin veľký deň skončí katastrofou.
Moja malá princezná - Öykin veľký deň skončí katastrofou. Zdroj: TVNOVINY.sk

WHO nateraz upokojuje, že s pandémiou svet ešte nemá do činenia.

Pandémiu koronavírusu nateraz podľa WHO svet nezažíva. Odborníci sa však obávajú, že vírus sa rýchlo rozšíri. Chorých môže byť reálne aj desaťkrát toľko, ako udávajú oficiálne štatistiky. Napriek tomu však opakujú, že nie je dôvod na paniku. Väčší rešpekt majú u nás pred každoročnou chrípkou.

Kebyže sa chceme dostať do čínskeho Wu-Chanu, kde je epicentrum nákazy, trvalo by nám to aj s dvomi prestupmi lietadlom minimálne 20 hodín. Tamojšej epidémie sa však obávame viac ako choroby, ktorá u nás zabíja každoročne. Aj teraz.

"V tejto chvíli chrípka predstavuje oveľa väčšie riziko pre naše zdravie a náš zdravotnícky systém," povedal virológ Boris Klempa.

"Chrípku považujem za oveľa väčšiu hrozbu, pretože v súvislosti s chrípkou ročne zomrie na Slovensku priemerne 800 osôb a zomrú zbytočne, pretože sa vieme proti chrípke chrániť," reagovala epidemiologička Zuzana Krištúfková.

A to očkovaním. Kým však pre nový koronavírus sme vykúpili rúška z lekární, proti chrípke sa zaočkuje v priemere ani nie päť percent ľudí.

To, že koronavírus vyvoláva v Slovákoch obavy, potvrdzuje aj počet telefonátov na špeciálne linky, ktoré sú zriadené na úradoch verejného zdravotníctva. Denne tam zavolajú stovky ľudí, v pondelok ich preto ministerstvo aj posilnilo.

WHO nateraz upokojuje, že s pandémiou svet ešte nemá do činenia. "Nie sme v pandémii, máme viacero ložísk epidémie a snažíme sa o to, aby sa z nich vírus nerozšíril," vyjadrila sa WHO.

Práve rýchlosť šírenia vyvoláva u odborníkov najväčšie obavy. Prípad z Nemecka potvrdil, že vírus roznášajú aj ľudia, ktorí ešte nemajú príznaky choroby. Presný počet infikovaných nevieme, pretože príznaky sú u mnohých minimálne, a tak ani nevyhľadajú lekára. Nakazených tak podľa niektorých odborníkov môže byť desaťkrát viac, ako udávajú reálne čísla. 

Svet reaguje rušením letov z a do Číny. V epicentrách nákazy platí prísna karanténa. Na Slovensku zatiaľ preškolili personál, urobili cvičenie na letisku či zriadili infolinky. 

Reportáž spracovala Zuzana Javorová.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronovírus

Dôležité udalosti