Najbližšie k lieku na koronavírus má Thajsko, potenciálnu vakcínu testujú aj Spojené štáty

Kontrola cestujúcej na letisku ako prevencia pred koronavírusom - ilustračná snímka.

Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu stúpol v Číne v stredu na 490.

Číňanke nakazenej novým koronavírusom sa v Thajsku dramaticky zlepšil stav, keď ju liečili kombináciou antivirotík, používaných pri liečbe chrípky a infekcie HIV.

Pacientka vo veku 71 rokov mala negatívne výsledkov testov 48 hodín po tom, čo jej thajskí lekári nasadili spomínanú kombináciu protivírusových liečivých prípravkov. Na pravidelnom tlačovom brífingu thajského ministerstva zdravotníctva to uviedol Dr. Kriengsak Attipornwanich.

"Pozitívne laboratórne výsledky sa za 48 hodín zmenili na negatívne," povedal Kriengsak k testom na koronavírus. "Pacientka bola najprv vyčerpaná, o 12 hodín už sedela na posteli," dodal.

Lekári skombinovali antivirotikum oseltamivir (komerčne dostupné pod názvom Tamiflu) s liekmi lopinavir a ritonavir, teda s antivirotikami používanými pri liečbe HIV, uviedol doktor Kriengsak. Podľa jeho slov ministerstvo čaká na výsledky výskumu, ktorý by tieto zistenia dokázal a potvrdil.

"Zatiaľ nemôžeme povedať, že sme našli liek, no stav pacientov sa po jeho podaní výrazne zlepšil,"uviedol pre agentúru Reuters Dr. Kriengsak Attipornwanich.

Potenciálny Liek na všetky koronavírusy

Úspech v liečbe pacienta nakazeného koronavírusom zaznamenali aj Spojené štáty. Lekári zistili, že vakcína remdesivir, ktorú pôvodne vyvinuli proti Ebole, dokáže zablokovať aktivitu proteínu, ktorý prispieva k šíreniu koronavírusu v tele človeka. Informoval portál The Verge.

Prvý pacient, ktorému podali remdesivir pocítil výrazné zlepšenie zdravotného stavu už na druhý deň. Po štyroch dňoch už horúčka ustúpila.

Vakcína zaberá aj pri liečbe iných kornavírusov (MERS, SARS), ktoré pochádzajú z netopierov. Remdesivir síce prešiel v rokoch 2014 a 2015 bezpečnostnými testami, no stále ide o experimentálny liek.

Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu stúpol v Číne v stredu na 490, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na čínske úrady.

Úrady v čínskej provincii Chu-pej nahlásili v stredu 65 úmrtí. Takisto zaznamenali 3156 nových potvrdených prípadov nákazy, čím sa celkový počet nakazených ľudí zvýšil na viac ako 23.500.

Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili z čínskeho mesta Wu-chan v provincii Chu-pej prvýkrát 31. decembra 2019. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 20 krajín sveta vrátane Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.

Prvú obeť nákazy nahlásil v utorok aj Hongkong, ktorý uzavrel väčšinu hraničných priechodov s Čínou, aby tak zamedzil šíreniu nového koronavírusu.

Čína požiadala americkú spoločnosť o patent na liek proti koronavírusu

Čínsky výskumný inštitút požiadal o patent na použitie experimentálneho liečebného prípravku od americkej firmy Gilead Sciences s názvom remdesivir, ktorý by podľa vedcov mohol pomôcť s liečbou nového koronavírusu, na ktorý už zomreli stovky ľudí a tisíce sa ním nakazili. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Predstavitelia Ústavu virológie na Čínskej akadémii vied so sídlom v meste Wu-chan, odkiaľ sa vírus rozšíril, vo svojom utorňajšom vyhlásení uviedli, že 21. januára požiadali o príslušný patent.

Prípravok pred niekoľkými rokmi vyvinul tím vedcov na čele s Čechom Tomášom Cihlářom, ktorý je v spoločnosti Gilead Sciences viceprezidentom pre virológiu.

Ako vyplýva z výsledkov štúdie periodika New England Journal of Medicine zverejnenej minulý štvrtok, stav pacienta v Spojených štátoch nakazeného koronavírusom sa po podaní remdesiviru zlepšil. Tento liek sa používa aj pri iných infekčných ochoreniach, akými sú napríklad ebola.

BANGKOK/kc, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liek

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.